Kupujemy zdjęcia w sieci

Potrzebujesz zdjęcia wysokiej jakości do ważnego projektu. Twój budżet jest jednak ograniczony i nie możesz sobie pozwolić na sesję zdjęciową z udziałem profesjonalnego fotografa. Masz coraz mniej czasu. Co robić? Jak zwykle - z pomocą przychodzi Internet.


Potrzebujesz zdjęcia wysokiej jakości do ważnego projektu. Twój budżet jest jednak ograniczony i nie możesz sobie pozwolić na sesję zdjęciową z udziałem profesjonalnego fotografa. Masz coraz mniej czasu. Co robić? Jak zwykle - z pomocą przychodzi Internet.

Profesjonaliści najczęściej kupują pojedyncze zdjęcia, płacąc jednocześnie za obraz i wyłączne do niego prawa. Takie zakupy mogą jednak kosztować nawet kilka tysięcy USD i zwykle są zarezerwowane dla agencji reklamowych oraz wydawców magazynów. Na szczęście, coraz więcej firm oferujących zdjęcia z tzw. stocków decyduje się na sprzedaż części swojej kolekcji w postaci royalty-free. Każdy może stosunkowo tanio kupić poszczególne zdjęcia lub ich kolekcję na CD-ROM-ie, nie stając się jednak ich wyłącznym właścicielem.

Jeszcze przed kilkoma laty zdjęcia royalty-free były traktowane jak produkt drugiej kategorii. Teraz jednak zarówno klienci, jak i sprzedawcy doceniają oszczędność czasu i pieniędzy, jaką daje ta forma sprzedaży. Przedstawiamy 6 najlepszych firm, oferujących zdjęcia cyfrowe. Każdy z pewnością znajdzie tu coś dla siebie. Przed zakupem jednak warto uważnie przeczytać warunki licencji, różne dla poszczególnych sprzedawców.

Co to znaczy royalty-free?

Kupując zdjęcia w Sieci, zawsze należy dokładnie przeczytać warunki licencji. Każda firma definiuje bowiem inaczej pojęcie "royalty-free", w szczegółowy sposób opisując, do czego możemy używać zakupionych plików, a co jest zakazane.

Zdjęcia z licencją "royalty-free" zawsze pozostają własnością sprzedawcy; nie ma transferu praw, jak to ma miejsce w przypadku tradycyjnych "stocków". Fotografii kupionych tą drogą nie można sprzedawać, wypożyczać, kopiowanie ich jest również bardzo ograniczone.

Adobe Image Library (www.adobestudios.com)

San Jose, Kalifornia, USA

Format: JPEG

Liczba tytułów: 33

Liczba zdjęć: > 3,000

Liczba zdjęć na jedmym CD: 100 zdjęć lub 40 ilustracji

Cena pojedynczego CD: 230-300 USD

Cena pojedynczego zdjęcia: 100 USD

Zdjęcia dla profesjonalnych grafików, agencji reklamowych, wydawców czasopism. Kolekcja podzielona jest na działy: Business, People and Lifestyle (ludzie i życie codzienne), Nature (natura), Design (projekty), Illustration (ilustracje).

Corel (www.corel.com)

Ottawa, Ontario, Kanada

Format: Photo CD

Liczba dostępnych tytułów: 800

Liczba zdjęć: > 80,000

Liczba zdjęć na jednym CD: 100

Cena pojedynczego CD: 25 USD

Cena pojedynczego zdjęcia: 20-30 USD

Największa kolekcja zdjęć royalty-free. Najpopularniejsze działy to: Sunsets and Sunrises (wschody i zachody słońca), Mountains of America (góry Ameryki), Coasts (wybrzeża), People (ludzie), Lakes and Rivers (jeziora i rzeki), Cars (samochody), American National Parks (parki narodowe), Australia, Christmas (Boże Narodzenie). Można kupować pojedyncze zdjęcia, zestawy na CD, Super 10-Pack (1000 zdjęć/10 CD) lub Photo Library (20 000 zdjęć/200 CD).

Cyberphoto (www.cyberphoto.com)

Newport Beach, Kalifornia, USA

Format: JPEG, TIFF

Liczba dostępnych tytułów: 20

Liczba zdjęć: 1000

Liczba zdjęć na jednym CD: 125-200

Cena pojedynczego CD: 15-130 USD

Na kompakcie znajduje się średnio 125 fotografii. Każde zdjęcie dostępne jest w 6 rozmiarach (od 70 KB do 80 MB). Większość płyt kosztuje 60 USD.

PhotoDisc (www.photodisc.com)

Seattle, Washington, USA

Format: JPEG, TIFF

Liczba dostępnych tytułów: 132

Liczba zdjęć: 60 000

Liczba zdjęć na jednym CD: 100-336

Cena pojedynczego CD: 149-499 USD

Cena pojedynczego zdjęcia: 20 do 230 USD

Na stronach Photodisc znajdziemy jedną z największych i najpopularniejszych kolekcji zdjęć royalty-free. Firma, jako pierwsza na świecie, wprowadziła sprzedaż zdjęć online. Wewnętrzna wyszukiwarka znacznie ułatwia znalezienie poszukiwanej fotografii. Pojedyncze zdjęcia można pobrać z sieci w formatach: 600 KB (20 USD), 10 MB (70 USD) i 28 MB (130 USD).

PhotoSphere (www.photosphere.com)

Vancouver, British Columbia, Kanada

Format: JPEG, Photo CD

Liczba dostępnych tytułów: 30

Liczba zdjęć: 2800

Liczba zdjęć na jednym CD: 80 lub 100

Cena pojedynczego CD: 195-250 USD

Cena pojedynczego zdjęcia: 30-60 USD

Duża i bardzo znana kolekcja zdjęć. Dla zainteresowanych - bezpłatny kompakt demonstracyjny, który firma wysyła również do Polski. Zdjęcia są dostępne jako JPEG online i Photo CD na płytach.

Comstock Klips (www.comstock.com)

New Jork, USA

Format: JPEG

Liczba dostępnych tytułów: 20

Liczba zdjęć: > 2,000

Liczba zdjęć na jednym CD: 104

Cena pojedynczego CD: 79-499 USD

Część ponad 5-milionowej kolekcji Comstock jest od niedawna sprzedawana jako zdjęcia royalty-free. Wszystkie fotografie są publikowane w rozdzielczości 300 dpi, w formacie JPEG.