LDR Tone Mapping - szybkie tworzenie HDR

LDR Tone Mapping to narzędzie, za pomocą którego możliwe jest tworzenie obrazów HDR. Normalnie powstają przez nałożenie na siebie kilku zdjęć wykonanych przy różnym czasie ekspozycji. Tu wystarczy tylko jedno.

Niestety, aplikacja ma minimalistcyzny, dość niewygodny interfejs. Aby załadować plik, należy kliknąć File, a następnie z rozwijanej listy Favorites wybrać My Computer. Wówczas wyświetlone zostaną nośniki, co pozwala na wybranie zdjęcia do obróbki. Polecamy zmienić okienko na tryb pełnoekranowy, ponieważ większe zdjęcia będą widoczne tylko fragmentarycznie - program nie dopasowuje ich do swojego okna. Można przesuwać je myszką.

LDR Tone Mapping - otwieranie pliku

LDR Tone Mapping - otwieranie pliku

Za pomocą suwaków Blur i Power ustawia się natężenie oświetlenia. Drugie zdjęcie poniżej pokazuje te ustawienia w ekstremach - oczywiście nie stosujemy ich do zwykłych zdjęć, które mają ładnie wyglądać, ale porównanie z fotografią powyżej daje wyobrażenie o rozpiętości światła, jaką można uzyskać. Należy ustawić oba wskaźniki w ten sposób, aby osiągnąć pożądany efekt. Można także posłużyć się zakładką Unsharp Mask.

Przesuwanie natżęnie światła

Przesuwanie natżęnie światła

 

Jasność ekstremalna

Jasność ekstremalna

Unsharp Mask należy włączyć, zaznaczając okienko wyboru. Umożliwi to regulację trzema suwakami pod spodem - Power, Blur i Threshold. Aby lepiej wszystko wyregulować, należy w opcjach widoku po prawej stronie (View) wybrać z rozwijanej listy Half. Pozwoli to na obserwację oryginalnego zdjęcia oraz efektu przeróbki. Oczywiście w każdej chwili można powrócić do poprzedniego widoku wybierając opcję "Image".

LDR Tone Mapping - regulacja

LDR Tone Mapping - regulacja

Można także ustalić natężenie barw w opcjach pierwszej zakładki. Posłużą do tego  "High Saturation" oraz "Low Saturation". Ważne są również kolejne etapy przeróbki - Stage. Mogą być cztery. W każdym można ustalić inne parametry, tworząc w tensposób cztery zdjęcia o różnych natężeniach światła. Da to w efekcie końcowym obraz będący efektem ustawień oświetlenia na czterech kolejnych fotografiach - czyli HDR.

Efekty HDR

Efekty HDR

Dlaczego warto użyć tej aplikacji? Przede wszystkim ze względu na wspaniałe efekty, jakie można osiągnąć dzięki manipulacji natężeniem światła. LDR Tone Mapping to bardzo użyteczna aplikacja, trzeba jednak poświęcić nieco czasu na eksperymentowanie z ustawieniami odpowiednich suwaków. Efekt końcowy może być taki sam, jaki uzyska się w komercyjnych programach do HDR. Zachęcamy do jej osobistego przetestowania - program jest darmowy.