Laptop i wymiana procesora, karty graficznej, dysku... Opłaca się?


Laptop i wymiana podzespołów. Czy można wyciągnąć więcej?

Rozbudowa najwydajniejszych laptopów dla graczy niejednokrotnie wykracza poza przyjęty przez nas schemat. Pierwszą możliwością jest zastosowanie nośników M.2 PCI-Express w komputerach, które nie mają ich fabrycznie, a posiadają odpowiednie złącza. Zapewniają one wydajność wykraczającą poza możliwości konwencjonalnych dysków SSD.

Dysk M.2 PCIe znaleźliśmy m.in. w modyfikowanym MSI GP62 7RD Leopard.

Dysk M.2 PCIe znaleźliśmy m.in. w modyfikowanym MSI GP62 7RD Leopard.

Innym rozwiązaniem zwiększającym możliwości laptopów są systemy eGPU. Mowa o modułach pozwalających na podpięcie zewnętrznej karty graficznej do laptopa. Ich popularność wyraźnie wzrosła wraz z premierą złącza USB-C obsługującego interfejs Thunderbolt 3. Niestety, przez wzgląd na ceny nadal są głównie traktowane jako sprzęt wyłącznie dla największych entuzjastów mobilnej rozrywki. Przykładowo stacja Asus ROG XG STATION 2 jest wyceniona na 2199 zł bez karty graficznej w zestawie. Niestety, jak pokazują testy, wydajna karta graficzna obsługiwana w formie eGPU traci od 20 do 50% swojej mocy obliczeniowej, co z drugiej strony wciąż może stanowić atrakcyjny wynik wobec mobilnych procesorów graficznych.

Laptop i wymiana podzespołów. Podsumowanie

Modyfikacje laptopów są opłacalne tylko w określonych przypadkach. Przede wszystkim nie opłaca się kupować słabszego laptopa z myślą o modyfikacjach. Zdecydowanie taniej wyjdzie dopłacenie do modelu z fabrycznym dyskiem SSD i dużym buforem pamięci niż dokonywaniem takich zmian samemu. Przy okazji nie utraci się gwarancji. Najbardziej podatne na modyfikacje będą natomiast najwydajniejsze laptopy biurowe oraz maszyny dla graczy, które wyszły już poza okres gwarancyjny. Doświadczenie pokazuje, że nawet 4- czy 5-letnie mobilne stacje robocze z procesorami i7 odnotowują dużą podatność na proste modyfikacje. Warunkiem opłacalności jest użycie części używanych.

Czym nowszy laptop modyfikujemy, tym większa szansa, ze będziemy musieli sięgnąć po nowe części. Akurat w wypadku dysku SSD nie musi to oznaczać niepotrzebnej straty. Uniwersalne nośniki 2,5” bez problemu można przenieść do kolejnego laptopa albo komputera stacjonarnego. Właśnie wymiana dysku HDD na SSD zawsze powinna być pierwszą dokonywaną przeróbką – zapewni największy wzrost wydajności przy stosunkowo niedużych nakładach. Wymiana kości RAM będzie bezowocna w przypadku budżetowych laptopów z procesorami z Atom, Celeron, Pentium oraz Core i3 – zazwyczaj to procesor stanowi wąskie gardło wydajności.

Upgrade laptopa - porównanie kosztów.

Upgrade laptopa - porównanie kosztów.