Laptop i wymiana procesora, karty graficznej, dysku... Opłaca się?

Kiedy laptop zaczyna niedomagać, nie masz wielkiego pola do manewru. Najczęściej zapada wówczas decyzja o zakupie nowej, wydajniejszej maszyny, a odświeżanie specyfikacji jest uważane za zbyt czasochłonne. Czy na pewno? Sprawdziliśmy, czy upgrade laptopa jest grą wartą świeczki. Prezentujemy rezultaty naszych testów i podpowiadamy, jak samodzielnie dokonać rozsądnych modyfikacji.


Przez wzgląd na zaawansowaną integrację podzespołów klasyczny laptop nie pozwala na wymianę procesora czy karty graficznej. Wymienny pozostaje natomiast dysk oraz pamięci RAM. Zanim zaczniesz planować rozbudowę konfiguracji, powinieneś sprawdzić, czy komputer osiągnął już maksimum swoich możliwości. Najlepszy stosunek poniesionych kosztów do uzyskanych rezultatów zapewnia wymiana dysku HDD na dysk SSD. Jeśli komputer wykorzystuje już nośnik z pamięciami flash, to jakikolwiek upgrade może okazać się bezcelowy.

Rozbudowy buforu pamięci RAM najlepiej dokonać przy okazji wymiany dysku. Jest ona bardziej kapitałochłonna i zapewnia mniej spektakularne rezultaty. Jej efekty dostrzegą przede wszystkim gracze oraz użytkownicy zaawansowanych programów.

Laptop i wymiana podzespołów. Zakup części

Wybór podzespołów może wydawać się skomplikowany, jednak wcale taki nie jest. Wymieniając dysk magnetyczny na nośnik SSD, można być niemal pewnym, że w laptopie znajdzie się klasyczną kieszeń w standardzie 2,5-cala ze złączem SATA. Oznacza to zakup dokładnie takiego samego nośnika jak do komputera stacjonarnego. Odstępstwa od reguły dotyczą przede wszystkim najmniejszych laptopów, urządzeń z przewidzianym miejscem na dwa nośniki oraz takich, które fabrycznie miały już zainstalowany nośnik SSD. Komputery tego typu często mają złącza w standardzie mSATA lub nowszym M.2. Interfejs M.2 występuje w dwóch wariantach. Pierwszy z nich wykorzystuje protokół SATA, więc zapewnia taką samą wydajność jak klasyczne dyski SSD. Drugi został oparty na protokole PCI-Express. Oferuje on znacznie wyższą wydajność niż konwencjonalne rozwiązania SATA. Szybkości zapisów i odczytów w zależności od porównywanych generacji interfejsów mogą być nawet 3-krotnie wyższe.

Laptop i wymiana procesora, karty graficznej, dysku... Opłaca się?

Czy wymiana podzespołów w laptopie jest opłacalna?

Niestety, poszczególne typy dysków SSD nie są ze sobą kompatybilne. Dlatego niezbędna jest weryfikacja specyfikacji przed zakupem. Również w niej odnajdziesz informacje o kompatybilnych pamięciach RAM. Przede wszystkim o ich typie, maksymalnym buforze oraz liczbie dostępnych slotów. Większość nowych laptopów będzie wyposażona w pamięci DDR4, starsze modele mogą posiadać pamięci DDR3 lub DDR2. Nie można ich stosować zamiennie. Mniejsze znaczenie ma informacja o taktowaniu kości, wyrażana w MHz. Najlepiej wybrać pamięci o taktowaniu równym maksymalnej wartości, jednak zakup niżej taktowanych modeli nie powinien mieć znaczącego wpływu na ich efektywność. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku pojemności – kupujemy moduły mniejsze lub równe maksymalnej wartości.

Proste komputery do pracy dysponują zazwyczaj jednym slotem na kość RAM. Sytuacja w tym wypadku jest dość prosta. Trzeba wymienić starą kość na większą. Bardziej zaawansowane maszyny mogą mieć dwa sloty na pamięci. Jeśli dotychczas wykorzystywany był tylko jeden, można po prostu dokonać rozbudowy, dokładając drugą kość. Warto wiedzieć, że pamięci pracują najefektywniej w podwójnej konfiguracji. Jeśli są dwa sloty, większą wydajność zapewni konfiguracja oparta na dwóch kościach 4 GB niż na pojedynczej kości 8 GB. Należy również pamiętać, że maksymalna wielkość bufora RAM oznacza sumę obydwu zastosowanych pamięci.

Producenci pamięci i dysków doskonale zdają sobie sprawę, jak skomplikowany wydaje się proces wyboru podzespołów. Dlatego też wiele marek (np. Crucial i Kingston) oferuje na swoich stronach dostęp do zautomatyzowanych konfiguratorów. Wystarczy podać pełną nazwę laptopa, aby otrzymać listę kompatybilnych podzespołów.

Potrzebne części można kupić nowe lub używane. Zarówno dyski SSD, jak i pamięci RAM odznaczają się dużą wytrzymałością i nawet na rynku wtórnym trudno trafić na uszkodzone egzemplarze. Nie ma sensu kupować nowych części do kilkuletniego laptopa biurowego. Tutaj upgrade powinien zostać wykonany oszczędnie. Nieco inaczej sprawa wygląda. jeśli odświeża się komputer firmowy, kiedy zakup nowych części na fakturę może być opłacalny. Nowe części mają sens również w stosunkowo nowych notebookach do gier oraz laptopach pełniących rolę maszyn do zadań profesjonalnych. Decydującym czynnikiem może okazać się skromna liczba ofert dotyczących najwydajniejszych podzespołów na rynku wtórnym.

W trakcie prac nad artykułem korzystaliśmy z nowych podzespołów, chcąc zapewnić maksymalną wiarygodność wyników. Jednakże aby zobrazować różnice potencjalnych wydatków, przygotowaliśmy proste zestawienie poniesionych kosztów z optymalnym wariantem cenowym. Warto też pamiętać, że w większości wypadków laptopy są sprzedawane razem z systemem operacyjnym. Wymieniając dysk, użytkownik musi sam zadbać o nowe oprogramowanie. Windows 10 w wersji pudełkowej kosztuje około 450 zł. Jest to kwota, która może sprawić, że modyfikacje okażą się nieopłacalne.