Laptop - najczęstsze awarie i drobne naprawy we własnym zakresie


Umieść nasadę do czyszczenia tapicerki na rurze domowego odkurzacza i ustaw minimalną siłę ssania. Następnie przyłóż końcówkę odkurzacza do otworu wentylacyjnego (z zewnątrz), aby odessać nadmiar kurzu. Jeśli nie uda ci się pozbyć w ten sposób brudu, musisz odkręcić obudowę, po czym oczyścić wentylator za pomocą patyczków higienicznych. Nie zapomnij usunąć kurzu zalegającego pomiędzy żeberkami radiatora.

Problem 4 - laptop zawiesza się znienacka

Niekiedy komputer przenośny nie wyłącza się nieoczekiwanie, jak opisaliśmy powyżej. Zamiast tego zdarzają się częste komunikaty krytyczne na niebieskim tle lub innego rodzaju zawieszenia systemu operacyjnego. Również takie objawy mogą być spowodowane nadmiernym nagrzaniem się procesora. Jednak poza tym wchodzą w grę także inne przyczyny.

Rozwiązanie problemu. Notoryczne zawieszenia i komunikaty krytyczne na niebieskim tle mogą powstawać wskutek wielu różnych czynników. Komunikaty na niebieskim ekranie są wywołane przeważnie awarią podzespołów sprzętowych lub wadliwym sterownikiem. Problemy tego rodzaju mogą pojawiać się nie tylko w wyniku niepoprawnego działania twardego dysku lub uszkodzenia modułów pamięci RAM, lecz występują także przy przegrzaniu się procesora lub układu graficznego. Ustal przyczynę, systematycznie wykluczając potencjalne źródła zakłóceń. Czy wymieniłeś jeden z podzespołów, np. twardy dysk lub pamięć RAM? A może instalowałeś nowe wersje sterowników? Winę za komunikaty krytyczne na niebieskim tle ponosi w wielu wypadkach uszkodzona pamięć robocza. Windows 7 jest wyposażony w narzędzie do badania niezawodności pamięci RAM. Przywołasz je, wpisując mdsched w polu tekstowym menu Start. Po zrestartowaniu komputera pamięć operacyjna zostanie zbadana na płaszczyźnie DOS. Wyniki testów diagnostycznych Windows wyświetli w obszarze powiadomień przy prawej krawędzi paska zadań. Jeśli narzędzie wykryje defekt pamięci, musisz wymienić uszkodzony moduł RAM. Niezawodność twardego dysku zbadasz np. za pomocą programu CrystalDiskInfo. Narzędzie to bada na bieżąco kondycję dysku, wykorzystując parametry S.M.A.R.T. (więcej informacji w punkcie 8).

Laptop - najczęstsze awarie i drobne naprawy we własnym zakresie

Windows 7 dysponuje specjalnym programem do wykrywania uszkodzeń modułów RAM.

Problem 5 - nie można zaktualizować BIOS-u

Nowa wersja BIOS-u pozwala usunąć niedociągnięcia i błędy w działaniu notebooka. Jednak jej wgranie okaże się problematyczne, jeśli nie wiesz, jak to zrobić.

Rozwiązanie problemu. W internetowej witrynie producenta znajdziesz nie tylko plik z aktualną wersją, lecz także instrukcję aktualizowania BIOS-u. Sposób wykonania tej czynności różni się zależnie od modelu komputera. Jeśli nie znajdziesz wymaganych informacji, możesz wgrać BIOS za pomocą pendrive’a. W tym celu musisz przygotować startowy dysk USB, korzystając z narzędzi HP USB Disk Storage Format Tool i dostępne w internecie archiwum win98boot.zip.

Rozpakuj wymieniony plik ZIP, po czym uruchom HP USB Disk Storage Format Tool z uprawnieniami administratora. Wybierz swój dysk USB w polu listy Device, a system plików FAT32 w polu File system. Zaznacz pola wyboru Quick Format i Create a DOS startup disk, po czym podaj folder z zawartością archiwum ZIP. Gdy klikniesz przycisk Start, narzędzie utworzy pendrive startowy. Skopiuj nań plik BIOS-u i narzędzie do jego wgrania. Ustaw kolejność napędów w BIOS-ie tak, aby dysk USB był na pierwszym miejscu. Po uruchomieniu systemu z pendrive’a ujrzysz wiersz polecenia DOS. Wpisz nazwę narzędzia flash, aby zainicjować aktualizowanie BIOS-u. Upewnij się, że bateria laptopa jest dobrze naładowana, bo przerwanie procesu (np. przez niespodziewany brak prądu) może doprowadzić do uszkodzenia modułu przechowującego BIOS.

Laptop - najczęstsze awarie i drobne naprawy we własnym zakresie

Gdy migocze ekran laptopa, warto sprawdzić częstotliwość odświeżania.

Problem 6 - migoczący ekran

Ekran LED lub LCD może migotać tak samo jak monitor kineskopowy. Chcąc wykryć przyczynę, trzeba ustalić, który podzespół powoduje opisany defekt.

Rozwiązanie problemu. Najpierw podłącz drugi monitor poprzez interfejs HDMI lub VGA. Jeśli monitor zewnętrzny miga w podobny sposób, prawdopodobnie uległa awarii karta graficzna w laptopie. Jeżeli monitor zapewnia optymalny obraz, trudniej będzie znaleźć źródło problemu. Przyczyną migania może być styk chwiejny (patrz problem 1) w kablu wideo prowadzącym przez zawias pokrywy. Jeśli otworzenie i zamknięcie wieka nie przyniesie pożądanego rezultatu, przetestuj obramowanie ekranu. Ostrożnie ponaciskaj i powyginaj ramkę pokrywy na zewnątrz i do wewnątrz, aby sprawdzić, czy ekran przestanie migotać. W tej sytuacji uległa awarii matryca lub jej podświetlenie. Naprawę warto zlecić fachowcom.

W przeciwnym razie lekarstwem może okazać się nowy sterownik karty graficznej. Ponadto upewnij się, że jest ustawiona prawidłowa częstotliwość odświeżania ekranu. Kliknij kolejno Panel sterowania | Ekran | Zmień ustawienia ekranu | Ustawienia zaawansowane | Monitor. Upewnij się, że w polu listy Częstotliwość odświeżania ekranu widnieje wartość 60 Hz.

Oprócz tego możesz spróbować skalibrować kolory. W Windows 7 kliknij Panel sterowania | Ekran | Kalibruj kolor. Kreator wyjaśnia poszczególne etapy kalibrowania. W rezultacie otrzymasz dobrze skonfigurowany ekran i będziesz mieć pewność, że migotanie nie jest wywołane np. zbyt wysoko ustawionym kontrastem.

Laptop - najczęstsze awarie i drobne naprawy we własnym zakresie

W niewielu wypadkach można pozbyć się delikatnego migotania, ponownie kalibrując ekran.

Problem 7 - paski na ekranie

Pionowe paski na ekranie należą do najczęstszych awarii. Mogą nieustannie szpecić obraz lub występować sporadycznie - przeważnie przy mocnym obciążeniu karty graficznej. Taki objaw sygnalizuje zazwyczaj defekt karty graficznej.

Rozwiązanie problemu. Zacznij od podłączenia zewnętrznego monitora. Przypuszczalnie zobaczysz na nim paski, co potwierdzi domniemane uszkodzenie karty graficznej. Możesz spróbować szczęścia, czyszcząc wentylator karty graficznej, jednak ta czynność nie przywróci jej pełnej niezawodności, lecz tylko opóźni jej całkowitą odmowę posłuszeństwa. W wielu wypadkach paski nie są widoczne stale, lecz powracają w coraz krótszych odstępach czasu - do momentu, aż przestają znikać z ekranu. Wówczas konieczna jest pomoc fachowca. Zależnie od typu laptopa trzeba wymienić procesor graficzny lub całą płytę główną.

Laptop - najczęstsze awarie i drobne naprawy we własnym zakresie

Nawet jeśli takie paski znikną przy kolejnym uruchomieniu systemu, z pewnością powrócą, bo oznaczają uszkodzenie karty graficznej.

Problem 8 - twardy dysk wydaje dziwne dźwięki

Jeśli twój notebook nie jest wyposażony w model SSD, zapewne słyszysz działanie twardego dysku. To nie powód do zmartwienia, dopóki jednostajny warkot nie przerodzi się w wyraźne stukanie.

Rozwiązanie problemu. Takie odgłosy są przeważnie oznaką nadchodzącej awarii dysku. Dlatego w pierwszej kolejności należy skopiować swoje cenne zasoby na zewnętrzny nośnik danych. Następnie zainstaluj narzędzie CrystalDiskInfo. Na podstawie wartości parametrów S.M.A.R.T. program ten powiadamia o zbliżającej się katastrofie. Niemniej jednak zdarza się, że twarde dyski odmawiają posłuszeństwa bez żadnego ostrzeżenia. Dlatego tym bardziej nie lekceważ niecodziennych odgłosów dobywających się z dysku i wymień go na nowy. Nie musisz wyrzucać wysłużonego modelu. Po umieszczeniu w dokupionej obudowie może ci służyć jako dodatkowy napęd na mniej istotne zasoby.

Laptop - najczęstsze awarie i drobne naprawy we własnym zakresie

Gdy z notebooka dobywa się piszczenie, spróbuj wyłączyć wewnętrzny mikrofon. W razie potrzeby możesz zastosować zewnętrzny model.

Problem 9 - piszczący laptop

Wiele notebooków lub ich zasilaczy ma tendencje do wydawania piszczących dźwięków o wysokiej częstotliwości. Producenci zazwyczaj nie kwalifikują tego jako defekt. Jednak możesz przynajmniej stłumić irytujące odgłosy.

Rozwiązanie problemu. Piszczenie może mieć wiele różnych przyczyn. Najpierw sprawdź w internecie, czy producent udostępnia uaktualnienie BIOS-u, które usuwa problem. Jeśli nie, wyłącz wewnętrzny mikrofon notebooka w aplecie Dźwięk Panelu sterowania i podłącz zewnętrzny. Jeżeli to nie pomoże, a odgłos dobywa się z okolic wentylatora procesora lub karty graficznej, jest zabrudzony, więc pracuje na wyższych obrotach. Przeczyść go, jak opisaliśmy w poradzie 3. Potem upewnij się, że w zaawansowanych ustawieniach zasilania Windows 7 jest włączone Ustawienie wstrzymania selektywnego USB. Jeśli to możliwe, wyłącz w BIOS-ie opcję C4 state. W wielu laptopach pomaga wyłączenie w BIOS-ie funkcji CPU Power Management.

Laptop - najczęstsze awarie i drobne naprawy we własnym zakresie

Gdy sygnał sieci bezprzewodowej pogarsza się lub zanika, być może poluzowała się wtyczka anteny w module WLAN.

Problem 10 - sieć WLAN przestała działać

Gdy nagle przestaje być możliwe nawiązywanie połączeń internetowych, przyczyna może tkwić w ruterze WLAN lub w karcie sieciowej twojego laptopa.

Rozwiązanie problemu. Jeśli Menedżer urządzeń zgłasza brak modułu WLAN w gałęzi Karty sieciowe lub masz słaby odbiór sygnałów, moduł WLAN uległ uszkodzeniu lub wysunął się z gniazda. Otwórz obudowę i sprawdź, czy karta WLAN jest solidnie tkwi we właściwym miejscu i czy nie poluzowały się wtyczki anten. Jeśli wszystko jest w porządku, mimo to wyciągnij moduł z gniazda i uruchom system. Potem wyłącz komputer, umieść kartę WLAN w gnieździe i dokonaj ponownego rozruchu. Jeśli nie zostanie na nowo zainstalowany przez Windows, prawdopodobnie zepsuł się i należy go wymienić na nowy.