Laptop - najczęstsze awarie i drobne naprawy we własnym zakresie

Co trzeci notebook ulega awarii w ciągu pierwszych trzech lat jego używania. Jednak nie w każdym z tych przypadków okazuje się nieodzowna interwencja fachowców w punkcie serwisowym. Niektóre problemy sprzętowe z notebookiem można z powodzeniem usuwać samodzielnie, a niektóre naprawy wykonywać własnoręcznie. Przeczytaj, jak to zrobić.


Laptopy muszą wytrzymywać znacznie więcej niż komputery stacjonarne, które praktycznie cały czas spędzają w bezpiecznym kącie pod biurkiem lub stołem roboczym. Tymczasem notebooki muszą znosić transport w plecaku lub torbie w strugach deszczu, są pozostawiane mroźną zimą i gorącym latem w samochodzie, a niekiedy rzucane niedbale na blat stołu. I wiele z nich znosi niewzruszenie nawet tak surowe traktowanie, ale mimo to nie są niezniszczalne. W poniższym artykule przedstawiamy dziesięć najczęstszych problemów, które zdarzają się właścicielom komputerów przenośnych, i proponujemy ich rozwiązania. Przy odrobinie zdolności manualnych możesz własnoręcznie wykonać niektóre z opisywanych czynności. Jednak w wypadku pozostałych awarii, nie obejdziesz się bez kompetentnej pomocy fachowców w autoryzowanym serwisie.

Problem 1 - brak reakcji po włączeniu laptopa

Ten problem wydaje się najgorszym, który może przydarzyć się właścicielowi komputera przenośnego. Chce go uruchomić, lecz mimo wielokrotnego naciskania włącznika nie dzieje się nic. Ekran przez cały czas pozostaje czarny, a laptop w ogóle nie reaguje na próby włączenia.

Rozwiązanie problemu. Najpierw trzeba wykluczyć najbardziej oczywiste przyczyny. Czy komputer jest podłączony do źródła zasilania? Sprawdź obie wtyczki - zasilacza i gniazda sieci elektroenergetycznej. Czy akumulator jest naładowany i czy został we właściwy sposób umieszczony w laptopie?

Gdy wyeliminujesz brak zasilania jako możliwą przyczynę nieprawidłowego działania notebooka, sprawdź, w jaki sposób twój komputer reaguje na naciskanie włącznika. Czy słychać odgłosy sygnalizujące rozruch twardego dysku i wentylatora, a zdaje się, że tylko ekran odmawia posłuszeństwa? Czy diody elektroluminescencyjne wskazujące stan twardego dysku i zasilania świecą się, czy pozostają ciemne? Jeśli twój komputer przenośny jest podłączony do stacji dokującej lub replikatora portów, należy go najpierw odłączyć. Jeżeli z pozostałych podzespołów dobywają się odgłosy, sygnalizujące ich należyte działanie, trzeba podłączyć zewnętrzny monitor do gniazda VGA lub HDMI w laptopie. W ten sposób sprawdzisz, czy karta graficzna wykrywa monitor i jest w stanie prawidłowo komunikować się z nim. Natomiast jeśli także ekran zewnętrznego monitora pozostaje czarny, choć system zdaje się uruchamiać jak zazwyczaj, oznacza to, że urządzenie to nie otrzymuje sygnału z komputera. W tej sytuacji najbardziej prawdopodobna wydaje się awaria karty graficznej laptopa. Tego uszkodzenia nie naprawisz we własnym zakresie, bo w zdecydowanej większości notebooków nie jest możliwa wymiana karty graficznej. Musisz więc odnieść komputer do punktu naprawczego.

Jeżeli jednak zewnętrzny monitor działa bez zarzutu, nie masz do czynienia z uszkodzeniem karty graficznej. Nie odłączaj go od komputera, lecz sprawdź w Panelu sterowania Windows, czy omyłkowo nie został wyłączony ekran, w który jest wyposażony laptop, a uaktywniony zamiast niego zewnętrzny monitor. W przeciwnym razie poruszaj delikatnie klapą notebooka w przód i w tył. Być może zakłócenia w działaniu monitora są spowodowane chwiejnym stykiem lub złamaniem kabla w pobliżu zawiasu na wieku notebooka. Wówczas ekran mógłby na chwilę zaświecić się podczas poruszania, a być może nawet podjąć działanie w określonym ustawieniu pokrywy. Kolejną przyczyną problemu może okazać się poluzowanie wtyczek w kablu podłączeniowym pomiędzy ekranem laptopa i jego płytą główną. Aby to sprawdzić, trzeba otworzyć obudowę notebooka. Pod lewym zawiasem pokrywy powinien znajdować się kabel prowadzący do płyty głównej. Zobacz, czy wtyczki są solidnie wetknięte w gniazda. Jeżeli wszystkie opisane powyżej czynności nie przyniosą pożądanego rezultatu, musisz zwrócić się z prośbą o pomoc do punktu serwisowego.

Laptop - najczęstsze awarie i drobne naprawy we własnym zakresie

Kabel prowadzący do matrycy ekranu musi być solidnie podłączony do płyty głównej. W przeciwnym razie monitor pozostanie ciemny.

Problem 2 - akumulator nie daje się naładować

Bateria komputera przenośnego to element, który ulega zużyciu. Dlatego akumulatory są objęte krótszym okresem gwarancyjnym niż pozostałe podzespoły laptopa. Jednak, jakie kroki można podjąć, gdy nowa bateria odmawia posłuszeństwa i nie daje się naładować?

Rozwiązanie problemu. Nagła awaria baterii (np. działała jeszcze wczoraj, a już dziś przestała się ładować) może być spowodowana różnymi przyczynami. Akumulator mógł ulec, rzecz jasna, uszkodzeniu, jednak równie dobrze mogło dojść tylko do zabrudzenia styków lub ich skorodowania. W pierwszej kolejności postaraj się przeczyścić styki zarówno w baterii, jak i w laptopie. Być może masz możliwość wypróbowania baterii w innym komputerze przenośnym. Jeżeli włożona do innego notebooka zacznie ładować się jak zazwyczaj, wina nie leży z pewnością po stronie akumulatora. Równie szybko możesz znaleźć winowajcę, gdy masz do dyspozycji dodatkową baterię. Jeśli ładuje się bez zarzutu, winę ponosi pierwszy akumulator. Jeżeli natomiast druga bateria także odmawia współpracy lub nie dysponujesz dodatkowym akumulatorem, wykrycie przyczyny problemu nieco się skomplikuje.

Wykonując przedstawione poniżej czynności, korzystaj koniecznie z oryginalnego zasilacza dołączonego do laptopa przez producenta, bo tylko tak, upewnisz się, że do notebooka jest dostarczane odpowiednie napięcie. Najpierw sprawdź, czy komputer przenośny jest poprawnie zasilany energią elektryczną. W tym celu wyjmij akumulator, po czym spróbuj włączyć laptop i używać go zasilanym tylko z gniazda sieci elektroenergetycznej. Jeżeli ci się to nie uda, problem może być spowodowany uszkodzeniem zasilacza, a także zabrudzonymi lub skorodowanymi stykami. Wyczyść styki podłączeniowe w laptopie i akumulatorze, a następnie ponów próbę. Jeżeli komputer zasilany prądem z gniazdka działa bez zarzutu, ustal w dalszej kolejności, czy przy wyłączonym laptopie jest możliwe ładowanie akumulatora czy nie. W pierwszym z wymienionych wypadków przyczyna problemów leży przypuszczalnie po stronie zasilacza. Po prostu nie zapewnia wystarczającego napięcia, aby jednocześnie ładować baterię i umożliwić działanie notebooka. Jeśli natomiast próba ładowania nie powiedzie się także przy wyłączonym laptopie, najprawdopodobniej uległ uszkodzeniu akumulator lub moduł elektroniczny notebooka odpowiedzialny za ładowanie. W zaistniałej sytuacji możesz rozważyć zakup nowej baterii. Jeśli zdecydujesz się nabyć ją za pośrednictwem internetu, masz prawo zrezygnować z niej w ciągu siedmiu dni roboczych od daty otrzymania produktu, nie podając przyczyny (ponosisz tylko koszty odesłania do sklepu online’owego). W ten sposób możesz sprawdzić, czy nowy akumulator będzie poprawnie działał w twoim komputerze. Jeżeli nie uda się go naładować, oznacza to, że uległy uszkodzeniu podzespoły elektroniczne laptopa. W tym wypadku, aby rozwiązać problem, trzeba wymienić płytę główną notebooka. Taka naprawa jest przeważnie kosztowna. Jej opłacalność zależy przede wszystkim od wartości pozostałej komputera, bo nakład finansowy może prawie dorównywać cenie nowego laptopa. Jeśli gra nie jest warta świeczki, możesz odesłać nowy akumulator do sklepu i używać notebook, zasilając go wyłącznie prądem z gniazdka.

Laptop - najczęstsze awarie i drobne naprawy we własnym zakresie

Temperatura procesora przekraczająca 70 stopni Celsjusza powinna wzbudzić twoją czujność. Nie dopuszczaj do przegrzewania się układu CPU.

Problem 3 - laptop wyłącza się niespodziewanie

Pracując jak zazwyczaj w systemie Windows, zupełnie niespodziewanie zostałeś skonfrontowany z pustym, czarnym ekranem. Okazało się, że laptop wyłączył się nagle bez żadnego ostrzeżenia.

Rozwiązanie problemu. W zdecydowanej większości wypadków przyczyną takich objawów jest przegrzanie procesora. Możesz to łatwo sprawdzić, przykładając otwartą dłoń do spodniej ściany notebooka. Jeśli nie jest letnia, lecz wręcz gorąca, to dość pewna oznaka zbytniego nagrzania się układu CPU. Zasadniczo komputer przenośny może wyłączyć się automatycznie, gdy temperatura procesora przekroczy 70 stopni Celsjusza. Chcąc ustalić poziom nagrzewania się procesora i monitorować na bieżąco jego temperaturę, możesz zainstalować narzędzie CoreTemp. Program ten podaje temperaturę wszystkich rdzeni procesora, a ponadto potrafi automatycznie zamykać system w razie przekroczenia limitu dopuszczalnej temperatury, który został ustawiony przez użytkownika. Jeśli procesor nagrzewa się do poziomu 70 stopni Celsjusza lub nawet wyższego, należy przedsięwziąć odpowiednie kroki, aby zapobiec przegrzewaniu się układu CPU, bo wpływa ono negatywnie na żywotność podzespołów, a w skrajnym wypadku mogłoby doprowadzić do ich trwałego uszkodzenia. Być może w wentylatorze zebrała się duża ilość kurzu, co zmniejszyło jego skuteczność schładzania.