Laptop wolno działa? Zobacz, jak przyśpieszyć komputer przenośny

Twój laptop działa powoli lub nie jest w pełni sprawny? Nasze wskazówki pomogą ci uniknąć zakupu nowego. Podpowiadamy, jak dbać o swój laptop, aby służył jak najdłużej. Radzimy, jak przeprowadzać drobne naprawy i jak instalować nowe podzespoły.


Jak wiadomo, szybsze podzespoły to lepsze działanie komputera. Zastosowanie dysku SSD zamiast HDD skraca czas rozruchu, a system operacyjny i aplikacje działają szybciej. Wydajniejszy procesor pozwala sprawniej przetwarzać pliki audio i wideo. Lepiej radzi sobie z dekodowaniem materiału filmowego wysokiej rozdzielczości, co przekłada się na płynne odtwarzanie. Wąskim gardłem platformy sprzętowej może okazać się także zbyt mała pojemność pamięci RAM – np. gdy ilość dostępnego miejsca w pamięci nie wystarcza do korzystania z kilku aplikacji jednocześnie. W konsekwencji oprogramowanie odmawia posłuszeństwa, nie reagując przez kilka lub kilkanaście sekund na polecenia użytkownika. A gdy brakuje pamięci na potrzeby wymagającej aplikacji, trzeba długo czekać na zrealizowanie poleceń, bo aplikacja musi buforować dane na dysku twardym.

Problem w tym, że laptop nie jest skonstruowany modułowo, tak jak komputer stacjonarny, przez co jest w znaczniej mniejszym stopniu predestynowany do wymiany pojedynczych podzespołów. Niemniej jednak jest szansa, że uda ci się zastąpić przynajmniej pamięć RAM, dysk twardy i procesor. W zdecydowanej większości laptopów nie można za to wymienić procesora graficznego lub modułu graficznego na nowszy, bardziej wydajny model. W komputerach przenośnych ze zintegrowanym układem graficznym nie można zainstalować dodatkowej karty graficznej, bo płyta główna nie jest wyposażona w odpowiednie gniazdo. A w laptopach z dedykowaną kartą graficzną sloty przeważnie nie odpowiadają standardom, więc nie pozwalają instalować rozwiązań przeznaczonych do innych modeli i/lub pochodzących od innych producentów. Jeśli twój laptop korzysta z technologii takiej jak Nvidia MXM, możesz przynajmniej rozejrzeć się za inną kartą graficzną na internetowych aukcjach. W sprzedaży detalicznej raczej trudno trafić na karty graficzne umożliwiające modernizowanie laptopa – producenci niezwykle rzadko oferują usługę wymiany karty graficznej: dotyczy to tylko standaryzowanych modeli i jest drogie.

Zobacz również:

  • MacBook Air 2021 - data premiery, cena, specyfikacja techniczna [23.07.2021]
  • Xbox Series X i Series S z łatwo wymiennymi SSD - wystarczy nośnik M.2
Ważne wskazówki

Gdy zechcesz dostać się do procesora, pamięci RAM bądź dysku twardego, staniesz nie tylko przed koniecznością otworzenia klapek i/lub pokrywy obudowy. Prawdopodobnie czeka cię wyjęcie klawiatury, radiatora, wentylatora lub kart rozszerzeń. W tym wypadku warto fotografować każdy etap pracy. Zdjęcia laptopa, które odzwierciedlają następstwa wykonanych czynności, pomogą ci przeprowadzić je w odwrotnej kolejności, aby złożyć komputer. Nie staniesz np. przed zagadką, którymi śrubkami był przykręcony dany element. Pomocne okazują się małe miseczki – możesz w nich przechować drobne elementy takie jak śrubki, aby się nie pomieszały lub pogubiły.

Wszystkie czynności wykonuj bardzo ostrożnie i unikaj używania siły. Jeżeli nie udaje ci się wyjąć któregoś z elementów, prawdopodobnie przeoczyłeś jakiś zaczep, zatrzask lub śrubkę. Aby uniknąć uszkodzenia podzespołów ładunkami elektrostatycznymi, przed otwarciem obudowy dotknij uziemionego przedmiotu (np. kaloryfera). Dobrym zabezpieczeniem okazują się rękawice antystatyczne lub specjalna mata.

Zalecamy też stosowanie oprogramowania diagnostycznego, które udostępnia kluczowe informacje i szczegóły dotyczące konfiguracji sprzętowej rozmontowywanego komputera. W większości wypadków wystarcza bezpłatne narzędzie CPU-Z. Za jego pomocą ustalisz parametry procesora, układu graficznego, płyty głównej i pamięci RAM. Bieżący stan i parametry twardego dysku podaje natomiast bezpłatny CrystalDiskInfo.