Laptopy, które przetrwają każdą reformę edukacji

Pierwsza połowa 2020 roku to szczególny czas, podczas którego wszyscy uczniowie przeszli na nauczanie online. Aby edukacja na odległość spełniła swoje zadanie, dziecko powinno mieć do dyspozycji dobrego laptopa. Musi to być urządzenie, które posłuży zarówno w czasie zamkniętych szkół i lekcji w trybie online, jak i przetrwa wszelkie zawirowania związane ze zmianą programu nauczania. Takie laptopy posiada w swojej ofercie firma Lenovo.


Jaki powinien być laptop do zdalnej edukacji? Wielu rodziców zadaje sobie to pytanie, ponieważ wymagania dla takiego urządzenia są bardzo specyficzne. Aby spełniało ono swoje zadanie, powinno zapewniać płynne działanie, stałą łączność online, a także gwarantować możliwość skutecznego blokowania dostępu do szkodliwych treści. Ponadto jest to inwestycja na kilka lat, więc urządzenie przez nas wybrane, powinno charakteryzować się dużą wytrzymałością - dotyczy to zarówno baterii i obudowy, jak i odpowiedniej klawiatury. Dobrze by było, aby laptop był także wielofunkcyjny i znalazł swoje zastosowanie nie tylko jako narzędzie do edukacji, ale i w dobrej, odpowiedzialnej zabawie po zakończeniu zajęć lekcyjnych. Jeżeli uważasz, że ciężko znaleźć takie urządzenia, nic bardziej mylnego - co udowadnia firma Lenovo. Oto trzy laptopy, które doskonale wpisują się w potrzeby edukacji zdalnej.

Lenovo ThinkBook 15

Lenovo ThinkBook 15 to laptop wyposażony w mocne podzespoły, które gwarantują płynność działania w każdej sytuacji oraz posiadają zaawansowane rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa. ThinkBook 15 ma - jak nazwa wskazuje - 15-calowy wyświetlacz w rozdzielczości Full HD. Dzięki temu wszystko na ekranie jest niezwykle wyraźne i optymalnie oddaje barwy. Szybkość działania zapewnia mu procesor Intel Core 10 generacji i nawet do 24 GB pamięci RAM, zapewniając wydajność zarówno podczas lekcji, jak i w czasie rozrywki. Dlatego przy obu tych czynnościach użytkownik nie powinien doznać żadnych zakłóceń. Laptop działa pod kontrolą Windows 10 Pro, dzięki czemu można korzystać z wielu praktycznych, wbudowanych w system narzędzi – przykładowo zaczynając od Notatnika, a kończąc na Kalkulatorze z możliwością tworzenia wykresów. Jeśli chodzi o miejsce na dane, można wybrać model z klasycznym dyskiem twardym o pojemności 2 TB lub szybkim dyskiem M.2 o pojemności 1 TB, korzystającym z łącza PCIe. Gwarantuje to możliwość zapisania tysięcy dokumentów, grafik oraz plików różnego rodzaju, a także instalacji dużej liczby aplikacji. Jeśli użytkownik będzie potrzebował więcej miejsca na dysku, dostępne są również opcjonalne rozwiązania - na przykład Lenovo ThinkBook 15 z dwoma dyskami (M.2 PCIe SSD + HDD).

Laptopy, które przetrwają każdą reformę edukacji

Lenovo ThinkBook 15

Urządzenie wykorzystuje układ graficzny procesora - Intel UHD Graphics. Jeśli dziecko będzie wykonywać na nim bardziej zaawansowane działania, można wybrać model wyposażony w dedykowaną kartę graficzną AMD Radeon 620. Za jakość dźwięku odpowiadają wbudowane głośniki stereo z technologią Dolby Audio. A ponieważ urządzenie będzie używane do edukacji online, producent zadbał także o to, aby łączność bezprzewodowa była stabilna - dostępne są trzy karty sieciowe różnego rodzaju: Wi-Fi 6 2x2AX z Bluetooth 5, Wi-Fi 5 2x2AC z Bluetooth 5 oraz Wi-Fi 5 1x1AC z Bluetooth 5. Każda z nich oferuje szybki transfer danych, co przekłada się na komfort nie tylko lekcji zdalnych, ale również ogólnie - na wygodę korzystania z internetu. Wbudowana kamerka internetowa gwarantuje obraz wysokiej jakości, a dwa mikrofony sprawiają, że osobę mówiącą słychać bardzo wyraźnie, dzięki czemu może aktywnie uczestniczyć w lekcjach online. Warto dodać, że kamera została wyposażona w fizyczną przesłonę ThinkShutter. Co powoduje, że gdy kamera jest nieużywana, może zostać zamknięta.

Laptopy, które przetrwają każdą reformę edukacji

Laptop Lenovo ma zaledwie 18,9 mm grubości i waży poniżej 2 kg. Wykończenie ma kolor mineralnoszary, co sprawia, że urządzenie jest nie tylko praktyczne, ale i eleganckie.

ThinkPad E14

ThinkPad E14 został wyposażony w 14-calowy, antyodblaskowy wyświetlacz Full HD, który zapewnia komfortowy udział w wideokonferencjach, wygodną pracę oraz swobodne cieszenie się multimediami. Tego laptopa napędza do działania procesor Intel Core i7 10 generacji, mający do dyspozycji maksimum 16 GB pamięci RAM. Alternatywnie dostępne są wersje z procesorami AMD. Zastosowano w nim mocny akumulator o pojemności zapewniającej nieprzerwane działanie przez ponad 12 godzin. W praktyce oznacza to wygodne używanie go przez cały dzień bez konieczności podłączania urządzenia do zasilania. Podobnie jak w Lenovo ThinkBook 15, także i tutaj za jakość grafiki odpowiada Intel UHD, a dla bardziej wymagających przewidziano opcję z dedykowaną kartą graficzną AMD Radeon RX 640. Na laptopie można zapisać duże ilości danych – w sprzedaży dostępne są jego wersje z dyskiem SSD o pojemności 1 TB lub dyskiem HDD, oferującym 2 TB przestrzeni. Dla najbardziej wymagających dostępna jest opcjonalna wersja z dwoma dyskami.

Laptopy, które przetrwają każdą reformę edukacji

ThinkPad E14 daje wysoką jakość dźwięku dzięki zastosowaniu głośników renomowanej firmy Harman Kardon 2 W, wspierających technologię Dolby Audio. Nie można mieć także zastrzeżeń do wbudowanego mikrofonu - został mu przyznany certyfikat Skype dla firm, co tylko potwierdza wysoką jakość odbieranego przez niego głosu. Kamerka pracuje w rozdzielczości HD 720p, zapewniając wyraźny obraz. Dla bezpieczeństwa wyposażono ją w przesłonę fizyczną - nazwaną ThinkShutter. Blokuje ona obiektyw, uniemożliwiając ewentualne zdalne szpiegowanie użytkownika.

Laptopy, które przetrwają każdą reformę edukacji

Ważnym aspektem każdego laptopa jest komunikacja bezprzewodowa. W urządzeniu Lenovo jest ona stabilna dzięki zastosowaniu karty sieciowej Intel 2 x 2 AC (Wi-Fi 5) oraz transmitera Bluetooth 5.0. Umożliwia to nie tylko wygodny transfer danych ze stron i serwisów sieciowych, ale również komfortowe parowanie laptopa z urządzeniami przenośnymi, jak smartfony czy głośniki BT. Codzienną pracę ułatwia pełnowymiarowa klawiatura (z opcjonalnym podświetleniem) oraz szereg złączy, takich jak na przykład - gwarantujący szybki transfer danych port USB 3.1 Gen 1.

ThinkPad nie tylko przetrwa każdą reformę edukacji, ale również każdą podróż. Solidność obudowy, chroniącej wyświetlacz i wszystkie podzespoły, została sprawdzona w wojskowych testach MIL-SPEC, które Potwierdzają, że E14 przetrwa uderzenia, zalanie, wpływ wysokiej i niskiej temperatury, a także upadek. Wszystko to sprawia, że ThinkPad jest doskonałą inwestycją na długie lata i nadaje się do wydajnego użytkowania.

Lenovo V15

Lenovo V15 to laptop o smukłej konstrukcji, która nadaje mu stylowy wygląd. Dostępne są dwie jego wersje, różniące się jakością prezentowanego na wyświetlaczu obrazu. W obu przypadkach ma on rozmiar 15,6", w pierwszej wersji pokazuje grafikę w rozdzielczości 1366 x 768 pikseli (HD), w drugiej - 1920 x 1080 pikseli, czyli Full HD. W każdej edycji wyświetlacz jest pokryty warstwą antyodblaskową, dzięki czemu obraz jest zawsze wyraźny, niezależnie od natężenia światła wokół. A wygodę używania powinna zapewnić pełnowymiarowa klawiatura standardowa z pełną klawiaturą numeryczną i jednoczęściowym panelem dotykowym.

Laptopy, które przetrwają każdą reformę edukacji

Jednostką centralną tego laptopa jest procesor Intel Core, który może dysponować szybką pamięcią RAM DDR4 w maksymalnej ilości 16 GB. Taka liczba zapewni płynną pracę systemu Windows 10 oraz wszystkich zainstalowanych w nim aplikacji. Za łączność bezprzewodową odpowiadają karta sieciowa 802.11 AC 1 x 1 oraz transmiter Bluetooth 4.2. Wbudowany układ graficzny Intel HD pozwala cieszyć się wyraźną grafiką z żywym oddaniem kolorów, a bardziej wymagający użytkownicy, którzy chcą uzyskać lepszą jakość obrazu, mogą wybrać wersję laptopa wyposażonego dodatkowo w kartę graficzną NVIDIA GeForce MX110.

Laptopy, które przetrwają każdą reformę edukacji

Warto podkreślić, że Lenovo V15 został przetestowany w ekstremalnych warunkach - był poddawany testom na uderzenia, wibracje, zarysowania, wpływ dużej i niskiej temperatury oraz ciśnienie. Wyszedł z nich zwycięsko, dzięki czemu masz pewność, że po jego zakupie urządzenie sprawdzi się w różnym otoczeniu i będzie działać przez lata - jeśli nabędziesz laptopa dla dziecka w szkole podstawowej, jest duża szansa, że zabierze go ze sobą na studia. Tym bardziej, że dysk twardy 2 TB umożliwi mu zapisywanie dziesiątek plików i instalacje obszernych programów. W sytuacji, jeśli nie jest potrzebna taka ilość miejsca, można wybrać wariant z mniejszym dyskiem M.2 PCIe SSD o maksymalnej pojemności 512 GB.

Komunikację podczas lekcji zdalnych gwarantuje wbudowana kamerka oraz mikrofon. W obudowie nie zabrakło także szeregu złączy i portów, umożliwiających podpinanie urządzeń zewnętrznych oraz odczytywanie kart pamięci.

LanSchool czyli Lenovo dla edukacji

Z myślą o edukacji Lenovo dostarcza specjalne oprogramowanie dla edukacji zdalnej - LanSchool. Dostępne jest w dwóch wersjach: z lokalnym hostingiem oraz w edycji Air, opartej na chmurze. Obie różnią się przede wszystkim ilością dostępnych funkcji. Wersja chmurowa ma ich mniej, jednak w obu przypadkach nauczyciel otrzymuje niezbędne narzędzia do monitorowania ekranów uczniów podczas trwania lekcji, możliwość przekierowania na związane z prowadzoną lekcją strony internetowe, a także funkcje związane z komunikacją indywidualną i zbiorową. Połączenie odbywa się poprzez sieć lokalną za pomocą TCP i UDP. Na maszynie nauczyciela instalowana jest aplikacja konsolowa, która łączy się w systemie P2P z agentami na komputerach uczniów. Takie rozwiązanie powinno gwarantować bezpieczne połączenie tylko z wybranymi, bez ryzyka zakłócenia lekcji zdalnych przez osoby trzecie.

Więcej informacji na temat LanSchool znajdziesz na tej stronie.

Lenovo - dlaczego warto postawić na te laptopy?

Zapewniają płynne działanie, oferują wygodę podczas zajęć edukacyjnych i swobodę w trakcie zabawy, a do tego są piekielnie wytrzymałe - tak właśnie można scharakteryzować wszystkie laptopy Lenovo. Jeśli szukasz urządzenia, które zapewni Twojemu dziecku pełne możliwości nauki zdalnej - wybierz jeden z nich.

Grafika na początku: Bruce Mars / Unsplash