Libre Office Calc - wygodny arkusz kalkulacyjny

Libre Office Calc to wchodzący w skład pakietu Libre Office arkusz kalkulacyjny, który może znaleźć zastosowanie zarówno w biurze czy firmie, jak też przydać się użytkownikom prywatnym.

Libre Office Calc funkcjonalnością oraz rozwiązaniami nie ustępuje MS Excel, więc osoby używające dotąd produktu Microsoftu nie będą musiały uczyć się wszystkiego od nowa. Wręcz przeciwnie - przystosowanie się do Calc to kwestia paru godzin.

Libre Office Calc - wygodny arkusz kalkulacyjny

Calc

Podobnie jak i w Excelu, tak i w Libre Office Calc dano możliwość tworzenia i formatowania pól rekordów. Ich krawędzie można formatować na kilka sposobów - w każdej chwili użytkownik ma do nich dostęp dzięki wygodnemu, podręcznemu przyciskowi na pasku narzędzi. Obok niego znajduje się inny przycisk, pozwalający na wypełnienie pola rekordu tłem w wybranym z palety kolorze. Kolejny pozwala na wybór koloru czcionki.

Zobacz również:

  • Microsoft Office 365 - ile kosztuje, gdzie kupić najtaniej?
  • Jak uzyskać Microsoft Word za darmo?
Libre Office Calc - wygodny arkusz kalkulacyjny

Przykładowa tabelka

Jako że arkusz kalkulacyjny służy do wyliczeń, w Libre Office Calc dla każdego rekordu można przypisać odpowiednią formułkę. Na pokazanym na grafice przykładzie mamy wyliczenie obrotu firmy handlowo-usługowej. Dysponuje ona trzema rodzajami towarów, dwoma usług i obsługuje abonentów. Kolumna G to wyliczenie obrotu trzech towarów, z których każdy ma inną cenę, K - usług, M - abonentów, N - wszystkiego razem.

Libre Office Calc - wygodny arkusz kalkulacyjny

Formuła

W przypadku towarów wpisano następującą formułę: =(C2*5)+(D2*2,5)+(E2*2). Jak i w Excelu, pierwszy człon dotyczy lokalizacji (czyli kolumna C, wiersz 2, następnie operacji matematycznej (mnożenie, czyli *), a ostatnia cyfra to wartość towaru - czyli 5. Można zmienić format liczb za pomocą widocznych powyżej opcji. Niestety, do wyboru są tylko dwie: waluta i procent. Można także dodawać i usuwać miejsca dziesiętne.

Libre Office Calc - wygodny arkusz kalkulacyjny

Podliczenie kolumny

Niestety, Libre Office Calc nie posiada opcji automatycznego sumowania rekordów. Dlatego też chcąc podsumować np. wartość kolumny D, należy zrobić to ręcznie. W miejscu podsumowania powinna pojawić się formuła =SUMA(D2:D20)*2,5, gdzie D2:D20 to zakres rekordów, jakie zostaną do siebie dodane, a *2,5 to mnożnik, przez jaki arkusz przemnoży ilość pozycji w nich. Oczywiście formuły mogą być bardziej skomplikowane.

Libre Office Calc - wygodny arkusz kalkulacyjny

Wykresy

Program Libre Office Calc umożliwia tworzenie różnorakich wykresów - przycisk wykresów znajduje się w pierwszym pasku narzędziowym. Użytkownik otrzymuje do wyboru m.in. wykres słupkowy, siatkowy czy warstwowy. Można również zaznaczyć opcje pokazania wykresu w 3D. Aby stworzyć wykres ze znajdujących się na arkuszu rekordów należy zaznaczyć je przed rozpoczęciem. Wielkość okienka wykresu można zmieniać przez rozciąganie go.

Libre Office Calc - wygodny arkusz kalkulacyjny

Wykres z rekordów

Warto zauważyć, że z poziomu aplikacji można zapisać arkusz jako plik PDF. Służy to tego piaty od lewej przycisk w pierwszym pasku narzędzi. Nie potrzeba mieć w systemie żadnej wirtualnej drukarki czy innych tego typu rzeczy - Calc posiada wszystko, co tylko potrzeba aby wykonać tą operację. Oczywiście przedstawiono tu tylko podstawowe czynności arkusza. Można pobrać go za darmo i osobiście sprawdzić pozostałe.