Libre Office Impress - prezentacje za darmo

Libre Office Impress jest programem z darmowego pakietu, który umożliwia nam tworzenie prezentacji. Oto krótki poradnik dla każdego, kto chciałby go używać.

Trudno nie przyrównywać aplikacji do MS Power Point ze względu na podobieństwa w wyglądzie oraz funkcjonalności. W tym tekście pokazane zostaną podstawowe akcje dla początkujących użytkowników, dzięki którym będzie można wykonać prosty pokaz. Zachęcamy równocześnie do samodzielnego zbadania pozostałych opcji programu.

Libre Office Impress - prezentacje za darmo

Libre Office Impress

Na stronie głównej Libre Office Impress widać pierwszy slajd pokazu. Można tu wpisać tytuł prezentacji oraz dodać tekst informacyjny czy grafikę. Pasek po prawej stronie pokazuje wszystkie możliwe układy napisów do wyboru. Pasek zakładek nad prezentację umożliwia dostęp m.in. do konspektu, notatek oraz sortowania slajdów. Tekst formatuje się za pomocą paska narzędzi, dzięki czemu można np. dodać cień czy zmienić czcionkę.

Libre Office Impress - prezentacje za darmo

Przykładowa prezentacja

Aby dodać kolejny slajd do pokazu w Libre Office Impress, należy wybrać z menu Wstaw, a następnie Slajd. Każdy kolejny slajd prezentacji formatuje się w taki sam sposób, jak pierwszy. Oczywiście wszystkie pola tekstowe można usunąć, klikając na nie i wybierając opcję Wytnij. Obrazy do slajdu wstawia się także przez menu Wstaw. Włożoną grafikę można dowolnie przesuwać i przeciągać. Podobnie pola tekstowe - również dają się modyfikować.

Libre Office Impress - prezentacje za darmo

Wycinanie pól tekstowych

Tło dla pokazu slajdów w Libre Office Impress może być takie samo dla wszystkich lub osobne dla każdego. Aby je ustawić należy kliknąć na pustym obszarze slajdu, a następnie wybrać opcję Slajd, z niej zaś przejść do "Ustaw obraz tła dla slajdu". Użytkownik może zadecydować, czy wybrane tło ma znaleźć się we wszystkich slajdach, czy tylko na aktualnym. Z tego samego menu można również usuwać slajd i dodawać nowy do prezentacji.

Libre Office Impress - prezentacje za darmo

Prezentacja z tłem

W zakładce Pokaz Slajdów w Libre Office Impress znajduje się opcja Ustawienia Pokazu Slajdów. Tu wybiera się takie rzeczy jak widoczność kursora myszki podczas prezentacji czy ręczna zmiana slajdów, a także najważniejszy element - przerwę między jednym a drugim slajdem. Domyślnie wynosi ona 10 sekund, można to jednak przestawić według własnego uznania. Istnieje również opcja rozpoczęcia pokazu tylko od wybranego slajdu.

Libre Office Impress - prezentacje za darmo

Ustawienia pokazu slajdów

Również w menu Pokaz Slajdów w Libre Office Impress ulokowano przejścia pomiędzy slajdami. Do wyboru dano użytkownikowi kilkadziesiąt różnego rodzaju efektów - wystarczy kliknąć na dany, aby zobaczyć, jak przejście będzie prezentować się w praktyce. Poniżej listy znajdują się też opcje szybkości przejścia oraz możliwość użycia dźwięku przy wybranym efekcie. Jest także możliwość ustawienia szybkości przejścia do kolejnego slajdu.

Libre Office Impress - prezentacje za darmo

Przejścia slajdów

Domyślny format zapisu prezentacji w Libre Office Impress to .odp, jest jednak możliwość wyboru innych, np. pptx, czy zgodny z PowerPointem .pps. Prezentację można obejrzeć w każdej chwili - wystarczy tylko wcisnąć klawisz F5. Możemy dodawać do niej takie elementy jak dźwięk, animacje czy klip wideo. Opcje te znajdują się w menu Wstaw. Znacznie uatrakcyjniają one cały pokaz. Co w nim będzie - to zależy tylko od użytkownika aplikacji.