LibreOffice Draw - darmowy program do rysowania

LibreOffice Draw to program z pakietu LibreOffice, za pomocą którego można tworzyć oraz edytować grafiki użytkowe. Oto krótki poradnik, jak z niego korzystać.

Zaraz po uruchomieniu LibreOffice Draw widać na dole pasek rysowania. Znajdują się tu kształty podstawowe, krzywe, łączniki oraz punkty sklejania. Dzięki licznym opcjom można przygotować w programie schemat czy wykres. Jest on na tyle elastyczny, że bez problemu można dopasować jego działanie do potrzeb użytkownika.

LibreOffice Draw - darmowy program do rysowania

LibreOffice Draw

Aby wstawić obrazek w LibreOffice Draw, należy wybrać odpowiednią opcję w górnym menu Wstaw. Za pomocą myszki można dowolnie zmienić położenie obrazka i jego rozmiary. Przydaje się to, gdy użytkownik chce dodać tekst ilustrujący grafikę. W tym celu należy wybrać przycisk T na dolnym pasku i wyznaczyć myszką obszar pola tekstowego. Można zmieniać rozmiary podobnie jak obrazka i formatować narzędziami na górnym pasku.

LibreOffice Draw - darmowy program do rysowania

Figury

Kształty i figury w LibreOffice Draw dodaje się za pomocą narzędzi na dolnym pasku. Wszystkie ich parametry można kontrolować za pomocą myszki. W niektórych przypadkach, jak na przykład przy Objaśnieniach, można także kierować je za pomocą przesuwania końcówki w żądanym kierunku. Dzięki temu precyzyjnie zostanie wskazane miejsce wymagające wyjaśnień. W dymkach można wpisywać i formatować tekst. Podobnie i na figurach.

LibreOffice Draw - darmowy program do rysowania

Układ strony

Aby wyznaczyć układ strony w LibreOffice Draw, należy kliknąć na jej pustym obszarze. Z menu można wybrać nie tylko ustawienia strony, ale również takie opcje jak prowadnice czy siatka. Siatka przyda się zwłaszcza w przypadku wykonywania rysunków wymagających precyzji i dokładności. Za pomocą widocznej na dole zakładki Linie Wymiarowe można wstawiać i modyfikować warstwy, co będzie dość użyteczne w przypadku skomplikowanych rysunków.

LibreOffice Draw - darmowy program do rysowania

Kolory

Każdy element stworzony w programie LibreOffice Draw może mieć dowolną kolorystykę. Barwy wybiera się z górnego paska. Może być to nie tylko jednolite wypełnienie kolorem wybranego kształtu, ale też możliwość koloru kreskowanego, posłużenia się jedną z bitmap z biblioteki czy też użycie efektownego gradientu. Tak duży wybór pozwala dostosować kolorystykę do każdego rodzaju schematu. Wszystkie zmiany można cofać.

LibreOffice Draw - darmowy program do rysowania

Wykres

Pomocna w LibreOffice Draw jest także możliwość szybkiego tworzenia wykresów. Przycisk znajduje się w górnym pasku narzędziowym (czerwony kolor). Po jego naciśnięciu pojawia się przykładowy wykres. Należy kliknąć na niego prawym przyciskiem myszki, aby mieć dostęp do takich opcji jak typ wykresu (słupkowy, warstwowy, kołowy, itp.)., czy też najważniejsza rzecz - dane. Ustala się je w pełni konfigurowalnej tabelce.

LibreOffice Draw - darmowy program do rysowania

Konwersja obrazka

W LibreOffice Draw można także konwertować gotowe grafiki. Po wczytaniu obrazka należy kliknąć na niego prawym przyciskiem myszki i wybrać odpowiednią opcję z menu kontekstowego - na przykład odbicie obrazka poziomo, konwersja na wielokąt czy obiekt obrotowy 3D. Czasem jednak efekt może być dość niespodziewany, na szczęście wszystkie operacje można cofać. Jak pokazują powyższe przykładu - możliwości Draw jest wiele.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: