Live Photo Editor - retusz zdjęć online

Doczekaliśmy się prawdziwego wysypu internetowych edytorów graficznych - w Internecie są ich już dziesiątki, zbudowanych głownie w technologii Flash. Jednym z nich jest Live Photo Editor - otwierany w przeglądarce i niewymagający instalowania program retuszerski.

Live Photo Editor jest szybkim narzędziem do retuszu zdjęć, które przyda się amatorom fotografii niepotrzebującym obsługi wielu formatów i specjalistycznych funkcji.

Polecamy:

Zobacz także:

Choć natychmiast po uruchomieniu stało się jasne, że Live Photo Editor nie jest nowym konkurentem dla Photoshopa, lub nawet prostych programów desktopowych, postanowiliśmy dać mu szansę.

Live Photo Editor działa bez logowania w obrębie zdjęć dodawanych z komputera. Takie funkcje, jak edycja zdjęć z Facebooka i przechowywanie plików w chmurze obliczeniowej, są możliwe po dokonaniu rejestracji. Narzędzie oferuje proste funkcje retuszerskie i geometryczne przydatne w szybkiej edycji zdjęć. Jest więc m.in. zmiana wielkości obrazka, przycinanie i balans koloru.

Zobacz również:

  • 10 alternatyw dla Photoshopa

Program umożliwia edycję jasności i kontrastu zdjęcia oraz jego wyostrzenie lub rozmycie. Pozwala także na dodawanie ozdobnych ramek do zdjęć i znaków wodnych, np. w celu zabezpieczenia ich przed kopiowaniem. Na plus zaliczyć można dodawanie tekstu wraz z możliwością obracania, zmiany i edycji czcionki. Zabrakło jednak możliwości wprowadzania polskich liter z klawiatury - co prawda można je wkleić ze schowka, aczkolwiek polskie znaki wyświetlane są innym krojem czcionki.

Lista wad jest zresztą nieco dłuższa. Brak tutaj opcji "cofnij", skrótów klawiszowych i usuwania ze zdjęć efektu czerwonych oczu. Powyższe możliwości dostępne są choćby w Fotkarium.pl. Polski edytor umożliwia przy tym otwieranie plików PNG, BMP i GIF, podczas gdy Live Photo Editor obsługuje wyłącznie JPEG-i.

Nowa usługa wygląda nieco ascetycznie, ale działa szybko i całkiem sprawnie. Opiera się na technologii Flash. To całkiem wartościowy program, ale obecnie wyraźnie słabszy od wielu innych, dostępnych w Sieci za darmo narzędzi.

Znacie jakieś ciekawe narzędzia do edycji zdjęć online?