Magnetic Selectors - nowe narzędzia selekcji

Wielu początkujących użytkowników Photoshopa zadaje sobie pytanie: "Po co w ogóle są ścieżki?". Gdy już się to wyjaśni, zaraz padają pytania o to, jak się je tworzy, edytuje, poprawia.


Wielu początkujących użytkowników Photoshopa zadaje sobie pytanie: "Po co w ogóle są ścieżki?". Gdy już się to wyjaśni, zaraz padają pytania o to, jak się je tworzy, edytuje, poprawia.

Krzywe Beziera nie są zagadnieniem trudnym, aby jednak posługiwać się nimi w sposób biegły, jest konieczne zdobycie pewnego doświadczenia. Nie można go jednak wymagać od osób początkujących - a tych jest więcej. Coraz szersze grono projektantów sięga po Photoshopa, wykorzystując go w swojej pracy. Burzliwy rozwój Internetu (głównie WWW) sprawia, że trwa wyścig o miano najlepszego programu do obróbki bitmap. Jednak Photoshop jest niekwestionowanym liderem. Interesująca, przykuwająca wzrok grafika w prasie czy reklamie wymaga potężnych narzędzi. Tu sprawdza się Photoshop, program, który od lat jest standardem w dziedzinie obróbki obrazów. Ostatnio coraz chętniej sięgają po niego studia telewizyjne oraz projektanci stron WWW. Szczególnie dla tych ostatnich, mniej doświadczonych w dziedzinie grafiki użytkowników, firma Adobe przygotowała kilka prostych (choć całkiem mocnych) narzędzi, wspomagających ich pracę. Znajdują one zastosowanie przede wszystkim przy rysowaniu ścieżek i selekcji.

Nowe narzędzia selekcji i rysowania ścieżek z grupy Magnetic stanowią całkowitą nowość, a ich działanie jest stosunkowo proste. Wystarczy wybrać jedno z nich (mamy Magnetic Lasso oraz Magnetic Pen), kliknąć w punkt początkowy, gdzie chcemy rozpocząć ścieżkę/selekcję i uważnie obrysować kształt obiektu. Ścieżka lub selekcja (zależnie od wyboru narzędzia) zostanie utworzona wokół naszego rysunku.

Nie jest konieczne wciskanie przycisku myszy. Wystarczy kliknąć punkt początkowy i przeciągać ponad zarysem obiektu.

Narzędzie Magnetic Lasso

Aby zastosować Magnetic Lasso, należy wybrać odpowiednią ikonę w palecie Tools, kliknąć na punkt, gdzie chcemy rozpocząć rysowanie selekcji i obrysować obiekt. Podczas rysowania zarysu selekcji powstają węzły tzw. Fastening Points, przytwierdzające rysowaną selekcję do podłoża. Aktywny, czyli ostatni z utworzonych segmentów (odcinków pomiędzy węzłami) jest przyciągany (opcja magnetic) do najbardziej kontrastowej krawędzi obrazka. W przypadku gdy powstający zarys selekcji nie pasuje do krawędzi obiektu, możemy dodać węzeł. Klikając myszką na miejsce, gdzie chcielibyśmy poprowadzić właściwą selekcję, dodajemy węzeł i dalej możemy kontynuować obrysowanie.