Maluchy do pracy! Budujemy taniego desktopa

W pogoni za wydajnością i najnowszymi podzespołami zapominamy, że do codziennej pracy wystarczy komputer z tanim procesorem i zintegrowaną kartą graficzną w niewielkiej obudowie. Dostrzegli to producenci, którzy coraz częściej oferują małe komputery do zastosowań domowych zbudowane na platformie Atom Intela lub tanie jednostki w małych obudowach.

Zaczynając od lewej: obudowa (Mini ITX) Akasa Akasa Enigma, obudowa (Mini ITX) Mode Com Feel 302, obudowa (Ultra Slim) Mode Com Feel 205, obudowa (Micro ATX) Silverstone Sugo SST-SG04B-H, standardowy komputer w obudowie Midi Tower.

Złożenie niewielkiego komputera do pracy jest korzystniejsze niż kupienie gotowego. Pozwoli ci nie tylko skonfigurować go według własnych potrzeb, ale też zaoszczędzisz sporo pieniędzy. Najważniejsza jest jednak zdobyta przez ciebie wiedza o budowie komputera, bo w przyszłości pozwoli ci na jego modernizację i usunięcie wadliwych części bez konieczności wzywania specjalistów.

Mniejsze i większe

Z uwagi na duży rozrzut cen podzespołów do budowy małych komputerów, jak i spore różnice w wydajności, powinieneś się zastanowić, do czego chcesz wykorzystywać swoje miniaturowe cacko.

Zobacz również:

  • W co zagrać na słabym komputerze - najlepsze gry z niskimi wymaganiami [7.10.2022]
  • Promocje na sprzęt Samsunga! Sprawdź najlepsze oferty na Galaxy S22 Ultra, Galaxy A53, Z Folda 4 [07.10.2022]
Mały i tani komputer do pracy

Do pracy z aplikacjami biurowymi czy przeglądarkami internetowymi wystarczy procesor Atom Intela zintegrowany z płytą główną w cenie 300 zł (procesor i płyta główna). Koszt złożenia takiego komputera może nie przekroczyć 1000 zł pod warunkiem, że zdecydujesz się na wersję bez napędu optycznego. Nowy komputer o takiej konfiguracji kosztuje ok. 1500 zł (np. Asus Eee Box B202). Musisz się liczyć z tym, że z uwagi na jego niską wydajność zastosowania takiego komputera są mocno ograniczone. Jest za wolny na oglądanie filmów w wysokiej rozdzielczości, a także na wydajną pracę z wymagającymi aplikacjami czy też najnowszym systemem Vista. Ponadto musisz zapomnieć o nowych grach, bo wbudowany na płycie głównej akcelerator graficzny jest mało wydajny w przetwarzaniu grafiki 3D.

Mały komputer do domu

Jeżeli chcesz mieć mały, lecz mimo to dość wydajny komputer, musisz liczyć się z większymi wydatkami. Koszty, które musisz wówczas ponieść, stanowią energooszczędny procesor w cenie od 200-300 zł i płyta główna wykonana w standardzie Mini ITX, której cena waha się w granicach 400-500 zł. Dodatkowe koszty powstaną przy zakupie pamięci RAM i twardego dysku. Na takim komputerze Vista powinna działać wydajnie, a obróbka domowych zdjęć i filmów powinna przebiegać wygodnie i bezproblemowo. W sumie złożenie takiego komputera może pochłonąć ok. 1400-1500 zł. Taka kwota odpowiada cenie nowego komputera na platformie Atom, który jednak będzie znacznie wolniejszy.

Tani komputer do domu

Użytkownikowi, któremu nie zależy na komputerze o tak małych wymiarach, a chciałby mieć komputer do pracy i np. oglądania filmów wysokiej rozdzielczości za rozsądne pieniądze, polecamy tańszą, ale większą płytę wykonaną w standardzie Mini ATX (od 200 zł) i obudowę Ultra Slim. W ten sposób zaoszczędzisz przede wszystkim na płycie głównej, która w wypadku energooszczędnych procesorów okazuje się całkowicie wystarczająca, oraz na tańszej obudowie, która znacznie obniży łączny koszt pod warunkiem, że zdecydujesz się na model ze zintegrowanym zasilaczem. Polecamy energooszczędne procesory AMD, bo odpowiedniki Intela są dużo droższe. Koszt takiego komputera to ok. 1200 zł.

Wydajna maszyna do salonu

Wydajny i cichy, a jednocześnie funkcjonalny i stylowy - taki komputer będzie z pewnością najdroższą opcją. Po pierwsze musisz zainwestować w ładnie wyglądającą obudowę dobrej jakości, bo to ona decyduje o wyglądzie komputera. Możesz wybierać pomiędzy konstrukcjami HTCP oraz mniejszymi konstrukcjami przeznaczonymi do płyt Micro ATX. Płyta główna wykonana w tym standardzie powinna mieć w miarę nowy chipset, ale nie musi być najnowsza. Chodzi głównie o to, aby była dobrze wyposażona. Na rynku jest dostępnych na tyle dużo modeli, że bez problemów wybierzesz coś dla siebie za rozsądne pieniądze. Najdroższym elementem tego zestawu jest procesor, który powinien być szybki, a na dodatek energooszczędny, jeśli zależy ci na cichej pracy komputera. Jeżeli chciałbyś nabyć model o dobrym stosunku wydajności do ceny, najlepsza okaże się jednostka AMD Phenom X4 9350e, a jeśli liczy się wydajność, możesz zakupić układ Intel Q9550s. Niestety, koszt tego drugiego procesora przekracza 1500 zł, warto więc zastanowić się nad jednostką AMD, która jest o połowę tańsza. W wersji optymalnej koszt złożenia tego typu komputera może wynieść nawet 2500 zł. To jednak dobra inwestycja, bo z pewnością komputer będzie o wiele cichszy od przeciętnego modelu desktop, który możesz kupić w tej cenie, i - co istotne - zbudowany z bardzo dobrej jakości podzespołów, więc powinien ci służyć przez długi czas.