Mapy do smartfonów


Werdykt

Mapy Apple nie są najlepszą usługą kartograficzną do smartfonów i tabletów, zwłaszcza patrząc na jej braki w porównaniu do konkurencyjnych rozwiązań. Aplikacja sprawdzi się w przypadku mniej wymagających użytkowników. Miłym dodatkiem jest synchronizacja danych pomiędzy mapami Apple dla smartfonów i ich odpowiednikiem dla komputerów Mac z systemem OS X.

Na uwagę zasługuje zwłaszcza brak opłat, integracja z mapami Apple dla komputerów Mac, fotorealistyczny trójwymiarowy podgląd terenu w niektórych obszarach świata i integracja z obecnym w systemie iOS asystentem Siri. Jest też specjalny tryb nocny aktywowany automatycznie.

Apple musi jednak popracować nad wyszukiwarką i bazą POI, zwłaszcza w takich krajach jak Polska. Brakuje też możliwości zapisywania map w trybie offline.

Windows Phone

Mapy do smartfonów

W przypadku mobilnej platformy Microsoftu w kwestii map powstało niemałe zamieszanie. Bazą dla obecnej w Windows Phone systemowej aplikacji Mapy, powiązanej z wyszukiwarką Microsoft Bing, są dane kartograficzne Here, które należały do przejętej przez Microsoft Nokii. Sama aplikacja Mapy Here dostępna jest jednak wyłącznie na smartfonach fińskiego producenta. Wśród producentów urządzeń z systemem Windows Phone znajduje się jednak kilka innych firm, takich jak Samsung i HTC. Nie zdecydowały się one na licencjonowanie Map Here.

W przypadku urządzeń innych niż Nokia, konsumenci mają dostęp wyłącznie do podstawowej aplikacji Mapy od Microsoftu. Aplikacja ma, co prawda, tryb offline, wyszukiwarkę PoI i moduł wyznaczania trasy, ale oprócz tego nie oferuje zbyt wiele. Posiadacze urządzeń Nokii mają dostęp do osobnej aplikacji Here Maps, która korzysta z tych samych danych, ale oferuje więcej funkcji. Dla właścicieli smartfonów fińskiej firmy udostępnione zostały też inne usługi nawigacyjne, jak np. nawigacja miejska Here Transit oraz nawigacja samochodowa Here Drive/Drive+.

Here Maps i inne usługi

Mapy do smartfonów

Rodzina aplikacji Here Maps różni się nieco w założeniach od Google Maps i Apple Maps. Znacznie bliżej jej do klasycznej nawigacji samochodowej GPS, niźli do usługi online przeniesionej na ekran smartfona. Użytkownicy urządzeń Nokii mogą zapisać w pamięci swojego urządzenia pełne dane kartograficzne, z których korzysta zainstalowany w urządzeniu zestaw aplikacji - zarówno systemowa aplikacja Mapy, jak i klient Map Here.

Do nawigacji samochodowej „zakręt po zakręcie” służy aplikacja Here Drive / Here Drive+ (wersje różnią się zakresem licencji, ograniczonej w pierwszym przypadku do kraju zakupu). W przypadku wyznaczania trasy za pomocą środków transportu publicznego konieczne jest uruchomienie aplikacji Here Transit. Oprócz tego w pakiecie znalazły się też takie pozycje, jak np. Here City Lens (aplikacja działa na zasadzie rozszerzonej rzeczywistości i nakłada na obraz z obiektywu dodatkowe informacje).

Werdykt

Mapy do smartfonów

Here Maps to bardzo udany produkt, który góruje nad rozwiązaniami Apple i Google pod jednym, ale za to bardzo istotnym względem: ma pełnoprawny tryb offline. Niestety obecnie nie wszystkie urządzenia z Windows Phone mogą korzystać z aplikacji pierwotnie wydanych wyłącznie na urządzenia Nokii. To się na szczęście zmieni po premierze systemu Windows Phone 8.1. Here Maps i wszystkie dodatkowe usługi zostaną udostępnione wszystkim użytkownikom platformy Microsoftu, bez żadnych dodatkowych opłat. Microsoft mógłby jeszcze popracować nad punktami POI, ale już teraz jest ona dość pokaźna.