Mapy do smartfonów


Windows 8 i Windows RT

Do nawigacji służyć może nie tylko smartfon, ale też wyposażony w odbiornik GPS tablet. W przeciwieństwie do systemów Google Android i Apple iOS, które mogą działać na urządzeniach o mniejszych i większych ekranach, mobilny Windows Phone przeznaczony jest wyłącznie do telefonu komórkowego. Osoby zainteresowane tabletem opartym o oprogramowanie Microsoftu mogą skorzystać z pełnoprawnego systemu Windows 8.1 lub ograniczonej do „kafelkowego” interfejsu Modern UI edycji o nazwie Windows RT.

Mapy do smartfonów

Praktycznie każde urządzenie z tej kategorii wyposażone jest w moduł GPS, a system Windows obsługuje przekazywanie aplikacjom danych lokalizacyjnych. W sklepie Windows Store można znaleźć bezpłatny odpowiednik smartfonowych Map Here, a także wiele innych programów, w tym nieoficjalnego klienta Map Google o nazwie gMaps.

Aplikacje multiplatformowe

Mapy do smartfonów

Mapy Google przygotowane zostały głównie z myślą o Androidzie, a Mapy Apple i Mapy Here dedykowane są platformom iOS i Windows Phone. Użytkownicy smartfonów nie są jednak skazani wyłącznie na rozwiązania dostarczane przez producenta, a w sklepach Google Play, App Store i Windows Store można znaleźć gros ciekawych aplikacji służących do nawigacji.

Automapa

Mapy do smartfonów

Jedną z najbardziej popularnych nawigacji w Polsce jest rodzima Automapa. W przeszłości można było korzystać z niej na dedykowanych urządzeniach, ale dzisiaj producent oferuje aplikację na systemy Android i iOS. Oprócz nawigacji „zakręt po zakręcie” w trybie offline i aktualizacji, Automapa oferuje możliwość omijania korków dzięki technologii Automapa Traffic. Aplikacja jest płatna w systemie abonamentowym. Sama aplikacja kosztuje ok. 4 złotych i umożliwia tygodniowy okres testów, po którym należy wykupić licencję w celu dalszego korzystania z nawigacji. Ceny pakietów różnią się w zależności od wersji (mapa Polski lub mapa Europy) oraz systemu operacyjnego. Aktualny cennik można znaleźć na stronie producenta www.automapa.pl.

Garmin viago

Mapy do smartfonów

Następna aplikacja w naszym zestawieniu pochodzi bezpośrednio od Garmina. Twórcy wydanej niedawno nawigacji viago postawili sobie za cel stworzenie aplikacji dla Androida i iOS, która będzie tania, ale zaoferuje klientom nawigację nie odbiegającą zestawem funkcji i możliwości od drogich produktów premium.

Garmin viago pozwala na korzystanie z map offline, wykorzystuje do wyznaczania trasy dane o korkach na drodze i ma możliwość wyświetlania map budynków w 3D. Dodatkową funkcją jest Mobile Alert Live, która pomaga w identyfikacji radarów. Nie zabrakło też obsługi nawigacji z wykorzystaniem komunikacji miejskiej dla wybranych miast. Aplikacja na Androida i iOS kosztuje równowartość dolara, ale dodatkowe funkcje należy dokupić w formie mikropłatności.