Mapy do smartfonów


MapaMap

Mapy do smartfonów

Kolejną aplikacją przygotowaną głównie z myślą o użytkownikach z Polski jest MapaMap. W podstawowej wersji aplikacji dostępna jest tylko mapa Polski (offline), która przygotowana została przez specjalistów z kraju. Aplikacja oferuje nawigację ”zakręt po zakręcie” i ma system informacji o korkach. Dużym plusem nawigacji są społecznościowe funkcje online, co pozwala na uzyskanie ostrzeżeń o np. fotoradarach od innych użytkowników aplikacji. MapaMap jest polskim produktem i w podstawowej wersji swoim zasięgiem wyłącznie teren naszego kraju, co wpływa to pozytywnie na cenę programu.

Aplikację w wersji na Androida można testować bezpłatnie przez 7 dni, a następnie konieczne jest opłacenie abonamentu (30 dni za 9zł) lub wykupienie dożywotniej licencji (59 zł lub 79 zł z roczną aktualizacją map). Ceny nawigacji MapaMap w wersji europejskiej są już wyższe i plasują się na poziomie 39 zł za miesiąc lub 129 złotych za rok korzystania z aplikacji. W przypadku wersji na system iOS ceny są już mniej atrakcyjne, a MapaMap dla Polski kosztuje równowartość 3,59 euro za miesiąc lub 18,99 euro za rok.

Naviexpert

Mapy do smartfonów

Kolejną popularną nawigacją GPS na smartfony jest Naviexpert. Aplikacja zapewnia dostęp do map offline, nawigację zakręt po zakręcie bez połączenia z internetem, darmową aktualizację danych kartograficznych oraz bogatą bibliotekę punktów POI. W programie do omijania korków wykorzystywana jest technologia Community Traffic online. Dodatkowa usługa Naviexpert Urban Polska pozwala na nawigację pieszą i środkami komunikacji miejskiej.

Sama aplikacja jest bezpłatna, a w zależności od posiadanego w smartfonie systemu operacyjnego można wybrać różne pakiety abonamentowe - od planów kilkudniowych po dwuletnie na mapy Polski lub całej Europy. Aplikację można testować przez siedem dni na terenie Polski.

Navigon

Mapy do smartfonów

Aplikacja jest ciekawą propozycją dla osób często podróżujących po Europie, a zwłaszcza klientów zainteresowanych jednorazową opłatą za aplikację, bez konieczności odnawiania płatności po wygaśnięciu abonamentu. Dla użytkownika z Polski najbardziej interesujące będą dwie wersje aplikacji: Navigon Europe oraz Navigon Eastern Europe oferujące wliczoną w (niemałą) cenę aplikacji nawigację offline. Oprócz tego bezpośrednio w aplikacji można odnaleźć wiele płatnych dodatkowo funkcji. Do dyspozycji klientów oddana została również technologia Traffic Message Channel służąca wykrywaniu informacji o korkach.

TomTom

Mapy do smartfonów

Aplikacja producenta dedykowanych nawigacji GPS, dostępna w sklepach Google Play i App Store. Oferuje ona nawigację ”zakręt po zakręcie” i tryb offline. Informację o ruchu na drodze można dodać do aplikacji w formie mikropłatności. Na tej samej zasadzie oferowane są też inne dodatkowe funkcje, w tym alternatywne głosy lektora.

Ceny są niestety dość wysokie i wynoszą ponad 200 złotych za mapę Polski oraz ponad 250 złotych za mapę Europy (dostępne są też inne regiony w różnych cenach). Trzeba jednak dodać, że po wykupieniu licencji nie ma konieczności opłacania cyklicznego abonamentu. Użytkownicy mogą spodziewać się przy tym czterech dużych aktualizacji danych aplikacji w ciągu roku, a dostęp do map mają dożywotni.

Yanosik

Mapy do smartfonów

Ostatnia aplikacja w zestawieniu różni się od pozostałych tym, że jest oferowana bezpłatnie i przeznaczona została na polski rynek. Twórcy określają ją jako asystenta kierowcy. Oprócz nawigacji samochodowej aplikacja oferuje informowanie użytkownika o fotoradarach, kontrolach drogowych, kontrolach ITD, patrolach policji, miejscach częstych kontroli i odcinkowych pomiarach prędkości.

Oprócz tego w nawigacji pomagają informacje o wypadkach oraz dane o natężeniu ruchu wykorzystujące technologię live traffic. Na mapie Yanosika znajdują się takie informacje, jak nazwy mijanych miast i osiedli oraz lokalizacje stacji benzynowych wraz z cennikami. Zaznaczone zostały fotoradary oraz informacje dotyczące różnych utrudnień na drodze wprowadzone przez społeczność zgromadzoną wokół aplikacji.

Która nawigacja jest najlepsza?

Trzeba pamiętać, że w dzisiejszych czasach dobra nawigacja GPS nie służy jedynie do wskazania drogi z punktu A do punktu B, ale analizując dane o natężeniu ruchu i wypadkach wskazuje, jaką drogą dojedzie się tam najszybciej. Dlatego nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, która aplikacja do nawigacji jest najlepsza

Niezależnie od wybranego systemu mobilnego, podstawowa aplikacja do nawigacji sprawdzi się dobrze w większości sytuacji. Bardziej wymagający użytkownicy powinni zwrócić uwagę na wszystkie za i przeciw jeszcze przed wyborem telefonu z konkretnym systemem operacyjnym.