Mapy do smartfonów

Smartfon jest coraz częściej wykorzystywany w roli nawigacji. O przydatności każdego urządzenia do tego zadania decydują jednak wbudowane mapy. Porównujemy różne typy aplikacji, dostępne do mobilnych systemów operacyjnych.


Niemal każdy smartfon, wyposażony w odpowiednie oprogramowanie może zastąpić dedykowane nawigacje GPS. W tym celu trzeba skorzystać jednak z porządnego oprogramowania z mapami. Co prawda niektóre mapy działają w przeglądarce, ale korzystanie z aplikacji jest wygodniejsze i mniej obciąża transfer danych.

Każdy z trzech najpopularniejszych mobilnych systemów operacyjnych: Android, iOS i Windows Phone, ma preinstalowaną przez producenta aplikację z mapami. Są to odpowiednio Mapy Google, Mapy Apple i Mapy Here. Wszystkie pozwalają na określenie pozycji użytkownika na podstawie współrzędnych GPS, ale różnią się zaawansowanymi możliwościami. Wśród dodatkowych funkcji znajdują się np. nawigacja zakręt po zakręcie”, widok 3D i zapisywanie map offline. Użytkownik może też pobrać dodatkowe mapy ze sklepów z aplikacjami. Wybór w kategoriach Nawigacja i GPS w repozytoriach takich jak Google Play, App Store i Windows Store, jest szeroki.

Programy do nawigacji pieszej i samochodowej znajdujące się w ofercie sklepów z aplikacjami, które pochodzą od niezależnych deweloperów, często są wydawane do kilku różnych systemów jednocześnie. Część udostępniana jest za darmo, ale profesjonalne nawigacje samochodowe w większości oferowane są za opłatą: jednorazową lub w modelu subskrypcyjnym. Nie wszystkie jednak są warte uwagi, czasu i pieniędzy. Sprawdziliśmy, jakie możliwości oferują wbudowane mapy od poszczególnych producentów oraz które z pozycji od firm niezależnych wyróżniają się na tle konkurencji.

Mapy do smartfonów

Android, czyli klasa sama w sobie

System operacyjny Android instalowany na smartfonach i tabletach najróżniejszych producentów rozwijany jest przez Google. Mapy to jedna z wielu usług, którą ma w swoim portfolio potentat rynku wyszukiwarek internetowych. Firma z Mountain View blisko dekadę temu udostępniła usługę kartograficzną w przeglądarce internetowej, a następnie zintegrowała ją ze swoim mobilnym systemem operacyjnym. Usługa jest stale rozwijana i bardzo popularna wśród użytkowników. Licznik pobrań tej pozycji w sklepie Google Play przekroczył już miliard.

Po uruchomieniu programu użytkownik jest namierzany za pomocą nadajników GPS. Podobnie jak w przypadku wersji dla przeglądarek, podstawowym widokiem jest klasyczny schemat ulic. W menu opcji można wybrać dodatkowe widoki, np. Satelitarny (połączenie zdjęć wykonanych z dużej wysokości) oraz Teren (obrazujący wzniesienia na danym obszarze). Na niektórych obszarach dostępny jest warta ścieżek rowerowych oraz widok 3D, który po pochyleniu mapy poprzez przesuniecie dwoma palcami po ekranie pokazuje zarys budynków.

Mapy do smartfonów

Mapy z wyszukiwarką i nawigacja (nie tylko samochodowa)

W głównym oknie Map Google znajduje się okno wyszukiwania. Można w nim wpisać nie tylko konkretny adres, ale też proste hasło tematyczne lub nazwę poszukiwanej firmy. W bazie znajduje się ponad 100 milionów różnych miejsc, a wiele z nich jest zlokalizowane na terytorium Polski. Dzięki temu bez opuszczania aplikacji Mapy Google można w obcym mieście lub na trasie odszukać najbliższą kawiarnię, restaurację, bankomat, aptekę, stację benzynową lub niemal dowolny POI (od ang. Point of interest, czyli miejsce warte uwagi). Użytkownicy mogą też oceniać dane lokalizacje i dzielić się opiniami wrażeniami z innymi.

Mapy do smartfonów

Google oferuje również nawigację głosową GPS typu „zakręt po zakręcie”. Przy wyznaczeniu trasy można wybrać sposób poruszania się: samochodem, na rowerze lub pieszo. W zależności od wyboru program dostosuje wyświetlane informacje i poprowadzi posiadacza smartfona odpowiednią drogą. Jeśli użytkownik ma połączenie z internetem, to trasa może być dynamicznie dopasowywana do panujących na drodze warunków. Serwery giganta z Mountain View agregują informacje o natężeniu ruchu drogowego i wypadkach i prowadzą użytkownika z dala od utrudnień na trasie.