Masz Samsunga Galaxy? Sprawdź, co możesz zrobić, żeby twój smartfon działał szybciej

Istnieje wiele sposobów na to, by poprawić wydajność smartfona. Jednym z nich jest regularne czyszczenie pamięci Cache poszczególnych aplikacji.

Masz Samsunga Galaxy? Sprawdź, co możesz zrobić, żeby twój smartfon działał szybciej

Źródło: PCWorld / Daniel Olszewski

Smartfon się zacina - co zrobić

Pamięć Cache to inaczej pamięć podręczna. Gromadzi ona informacje dotyczące aplikacji, tak by przyspieszyć dostęp do konkretnych danych. Jednak, dlaczego warto ją czasem usuwać?

Na smartfonie zazwyczaj zainstalowane mamy dziesiątki aplikacji, a każda z nich posiada swoją własną pamięć podręczną. Tak duże ilości danych często sumują się do gigabajtów zajętego miejsca, które mogą być cenne dla użytkownika - szczególnie jeśli nie posiadamy slotu na kartę microSD. Zapełnienie pamięci podręcznej może również obniżać wydajność naszego smartfona.

Zobacz również:

  • Jaki smartfon 5G do 1500 zł? Najlepsze smartfony z dostępem do sieci 5G
  • 5 porad, jak dbać o sprzęt elektroniczny podczas upałów

Poniżej pokazuję jak usunąć pliki Cache w kilku prostych krokach. Screeny pochodzą z Samsunga Galaxy S10+, jednak w przypadku większości urządzeń z Androidem proces ten będzie wyglądał niemal identycznie.

Krok 1:

Najpierw otwórz Menu Ustawień na twoim smartfonie, a następnie znajdź w nim kafelek z napisem Aplikacje. To tam znajduje się centrum zarządzania zainstalowanymi przez Ciebie programami.

Krok 2:

Następnie znajdź aplikację, której pamięć podręczną chciałbyś usunąć.

Krok 3:

Otwórz menu interesującej Cię aplikacji oraz znajdź sekcję o nazwie Domyślna pamięć.

Krok 4:

Wybierz opcję Wyczyść pamięć. Po zakończeniu operacji twój smartfon powinien wskazywać, że Pamięć cache przechowywana przez aplikację wynosi obecnie 0 B.

Ważne!

Czyszczenie plików Cache nie usuwa twoich danych z aplikacji. Oznacza to, że jeśli zdecydujesz się na zrobienie tego, przykładowo w aplikacji Messenger, to nadal będziesz do niej zalogowany.

Aktualizacja: 17 września 2022 14:46