Menu Start ukryte w Windows 8.1 - jak je uruchomić

Menu Start, a raczej jego brak, to największa bolączka systemu Windows 8/8.1. A nawet jeżeli nie największa, to taka, w sprawie której użytkownicy protestowali najgłośniej. Jednak wcale nie jesteśmy skazani na używanie tylko kafelkowego ekranu startowego w Windows 8/8.1 – Microsoft można przechytrzyć.


Zaznaczam na wstępie, aby uniknąć sarkastycznych komentarzy o odkrywaniu Ameryki, wynalezieniu koła czy „rocket science” – po pierwsze, funkcja, którą zamierzam opisać, jest dostępna w systemie Microsoftu od dawna. Po drugie, bez skorzystania z zewnętrznych narzędzi nie masz szans na wstawienie do Windows 8/8.1 menu Start w tym kształcie, jaki znasz z Windows XP czy Windows 7.

Możesz pobrać i zainstalować świetną aplikację Classic Shell, która pozwoli wyposażyć Windows 8.1 w menu Start „pełną gębą”. Chodzi nam jednak o pokazanie, że podobny efekt można osiągnąć metodami już dostępnymi w systemie.

Zobacz również:

  • Windows 11 Build 22000.176 - pełna lista błędów
  • Darmowy Windows 11 - jak to możliwe?
  • Poprawki dla systemów Windows czyli październikowy Patch Tuesday

Menu Start ukryte w Windows 8.1 - jak dodać?

Kliknij prawym przyciskiem myszy pasek zadań w systemie Windows 8.1 i wybierz Paski narzędzi | Nowy pasek narzędzi.

Menu Start ukryte w Windows 8.1 - jak je uruchomić

W otwartym oknie Eksploratora Plików przejdź do folderu: C:\ProgramData\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs i kliknij przycisk Wybierz folder.

Menu Start ukryte w Windows 8.1 - jak je uruchomić

Po prawej stronie paska zadań, na lewo od ikon wcześniej widocznych w obszarze powiadomień, pojawi się nowa pozycja - pasek narzędzi o nazwie Programy. Kliknięcie podwójnej strzałki w indeksie górnym rozwinie jego zawartość – w formie menu zawierającego katalogi programów i pliki wykonywalne.

Menu Start ukryte w Windows 8.1 - jak je uruchomić

Zawartość menu można, rzecz jasna, dowolnie modyfikować, przesuwając pliki i foldery w jego obrębie. Jeżeli chcesz utworzyć nowy podfolder (submenu) w obrębie folderu Programy, kliknij prawym przyciskiem myszy pasek Programy i wybierz Otwórz folder, po czym stwórz nowy katalog.

Zwróć uwagę, że w nowoutworzonym menu są skróty do usług systemowych Windows 8.1, które uruchomione z tego poziomu, nie zadziałają. Chodzi o Aparat (Camera), Zdjęcia (Photos), OneDrive i Sklep. Nie da się ich usunąć, ale można przemieścić je do podfolderu o nazwie np. Ignoruj.

Menu Start ukryte w Windows 8.1 - po co?

Jak wiadomo, znaczek Windows, widoczny w lewym dolnym rogu Windows 8.1 nie rozwija menu, ale przenosi do ekranu startowego z przypiętymi kafelkami programów i usług. Kliknięcie znaczka prawym przyciskiem myszy rozwija menu kontekstowe rozprowadzające po ustawieniach systemu.

Menu Start ukryte w Windows 8.1 - jak je uruchomić

Aby uruchomić program w Windows 8.1, jeżeli jego skrót nie jest „wyciągnięty” na pasek zadań lub pulpit, trzeba kliknąć znaczek Windows, ale wyświetlający się wtedy ekran startowy zasłania otwarte aktualnie okna innych aplikacji.

Dodanie paska narzędziowego Programy, nawet jeśli nie można go nazwać pełnoprawnym menu Start, znacznie poprawia pracę z systemem. Wadą opisywanego rozwiązania jest to, że menu jest za małe, by można było z niego wygodnie korzystać na urządzeniach z ekranami dotykowymi – no chyba że do twojego tabletu z Windows dołączony jest rysik.