Microsoft walczy z Y2K

Choć numer PCWK, który czytasz, nosi styczniową datę, do Sylwestra pozostało jeszcze kilkanaście dni. To ostatnie chwile na upewnienie się, że Nowy Rok powitasz w szampańskim nastroju, a nie na nerwowej reanimacji ukochanego peceta, który nie wytrzymał sylwestrowej próby.

Choć numer PCWK, który czytasz, nosi styczniową datę, do Sylwestra pozostało jeszcze kilkanaście dni. To ostatnie chwile na upewnienie się, że Nowy Rok powitasz w szampańskim nastroju, a nie na nerwowej reanimacji ukochanego peceta, który nie wytrzymał sylwestrowej próby.

Jeśli podobnie jak większość posiadaczy pecetów używasz oprogramowania Microsoftu, powinno zainteresować Cię to, czy Windows albo aplikacje Office'a właściwie potraktują nową datę. Oczywiście kwestia zgodności z rokiem 2000 staje się tym istotniejsza, im starszych wersji oprogramowania używasz. Jako że gigant z Redmont sprzedaje programy od dwudziestu lat, problem Y2K siłą rzeczy musi występować w jego produktach - i to wcale nie takich starych.

Microsoft bardzo kompleksowo podchodzi do sprawy roku 2000. Użytkownikom oprogramowania tej firmy pomoc w zakresie Y2K udostępniono na kilka sposobów. Przede wszystkim każdy powinien odwiedzić witrynę MS poświęconą problemowi roku 2000 pod adresem www.microsoft.com/y2k oraz www.microsoft.com/poland/year2k/. Jest to najszybsza metoda uzyskania najświeższych informacji o milenijnej pluskwie w produktach MS.

Dobrze jednak mieć wszystkie te informacje cały czas pod ręką, Microsoft oferuje bezpłatny zestaw dwóch płyt CD w języku polskim "Zasoby Microsoft dla roku 2000" (Microsoft Y2K Resource CD) każdemu, kto zgłosi się poprzez Internet lub pod numer infolinii po polsku 008003111258 (koszt 1 impulsu lokalnego 26 gr, pamiętaj o dwóch zerach na początku, bo centrum informacji znajduje się zagranicą). Microsoft zapewnia, że krążki dotrą do chętnych w ciągu tygodnia. Firma przygotowała spory zapas płyt dla osób, które zgłoszą się w ostatniej chwili, a nawet w styczniu.

Krążki zawierają nie tylko wszystkie strony WWW poświęcone problemowi roku 2000 w produktach MS, lecz także dodatki do Excela, aktualizacje Windows 95/98/NT 4.0 oraz Office'a 95/97 i Works 4.5a. Znajdziesz tu również polską wersję programu Microsoft Year 2000 Product Analyzer, który sprawdza dysk w komputerze użytkownika lub dyski sieciowe w poszukiwaniu produktów MS i sporządza raport zawierający informacje o zgodności znalezionych produktów z Y2K (program ten jest też dostępny pod adresem www.microsoft.com/technet/year2k/pca /pca.htm). Szkoda tylko, że dodatki do Excela poprawiające daty działają tylko w angielskiej wersji aplikacji.

Pomoc odnośnie zgodności produktów MS z rokiem 2000 można uzyskać również pod numerem telefonu infolinii Microsoftu (022) 8659933. Legalni użytkownicy nawet po północy 31 grudnia 1999 roku oraz 1 i 2 stycznia 2000 roku w godzinach 9-17 będą mogli skorzystać z linii pomocy (022) 8659966.

Microsoft zadbał nie tylko o wyeliminowanie problemu Y2K ze swoich produktów, ale także o ograniczenie następstw ujawnienia się wirusów i koni trojańskich, które uaktywnią się po 1 stycznia. Producenci oprogramowania antywirusowego straszą liczbą aż 200 tysięcy takich wirusów. Firma Network Associates poświęciła im nawet stronę WWW (www.mcafee.com/centers/y2k /y2k_viruses.asp), a MS poinformował o koniu trojańskim z poczty e-mail (www.microsoft.com/y2k/hoax/hoax2. htm). Inne firmy uważają to jednak za przesadę mającą na celu napędzenie nowych klientów. Tak czy owak, Microsoft wraz z kilkoma czołowymi producentami antywirusów oferuje do końca grudnia w pełni funkcjonalne oprogramowanie działające przez 90 dni od zainstalowania. Dostępne jest ono z wcześniej wspomnianej witryny Y2K Microsoftu. Warto z tego skorzystać - ostrożności nigdy za wiele.