Mini kamery szpiegowskie do domu - jaką kamerę wybrać?

Kamera szpiegowska - te słowa z pewnością przywodzą na myśl filmy w stylu Jamesa Bonda, ewentualnie historie o detektywach śledzących niewierne żony lub mężów. Ale stosowanie kamery tego typu niekoniecznie musi mieć posmak sensacji. Jest to praktyczne narzędzie do zastosowań w domu. Jakich? Wyjaśniamy.

Kamera szpiegowska - do czego może się przydać w domu?

Kamery szpiegowskie - jak wskazuje na to sama nazwa - mają służyć do dyskretnego nagrywania tego, co dzieje się w ich zasięgu. Najlepiej, aby były całkowicie niewidoczne dla osób postronnych. No dobrze, ale po co właściwie używać tego typu rejestratorów obrazu w przestrzeni prywatnej? Dałoby się wymienić kilkadziesiąt powodów. Zatrudniasz opiekunkę do dziecka na czas pobytu w miejscu pracy? Twoje dziecko zachowuje się dziwnie? A może prowadzisz firmę i chcesz sprawdzić, co robią pracownicy, gdy nie ma Cię na miejscu? Tu właśnie kamera szpiegowska pozwoli na poznanie odpowiedzi na te pytania. Ale posłuży nie tylko we wnętrzach. Mini kamera szpiegowska to również rejestrator tego, co dzieje się na terenie Twojej posesji, w garażu czy innym miejscu. Oczywiście urządzenie tego typu będzie charakteryzować się innymi parametrami niż kamera służąca do nagrywania we wnętrzach, aczkolwiek cel jest taki sam - zarejestrować to, co się dzieje.

Mikrokamera - na jakie cechy zwracać uwagę?

Szukając kamery musisz ściśle określić czynniki, w jakich będzie użytkowana. Pierwszy - czy wewnątrz, czy na zewnątrz? W tym drugim przypadku kamera powinna posiadać ochronę IP 45, co oznacza, że jej obudowa jest szczelna i do środka nie dostanie się woda z rozbryzgów kropli deszczu czy wilgoci niesionej wraz z wiatrem. Jeżeli w warunkach zewnętrznych kamera będzie znajdować się na terenie, gdzie znajduje piasek lub pył, wówczas stopień ochrony powinien być określony jako IP 65 (6 oznacza całkowitą pyłoszczelność). Drugim istotnym czynnikiem jest wiedza, w jakich porach dnia lub nocy będzie używana kamera. Jeśli kamera szpiegowska (zarówno we wnętrzu, jak i zewnętrzna) ma pracować w ciemnościach lub przy ograniczonym oświetleniu, wówczas powinna posiadać możliwość nagrywania w podczerwieni. I wreszcie czynnik trzeci - jak długi będzie czas jej pracy? Szpiegowskie kamery wyposażone są w różne akumulatory, a co za tym idzie - mogą działać w różnym zakresie czasowym. Nie ma to większego znaczenia, jeżeli kamera będzie podpięta do zasilania sieciowego, choć gdyby zdarzyła się awaria prądu - będzie nadal rejestrować wszystko, co dzieje się w zasięgu obiektywu.

No właśnie, rejestracja. Ile minut filmu może zapisać kamera szpiegowska? Uzależnione jest to od karty pamięci, w jaką zostanie wyposażona. Patrząc na oferty sklepów można przyjąć, że standardem jest 32 GB, a w wielu przypadkach nic nie stoi na przeszkodzie, aby kupić większą kartę SSD i umieścić ją w slocie zamiast 32 GB. Ostatnia rzecz, na jaką warto zwrócić uwagę, to funkcje kamery. Jeśli np. jesteś studentem i mieszkasz na stancji, a chcesz sprawdzić, czy nikt nie myszkuje w Twoim pokoju w czasie, gdy przebywasz na wykładach, nie ma sensu, aby kamera pracowała non-stop. Wystarczy, aby aktywowała się, gdy wykryje ruch. I na przykład wyświetlała na nagraniu godzinę aktywacji.

Podsumowując - jeśli interesuje Cię kamerka szpiegowska, określ przede wszystkim w jakich warunkach będzie używana i jak długo.

Kamery szpiegowskie a prawo

Podobnie jak i każde inne urządzenie, tak i kamery szpiegowskie mogą być stosowane zarówno zgodnie, jak i niezgodnie z prawem. Chyba każdy zgodzi się, że montowanie urządzenia nagrywającego w łazience lub toalecie jest poważnym naruszeniem prywatności rejestrowanych osób? A co z nagrywaniem rozmów? Tu prawo mówi co następuje:

Art. 267. § 1. Kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do informacji dla niego nieprzeznaczonej, otwierając zamknięte pismo, podłączając się do sieci telekomunikacyjnej lub przełamując albo omijając elektroniczne, magnetyczne, informatyczne lub inne szczególne jej zabezpieczenie

Art. 267 § 3. Tej samej karze podlega, kto w celu uzyskania informacji, do której nie jest uprawniony, zakłada lub posługuje się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym albo innym urządzeniem lub oprogramowaniem.

(DU rok 1997 numer 88 poz. 553)

Jak i wiele innych kwestii prawnych, można interpretować to na wiele sposobów - na przykład dopuszczalne jest nagrywanie, jeśli ma się podejrzenie popełniania przestępstwa lub uchwyci na nagraniu taki moment. Po dokładniejsze informacje na temat stosowania kamer szpiegowskich zgodnych z prawem odsyłam na specjalistyczne serwisy i fora prawnicze.


Zobacz również