Miniatury w Windows 98


Pluskwa

Ciekawostka: jeśli w Windows 98 usuniesz folder z włączoną opcją wyświetlania miniatur, a następnie spróbujesz opróżnić zawartość Kosza, możesz ujrzeć komunikat o błędzie (pełny dysk, brak dostępu itp.). Jest to jedna z wielu "pluskiew" w Windows 98 (sprawdź na stronie support. microsoft.com/search). Aby uniknąć problemów, zamknij Eksplorator Windows przed opróżnieniem Kosza.

Profesjonalnie

Wyświetlanie miniatur w Eksploratorze Windows jest przydatne, można jednak narzekać na brak bardziej zaawansowanych funkcji. Jeżeli często korzystasz z dużej ilości plików graficznych, powinieneś się zaopatrzyć w lepsze narzędzie.

Może to być np. shareware'owy program PolyView. Interfejs PolyView przypomina nieco Eksplorator Windows, ale możliwe jest dopasowanie wielkości miniatur, zaawansowane sortowanie plików, a nawet użycie podstawowych funkcji edycji obrazu.

Moje dokumenty w innym miejscu

Miniatury w Windows 98

Aby zmienić domyślną lokację dokumentów dla aplikacji Microsoftu, wystarczy wpisać własną ścieżkę w oknie Właściwości.

Gdy zainstalujesz Windows 98 (lub np. Microsoft Office 95 z Windows 95), na Pulpicie pojawia się ikona Moje dokumenty - od tej pory wszystkie aplikacje Microsoftu (nawet WordPad i Paint) będą odwoływały się do tego folderu jako do do-myślnego miejsca przechowywania wszelkiego typu dokumentów: tekstów, obrazów itd. Idea oddzielenia aplikacji od dokumentów jest bardzo dobra, dlaczego jednak mamy trzymać pliki tam, gdzie chce tego Microsoft?

Istnieje prosta metoda zmiany lokalizacji dokumentów - i przekonanie Windows, że to właściwe miejsce dla plików. Kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę Moje Dokumenty na Pulpicie i wybierz Właściwości. W polu Element docelowy wpisz ścieżkę dostępu do nowej lokalizacji folderu z dokumentami.

Możesz też użyć przycisku Przeglądaj i wybrać folder myszą. Kliknij dwa kolejne przyciski OK. Od tej pory zarówno skrót na Pulpicie jak i Start | Dokumenty | Moje dokumenty będą wskazywały na nowy folder. Na koniec możesz jeszcze zmienić nazwę ikony na Pulpicie - kliknij ją prawym przyciskiem, wybierz Zmień nazwę, a następnie wpisz wybraną nazwę.

Ciągle te hasła...

Miniatury w Windows 98

Jeśli jesteś nękany pytaniem o hasła, zmień ustawienia użytkowników.

Zabezpieczenie hasłami jest w wielu wypadkach niezbędne - gdy kilka osób korzysta z tego samego komputera, gdy używasz komputera w pracy, gdy pracujesz w sieci... Windows 98 umożliwia ustawienie haseł na różnych poziomach działania systemu - i bardzo dobrze, szkoda tylko, że pozbycie się zabezpieczeń jest kłopotliwe. Co zrobić, gdy tylko jedna osoba używa komputera w domu i nie jest podpięta do Sieci, a Win98 przy starcie systemu wciąż pyta o hasło?

Powiedz "nie"

Czy naciskasz [Esc], gdy Windows pyta o hasło? Jeśli tak, to zapewne nie dałeś systemowi możliwości sprawdzenia, że... nie masz hasła. Następnym razem wpisz nazwę użytkownika (przeważnie nie trzeba tego robić - jest już podana), pozostaw pole hasła puste i naciśnij [Enter].

Tylko jeden użytkownik

Jeśli Windows spostrzeże więcej niż jedną nazwę użytkownika, okno z pytaniem o hasło będzie się pojawiać nawet wtedy, gdy skorzystałeś z pop-rzedniej porady. Można to zmienić - przejdź do Start | Ustawienia | Panel sterowania. Kliknij dwukrotnie ikonę Hasła i na karcie Profile użytkownika zaznacz opcję Wszyscy użytkownicy tego komputera używają tych samych preferencji i ustawień Pulpitu. Kliknij OK.

Zmień początek

Windows 89 może przyjmować, że pracujesz w sieci, nawet jeśli tak nie jest. Aby sprawdzić, czy to właśnie jest przyczyną ciągłego pytania o hasła, przejdź do Start ę Ustawienia ę Panel sterowania, kliknij dwukrotnie ikonę Sieć, a następnie kartę Konfiguracja. Jeżeli opcja Logowanie Windows nie jest zaznaczona, zrób to teraz i kliknij OK. System prawdopodobnie przebuduje bazę danych o sterownikach i możesz zostać poproszony o włożenie krążka instalacyjnego Windows 98 do napędu.

Usuń hasło

Jeśli zabezpieczyłeś start systemu hasłem, a teraz chcesz je usunąć, przejdź do Start | Ustawienia | Panel sterowania | Hasła i kliknij kartę Zmień hasła (jeśli taka karta się nie pojawiła, to znaczy, że żadne hasło nie zostało ustawione i nie ma czego zmieniać). Kliknij teraz przycisk Zmień hasło systemu Windows. Wpisz stare hasło w pierwsze pole, a pozostałe dwa pozostaw puste. Kliknij OK.

Ukryj plik z hasłem

Jeśli opisana wyżej metoda nie skutkuje, najprawdopodobniej plik z hasłem jest uszkodzony i zamiana bądź usunięcie haseł nie jest możliwe. Jest na to rada. Poszukaj w folderze C: \Windows pliku z rozszerzeniem PWL (jego nazwa będzie przypominała nazwę użytkownika, którą stosujesz) . Zmień rozszerzenie tego pliku (lepiej go nie usuwać - w razie poważnej awarii może się przydać). Gdy po raz kolejny Windows zapyta o hasło, pozostaw pole puste i naciśnij [Enter].