Mistrzostwa świata 2018. Jaki telewizor 65 cali wybrać

Mistrzostwa świata 2018 w piłkę nożną w Rosji to doskonała okazja do wymiany telewizora. Producenci wprowadzają i będą wprowadzać nowe modele telewizorów, a duże salony z elektroniką - kusić klientów promocjami telewizorów. My w redakcyjnym laboratorium zebraliśmy kilka nowych modeli telewizorów z 65-calowymi matrycami, by je przetestować i sprawdzić, które zaspokoją oczekiwania nawet najbardziej wymagających kibiców piłki nożnej.


Każdego roku na rynek trafiają nowe generacje telewizorów. Wiele zmian w najnowszych modelach to jedynie kosmetyczne udoskonalenia względem poprzedników. Jednak na przestrzeni 2-3 lat można doszukać się dość znaczącego postępu. Niestety wielu producentów powiela podstawowe nazwy produktów przy wprowadzaniu nowych wersji, zmieniając jedynie szczegółowe oznaczenia. Zanim skusimy się na atrakcyjnie wyglądającą promocję warto zweryfikować z jakim dokładnie modelem telewizora mamy do czynienia.

Obecny rynek telewizorów jest podzielony na dwa segmenty. Pierwszy stanowią klasyczne konstrukcje z matrycami LCD, przy czym poszczególne modele mogą różnić się wyposażeniem, rozmiarami i jakością obrazu, ale łączy je całkiem rozsądna cena. Drugi to telewizory z ekranami OLED i QLED. Stanowią one wybór dla entuzjastów bezkompromisowo wysokiej jakości obrazu, żywych barw i głębokiej czerni. Właśnie matryce tego typu były przedmiotem naszego testu. Niestety nawet najtańsze telewizory OLED lub QLED będą kosztować ponad 7 tysięcy zł.

Mistrzostwa świata 2018. Jaki telewizor 65 cali wybrać

Kupując nowy telewizor powinniśmy bezwzględnie wybierać modele oferujące rozdzielczość 4K (Ultra HD) oraz wsparcie dla technologii High Dynamic Range. Wprawdzie większość nadawców naziemnych i satelitarnych jest wciąż daleka od wykorzystania potencjału tych rozwiązań, jednak 4K i HDR nie są chwilową modą lecz standardem, który niebawem zdominuje rynek. Aktualnie materiały w jakości Ultra HD bez problemu odnajdziemy w serwisach strumieniujących (np. Netflix), grach na nowe generacje konsol oraz filmach wydawanych na nośnikach Blu-ray.

Jaki telewizor 65 cali wybrać. OLED vs QLED

Jeśli oczekujemy od telewizora nie tylko szczegółowości obrazu, ale również wzorowego odwzorowania barw, warto zainteresować się modelami z matrycami OLED i QLED. Pierwsza z technologii jest propagowana przez LG i wspierana przez takie firmy jak Sony i Philips. Natomiast QLED to rozwiązanie autorskie Samsunga. Matryce OLED są złożone z pikseli indywidualnie i samodzielnie emitujących światło. Dzięki temu czarne piksele mogą sąsiadować obok jasnych nie tracąc przy tym nic na swojej głębi. Efektem jest uzyskanie idealnej części i nieskończenie wysokiego kontrastu. Jednocześnie brak konwencjonalnego podświetlenia LED pozwala na produkcję niezwykle cienkich paneli. Konkurencyjna technologia QLED to w pewnym sensie rozwiniecie tradycyjnych matryc LCD.

Podstawową różnicą jest zastosowanie diod o niebieskim świetle, a nie białym. Wiązka światła jest emitowana na nanokryształy modyfikujące długość fal. Dzięki temu kontrola nad barwą jest bardziej precyzyjna, a pokrycie palety DCI na poziomie 99% staje się realne. Upraszczając – matryca QLED oferuje 64-krotnie więcej kolorów niż tradycyjna matryca LCD. Specjaliści są zgodni co do tego, że obydwa rozwiązania okazały się przełomowe dla telewizorów, jednakże większość z nich wskazuje OLED jako wariant doskonalszy i bardziej rozwojowy. Warto jednak podkreślić, że zazwyczaj telewizory QLED są nieco tańsze od konwencjonalnych modeli OLED. Jak udowodniły nasze testy w kwestii różnic w jakości obrazu wiele zależy od konkretnego modelu.

Jaki telewizor 65 cali wybrać. Dodatki warte uwagi

Sklepy są wypełnione po brzegi telewizorami 4K HDR z matrycami OLED i QLED. Jednakże poszczególne modele wyraźnie różnią się ceną – nawet w przypadku identycznej przekątnej. Sytuacja jest oczywiście związana z oferowanym wyposażeniem. Co istotne, rzadko są to różnice związane z dostępnością poszczególnych złącz czy jakością wykonania obudowy. Producenci bardzo starają się wyróżnić na tle konkurentów autorskimi rozwiązaniami i wsparciem dla uznanych technologii. Widać to szczególnie w przypadku możliwości zestawów audio. Różnice w nagłośnieniu testowanych modeli nie dotyczyły wyłącznie mocy głośników, ale również wsparcia dla technologii z pakietu Dolby. Nie zabrakło również autorskich rozwiązań. Philips oferuje głośniki z potrójną membraną zwiększające dynamikę dźwięku. Natomiast Sony promuje własną technologię Acoustic Surface sprawiającą, że dźwięk wydaje się być emitowany bezpośrednio z obrazu.

Mistrzostwa świata 2018. Jaki telewizor 65 cali wybrać

Sony KD-65AF8

Interesująco prezentuje się również lista dodatków z innych dziedzin. Doskonałym przykładem są piloty do telewizorów. Kupując telewizor LG możemy liczyć na opcję sterowania za pomocą gestów. Telewizor Samsung oferuje rewelacyjny pilot smart, wykonany z aluminium i posiadający zaledwie kilka przycisków. Pomimo ascetycznej konstrukcji pozwala na obsługę samego telewizora jak również sąsiednich urządzeń np. zestawu audio. Telewizor Philips również ma uproszczony pilot w formie różdżki, ale oprócz niego do telewizora dołączany jest również pełnowymiarowy wariant z klawiaturą QWERTY na odwrocie. Metod na zainteresowanie klientów jest jeszcze więcej.

Płacąc 17 tysięcy za topowego Samsunga otrzymamy tryb Ambient Mode, w którym wygaszacz telewizora zlewa się ze ścianą. Innym bonusem jest pakiet Smart Pack z dostępem do płatnych serwisów VOD na pół roku. Philips szczyci się natomiast technologią dodatkowego podświetlenia Ambilight, potęgującego doznania wizualne z każdego seansu.

Więcej informacji: ranking telewizorów 65-calowych OLED i QLED