Modemy V.90 Koniec linii


Trzecim czynnikiem jest chipset modemu. Standard V.90 miał wyeliminować różnice pomiędzy x2 i K56flex, jednak pewne niezgodności pozostały. Jeśli chipset Waszego modemu V.90 korzystał oryginalnie z protokołu x2 (jak np. chipset modemu USR) generalnie będzie działać szybciej, kiedy łączy się z modemem prowidera korzystającego z protokołu x2. Dokładnie tak samo dzieje się z modemami, które na początku korzystały z protokołu K56flex (z reguły używających procesorów Rockwella). W naszych testach łączenie modemów o tych samych protokołach (x2 z 2x lub K56flex z K56flex) powodowało zwiększenie prędkości transmisji o 23 procent. Taki wynik nie powinien dziwić, gdy weźmiemy pod uwagę, że V.90 jest kompromisem pomiędzy tymi dwoma protokołami. Producenci modemów nie stworzyli całkiem nowej technologii do tego standardu - uaktualnili poprzednie rozwiązania. W tabeli modemów podajemy, jaki wykorzystują chipset i wszystkie obsługiwane przez nie protokoły.

Wy korzystacie z V.90, ale czy Wasz dostawca Internetu też?

W Polsce do tej pory implementację standardu V.90 ogłosiła firma Internet Technologies. Nie musicie się więc spieszyć z kupnem modemu tego standardu, jeśli Wasz dostawca Internetu nie wykorzystuje odpowiedniego protokołu. Implementacja V.90 na pewno trochę potrwa i trudno spodziewać się, że do końca roku większość dostawców będzie korzystać z tej technologii.

<P>Powszechny V.90?

<P>Połączenie za pomocą protokołu V.90 jest możliwe, gdy ruch w sieci telefonicznej jest mały. Przy większym ruchu lepiej łączyć się korzystając z x2, K56flex lub V.34.

<P>W teorii powinniście próbować dopasować chipset Waszego modemu do chipsetu wykorzystywanego przez dostawcę Internetu. W rzeczywistości ten proces nie jest prosty. Możecie napotkać trudności w uzyskaniu informacji o rodzaju protokołu, z którego korzysta dostawca Internetu. Nawet odnalezienie odpowiedniej osoby może nie przynieść spodziewanych rezultatów. W Polsce większość internautów łączy się za pośrednictwem łączy Telekomunikacji Polskiej SA, która może mieć różne modemy w zależności od regionu. Nawet jeśli kupicie zgodny z dostawcą modem, nikt nie jest w stanie zagwarantować Wam, że nie zostanie on wymieniony na inny. Ważne więc jest, abyście kupili modem, który równie dobrze komunikuje się za pomocą protokołu x2 jak i K56flex.

Czwartym czynnikiem jest ilość pomyślnych połączeń. Modem łączący się z dostawcą usług inernetowych w 90 przypadkach na 100 może być szybszy od modemu, który ma większą transmisję, ale łączy się jedynie w 80 przypadkach. Czas potrzebny na oddzwonienie może okazać się krytyczny.

Nie przeceniajcie marki modemu. Wiele przypadków bankructwa i konsolidacji w ciągu kilku ostatnich lat pokazuje, że nawet najbardziej znane firmy muszą się liczyć z konkurencją. Pionier technologii modemowej - firma Hayes - ponownie chyli się ku bankructwu po wyjściu z kłopotów w roku 1996. Jak twierdzi rzecznik firmy, jej kondycja nie będzie miała wpływu na sprzedaż, serwis i rozwój przyszłych produktów. Patrząc na działania firmy nie bylibyśmy takimi optymistami.

Choć żaden model nie był uniwersalny, nasze laboratorium najwyżej oceniło produkt firmy IBM. Drugim wyróżnionym przez nas modemem był Zoom DualMode V.90. Nie był on tak szybki jak IBM, ale jego zaletami były niska cena i dobre wyposażenie. Najdroższym modemem był Courier V.Everything. Jednak oferował funkcje zabezpieczenia, które mogą okazać się bardzo przydatne w firmach. Był jedynym modelem mającym zabezpieczenie, które automatycznie realizuje połączenie wsteczne z osobą dzwoniącą - może to stanowić zabezpieczenie przed hackerami.

Szybko i do przodu

Co nowego w technologii modemowej? Kilka firm oferuje produkty pozwalające łączyć dwa analogowe modemy i dwie linie telefoniczne w celu zwiększenia prędkości transmisji. Jednym z najlepszych produktów w tej kategorii jest Diamond Supra Sonic II, który na jednej płycie zawiera dwa modemy i jest znacznie szybszy od zwykłych modemów V.90. Abyście mogli korzystać z dwóch modemów naraz dostawca Internetu musi użyć analogowego protokołu "Multilink Point to PointŇ. Modemy kablowe i DSL (Digital Subscriber Line), które mogą przesyłać dane od 10 do 100 razy szybciej od modemów 56 kb/s można stosować lokalnie, ale w całym kraju usługi te są dość rzadkie. Nowe technologie mają wiele zalet w stosunku do standardowych rozwiązań analogowych.

Gdy Wasz komputer jest podłączony do Internetu przez modem kablowy lub DSL możecie korzystać z telefonu, ponieważ modemy kablowe używają kabli telewizyjnych, a DSL mogą dzielić połączenie pomiędzy dane i głos. W obu technologiach pozostaje wiele nie rozwiązanych kwestii, jak np. ustalenie wspólnego standardu. Innym aspektem są konieczne wielomilionowe inwestycje na niezbędną infrastrukturę. Modemy kablowe dostępne są w wybranych obszarach wielkich aglomeracji. Serwis DSL był udostępniony na próbę w USA. Korzystanie z modemu kablowego kosztuje w Warszawie około 500 zł za podłączenie i 100 zł miesięczny abonament. Niestety, usługa ta dostępna jest tylko w wybranych obszarach miasta. Co więcej, koszty te wyliczone są przy założeniach, że chęć do korzystania z sieci wyrazi co najmniej 5 osób w bloku, w przeciwnym wypadku trzeba pokryć koszty instalacji routera (około 2500 zł). Dla osób, które korzystają często z Internetu jest to doskonałe rozwiązanie, gdyż poza abonamentem nie płaci się dodatkowo.