Modemy V.90 Koniec linii


Zakres funkcji

Jak się przekonaliśmy, modemy mają różne funkcje: dzielenie głosu i danych jednej linii, identyfikację dzwoniącego, pocztę głosową i możliwość prowadzenia rozmowy bez słuchawki. Choć wszystkie modemy mogą wysyłać i odbierać faksy, niektóre z nich oferują bardziej zaawansowane właściwości.

Tylko kilka testowanych modemów pozwalało w czasie transmisji danych prowadzić rozmowę. Jeśli nie wykorzystujecie modemu do gier, w czasie których chcielibyście prowadzić z przeciwnikiem dialog, nie jest to wielka przeszkoda.

Automatyczne sekretarki wbudowane w modemy wydają się świetnym pomysłem, ale pamiętajcie, że aby system funkcjonował komputer musi być cały czas włączony. Jeśli Wasz komputer nie zawiera mikrofonu, a będziecie chcieli korzystać z mikrofonu modemu musicie precyzyjnie umieścić go blisko ust lub użyć modelu kierunkowego. Funkcje obsługi głosu powodują często rezerwację dodatkowych przerwań w komputerze (a tych jak wiadomo nie ma zbyt wiele). Lepszym rozwiązaniem jest kupno zewnętrznej automatycznej sekretarki za około 200 zł.

Nie zasypiać gruszek w popiele

Większość nowych modemów można uaktualniać programowo. Dzięki temu będziecie mogli korzystać z wersji protokołu V.90 rozbudowanego o nowe funkcje czy pozbawionego wad. Nie wszystkie modemy zawierały instrukcje czy w jaki sposób można dokonać uaktualnienia. Dotyczy to zarówno dokumentacji jak i stron internetowych. Spośród producentów testowanych modemów najlepszy serwis uaktualniający oferowała firma 3Com, która dołączyła do modemu program automatycznie ściągający odpowiednie pliki ze strony firmowej i dokonujący zamiany firmware'u.

Warto przyjrzeć się gwarancji modemu, która różni się bardzo w zależności od producenta. Modemy 3Com chronione są w USA dożywotnią gwarancją, podczas gdy w Polsce tylko 5-letnią. Im dłuższa gwarancja, tym większe zaufanie producenta do oferowanego urządzenia.

<hr>

Nowy standard, nowe testy

Przez ostatnie lata testowaliśmy modemy podłączając je do symulowanej linii telefonicznej firmy Telecomm Analisis Systems, mierząc szybkość transferu i współczynnik poprawnych połączeń. Dzięki pomocy firmy TAS dokonaliśmy rozbudowy stanowiska testowego i dodaliśmy dwa istotne elementy.

Modemy V.90 Koniec linii

Nasze nowe stanowisko testowe symuluje różnorodność linii telefonicznych, z jaką spotkają się użytkownicy.

Obecnie zaczynamy testy od sprawdzenia połączeń 33,6 i 56 kb/s. Poprzednia wersja nie pozwalała testować połączeń 56 kb/s, musieliśmy więc korzystać z realnych połączeń, mierząc czasy ładowania plików. Próbę powtarzaliśmy 100 razy, aby zminimalizować wpływ ruchu w sieci i jakość łączy. Wszystkie bieżące testy wykonujemy na stanowisku testowym TAS, dzięki czemu eliminujemy wpływ środowiska.

Liczy się chipset

Wszystkie modemy testujemy, łącząc się z serwerami Ascend Max 6000 i 3Com Total Control, których używa wielu dostawców Internetu. Jeden z serwerów zawiera chipset firmy Rocwell, która lansowała technologię K56flex, drugi - U.S. Robotics zaangażowanej w technologię x2. Podłączając modemy testowane przekonaliśmy się, że rodzaj serwera, z jakim się łączymy, nie jest bez znaczenia. Podobnie jak poprzednio system TAS symuluje różnorodność linii, które można znaleźć w kraju. Testowaliśmy też, jak szybko modemy V.90 mogą kompresować różne typy plików.