Na co zwracać uwagę, kupując smartfon?

Specyfikacja techniczna telefonu staje się coraz dłuższą listą pełną terminów, które do tej pory kojarzyły się raczej z komputerami PC. Prędkość procesora, ilość pamięci RAM, różnego rodzaju złącza i wiele innych właściwości. Czy jednak wszystko to jest naprawdę najważniejsze podczas zakupu smartfona?


Wśród tych wszystkich opcji i możliwości są pewne, na które warto zwrócić uwagę oraz takie, które nie podniosą jakości naszego korzystania z telefonu.

Co się nie przyda?

Technologia niwelująca szumy otoczenia. Ok, brzmi nieźle. Telefon będzie redukował hałasy z ulicy, którą idziemy i nasz rozmówca usłyszy nas wyraźnie. W rzeczywistości jednak rzadko się tak dzieje, a nasz głos może zostać zniekształcony.

Zobacz również:

  • Zniżki do 2000 złotych - oto Tanie Kupowanie
  • Jaki monitor 27-calowy kupić? Przedstawiamy najlepsze modele na 2022 rok

Port HDMI. W zasadzie ma on duże znaczenie jeśli należy się do grona osób, które posiadają bogatą kolekcję filmów HD zgromadzonych na karcie pamięci w smartfonie, odpowiedni kabel HDMI, który należy dokupić osobno oraz telewizor HD z gniazdem HDMI. Dla innych użytkowników jest zbyteczny. Czyli dla większości (przynajmniej na razie).

Co może się czasem przydać?

Dużo megapikseli (byle nie za dużo!). Większość obecnych smartfonów ma aparaty o rozdzielczości od 5 do 8 Mpix i tak na prawdę nie ma to już żadnego znaczenia praktycznego, który z tych aparatów wybierzemy. Zdjęcia nie do końca zależą od rozdzielczości, a te wyżej wymienione i tak są już bardzo wysokie. 12 Mpix to stanowcza przesada w telefonie. Sama matryca mimo upakowania wielkiej ilości pikseli i tak pozostaje znacznie mniejsza niż w pełnoprawnym aparacie. Rozmiar zdjęć, które i tak nie będą doskonałej jakość, utrudnia raczej ich przechowywanie i wysyłanie. Aparat powinien jednak mieć przynajmniej 3 Mpix.

Szybkość procesora. Jeśli chcemy grać w gry 3D i dość intensywnie korzystać z kilku aplikacji na raz (wielozadaniowość) to w zupełności wystarczy zwykły procesor 1 GHz lub nawet nieco wolniejszy. Procesory dwurdzeniowe zapewniają bardzo wysoką wydajność, ale dla zwykłych użytkowników naprawdę nie są potrzebne.

Co naprawdę ma znaczenie?

Rozmiar wyświetlacza i rozdzielczość. No cóż, większość obecnych smartfonów to dotykowce, w których ekran jest najważniejszy. Służy do przeglądania Internetu, wysyłania maili, korzystania z aplikacji, przeglądania plików PDF, pracy z dokumentami, oglądania filmów HD oraz zabawy z grami. Aby w pełni się tym cieszyć warto wybrać smartfon z dużym ekranem. Poniżej 2,7 cali to już nieco za mało. Choć jeśli uznajemy, że zależy nam raczej na małych rozmiarach, to czemu nie? Trzeba jednak wtedy pamiętać, że jakość pracy i rozrywki znacznie spadnie. Kwestia potrzeb i wyboru.

Liczy się też rozdzielczość i technologia wykonania wyświetlacza. Co do rozdzielczości rada jest prosta. Im większa tym lepsza. Jeśli chodzi o technologię wykonania to ekrany AMOLED lepiej sprawdzają się przy mocnym oświetleniu, ale niektórzy uważają, że wyświetlają zbyt nasycone barwy. Warto też sprawdzić, czy smartfon pozwala na dostosowanie takich parametrów jak kontrast i jasność, by w razie potrzeby można było samemu dostosować go do warunków.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: