Na co zwracać uwagę, kupując tablet?

Tablety to nowe urządzenia, więc na nowo musimy nauczyć się oceniać ich specyfikacje. Sprawdzamy, co tak naprawdę się liczy i jak wybrać dobry tablet.


Kupując tablet, warto zwrócić uwagę co najmniej na kilka spraw. Te nowoczesne urządzenia różnią się tylko szczegółami, ale właśnie one decydują często dla kogo odpowiedni jest dany sprzęt.

Rozdzielczość ekranu

Im wyższa rozdzielczość, tym ostrzejszy obraz na wyświetlaczu. Podczas gdy wiele tabletów osiąga rozdzielczość 1280 x 800 px, niektóre - takie jak Apple iPad 2 (1024 x 768) i strasznie niskiej rozdzielczości Dell Streak 7 (800x480) - nie dają nam takiej możliwości. Pamiętając, że ekran to niezmienna część tabletu, warto wybrać urządzenie z wyższą rozdzielczością.

Zobacz również:

  • iPad Pro zastąpi Ci MacBooka! Te zmiany to potwierdzają
  • Najlepsze promocje na sprzęt dla fotografów [Aktualizacja 25.09.2021]
  • Rossmann: elektronika i małe AGD - co warto kupić? [24.09.21r.]

Prędkość procesora

Tablety są zwykle wyposażone w procesory (CPU) taktowane częstotliwością 1 GHz. Nie jest to jednak reguła, dlatego warto dokładnie zwrócić uwagę na prędkość. Właściwie skreślić można urządzenia wolniejsze niż 1 gigaherc. Zwyczajnie, nie pozwolą one na wygodne korzystanie z tabletu. Najlepiej wybrać tablet z dwurdzeniowym procesorem o taktowaniu 1GHz lub wyższym.

Protokoły, porty i gniazda

Umieszczanie gniazd w tablecie to obosieczna broń. Jeśli są wbudowane, nie potrzeba żadnych dodatkowych umiejętności, aby podłączyć do urządzenia HDMI, kartę SD i pendrive (USB). Z drugiej strony, porty sprawiają też, że sprzęt jest grubszy i cięższy. Najpopularniejsze tablety, takie jak iPad 2 i Galaxy Tab 10.1, nie mają wbudowanych gniazd, a mimo to są uznawane za najlepsze na rynku. Wszystko zależy od tego, jak chcesz korzystać z tabletu. iPad wystarczy do zabawy, ale jeśli prowadzisz prezentacje, zgrywasz pliki z pendrive'ów i chcesz podłączać drukarkę, znajdź taki sprzęt, który ma odpowiednie porty.

System operacyjny

Istotny element tabletu to - rzecz jasna - system operacyjny. Konkurencja dopiero rośnie i choć dziś powoli zaczyna przeważać Android (zwłaszcza w nowej wersji Honeycomb), może jutro to tablety z Windows 8 będą najciekawsze?

-----

Na co zwracacie uwagę, kupując tablet?