Nagrywarka Blu-ray - Jak zamontować ją w komputerze

Archiwizowanie muzyki, fotografii cyfrowych i filmów wideo na płytach DVD - ten, kto przykłada duże znaczenie do jakości, szybko wyczerpie maksimum możliwości oferowanych przez srebrzyste krążki. Znacznie więcej miejsca, bo aż 25 lub 50 GB, zapewniają nośniki Blu-ray, lecz wymagają zastosowania specjalnej nagrywarki. Dobrze, że obecne pecety są wyposażone w kilka gniazd SATA, więc można zainstalować napęd tego rodzaju. Jak to zrobić?

Przygotowania. Wyłącz komputer i wyciągnij wtyczkę z gniazda zasilania. Te same czynności powinieneś wykonać z urządzeniami peryferyjnymi takimi jak monitor i drukarka.

Aby otworzyć obudowę peceta, wystarczy przeważnie odkręcić kilka śrub i zdjąć boczną lub wierzchnią pokrywę obudowy. Sprawdź, którymi śrubami jest przymocowana obudowa. W przeciwnym razie możesz niechcąco odkręcić zasilacz lub inny podzespół. W niektórych modelach pecetów nie zastosowano śrub, lecz zatrzaski, które pozwalają otworzyć obudowę przez naciśnięcie jej ścianki. W razie wątpliwości, zajrzyj do instrukcji obsługi.

Nagrywarka Blu-ray - Jak zamontować ją w komputerze

Odkręcając śruby, upewnij się, które mocują obudowę.

Zamontowanie nagrywarki. Na wszelki wypadek powinieneś dotknąć uziemionego przedmiotu (np. metalowej rury prowadzącej do kaloryfera), zanim zaczniesz majsterkować wewnątrz peceta. W ten sposób odprowadzisz ewentualny ładunek statyczny, który mógłby uszkodzić podzespoły elektroniczne.

W większości pecetów napęd CD/DVD jest zamocowany śrubami do blaszanych prowadnic. W większych obudowach nad lub pod zamontowanymi napędami znajduje się wolna wnęka na dodatkowe urządzenia w formacie 3,5 cala. Aby był dostępny także z zewnątrz, trzeba zdjąć przednią zaślepkę. Teraz możesz wsunąć nagrywarkę Blu-ray w wolną kieszeń peceta.

Jeżeli w w twoim komputerze nie ma wolnej niszy, musisz poświęcić napęd CD/DVD pełniący dotychczas rolę nagrywarki na korzyść modelu Blu-ray. Najpierw odłącz ostrożnie kabel danych i kabel zasilania zamontowanego napędu. Zabezpiecz oba kable wewnątrz obudowy. Przede wszystkim zwróć uwagę na to, aby nie spowodowały zwarcia ani nie stykały się z ruchomymi elementami - w szczególności nie powinny utrudniać pracy wentylatora. Następnie odkręć śruby mocujące napęd i wyciągnij go przez przednią ścianę obudowy. Potem wsuń nowe urządzenie do zwolnionej wnęki.

Upewnij się, że przód nagrywarki jest w równej linii z frontową ścianą peceta. Teraz przymocuj urządzenie do obudowy za pomocą dołączonych śrubek.

Nagrywarka Blu-ray - Jak zamontować ją w komputerze

Wsadź wtyczkę kabla SATA do gniazda równej wielkości w napędzie Blu-ray. Wtyczkę tę rozpoznasz po wyżłobieniu w kształcie litery L.

Podłączanie nagrywarki. W dalszej kolejności należy podłączyć zamontowany napęd Blu-ray do płyty głównej komputera. W odróżnieniu od napędów CD i DVD do transmisji danych trzeba zastosować kable SATA - takich, jakie są stosowane do podłączania obecnych twardych dysków. Dlatego warto już podczas zakupu zwrócić uwagę na to, czy w zestawie jest odpowiedni kabel. W razie potrzeby musisz go dokupić.

Obie końcówki kabla SATA mają takie same wtyczki, więc poprawne podłączenie napędu jest bardzo proste nawet dla początkujących. Wtyczki mają wyżłobienia w kształcie litery L, zatem nie da się włożyć ich odwrotnie do gniazd w napędzie i na płycie głównej. Wsadź wtyczkę w odpowiednie gniazdo na tylnej ścianie nagrywarki Blu-ray. Znalezienie gniazd SATA na płycie głównej nie powinno przysporzyć ci problemu. Wszystkie są umieszczone przeważnie w jednym bloku i ponumerowane począwszy od SATA0. Włóż wtyczkę kabla do pierwszego wolnego gniazda.

Wszystkie kable zasilające wychodzą z zasilacza peceta. Poszukaj wśród nich wiązki kabli, które mają wtyczki w standardzie SATA. Wtyczki te mają podobny kształt do wtyczek kabla transmisji danych, a więc z wyżłobieniami w kształcie litery L. Są jednak znacznie większe od wtyczek w kablach transmisji danych, co wyklucza ewentualne pomyłki.

Nagrywarka Blu-ray - Jak zamontować ją w komputerze

Umieszczając napęd we wnęce komputera, zadbaj o to, aby nie wystawał poza obudowę ani nie był wsunięty zbyt głęboko.

Podłącz kabel zasilania do napędu, przy czym kształt wtyczki określa kierunek, uniemożliwiając odwrotne włożenie wtyczki do gniazda. Ponadto są dostępne kable wielofunkcyjne, które łączą w sobie kabel zasilający i kabel transmisji danych. W tym wypadku wystarczy podłączyć nagrywarkę tylko jedną wtyczką.

Rozruch nagrywarki. Upewnij się na wszelki wypadek, że nagrywarka jest solidnie przymocowana do wnęki w obudowie komputera, wszystkie wtyczki porządnie wsadzone w gniazda i żadne inne podłączenia nie zostały przerwane podczas instalowania nowego napędu. Następnie zamknij i poskręcaj obudowę peceta. Potem podłącz wszystkie urządzenia peryferyjne (monitor, drukarkę itd.) do komputera, po czym do sieci zasilania.

Na tym zakończysz czynności instalacyjne. Windows powinien samodzielnie wykryć nową nagrywarkę.