Najlepsze darmowe alternatywy dla Photoshopa

Retusz, poprawka kolorów, dodanie efektów - nie potrzebujesz do tego drogiego Photoshopa. Oto darmowe aplikacje, dzięki którym możesz edytować zdjęcia.


Najlepsze darmowe alternatywy dla Photoshopa

Niemal każdy użytkownik komputera zrzuca na niego zdjęcia, a także edytuje je, poprawiając niedoskonałości. Dlatego aplikacje do obróbki zdjęć mają niejako zapewnione miejsce na dyskach twardych. Jest ich bardzo duży wybór - od prostych narzędzi, umożliwiających najprostsze czynności, po wielkie kombajny, których synonimem jest Photoshop. Dobry program do obróbki zdjęć ma zazwyczaj podstawowe narzędzia graficzne narzędzia, które umożliwiają także czynności takie, jak np. stworzenie logo.

Adobe Photoshop ma kolosalne możliwości - temu nikt nie zaprzeczy. Ale czy przeciętny użytkownik potrzebuje choćby połowy z nich? Zazwyczaj nie. I prawdę mówiąc - o istnieniu większości z nich nie ma pojęcia. Ponadto obsługi tej aplikacji trzeba się nauczyć - na co nie każdy ma czas oraz ochotę. Nie wszystkim odpowiada też model subskrypcji, czyli "Creative Cloud". Dlatego prezentujemy w tym tekście alternatywy, które są po pierwsze - darmowe, po drugie - proste w obsłudze, po trzecie - oferują więcej, niż podstawowe możliwości edycyjne. Przy nazwie każdego podajemy cechę, która najlepiej się z nim kojarzy.

Zobacz również:

  • Najlepsze programy do rysowania - darmowe i płatne
  • 10 alternatyw dla Photoshopa

Paint.NET - praca z warstwami

Najlepsze darmowe alternatywy dla Photoshopa

Paint.NET nazywany jest czasem "uboższym krewnym Photoshopa". Aczkolwiek jak na uboższego i tak oferuje bogactwo możliwości - w tym pracę na warstwach, stosowanie dziesiątków filtrów, zapamiętywanie wielu wprowadzanych zmian, a także możliwość stosowania wielu wtyczek. Chociaż nazwa kojarzy się z systemowym Paintem, jest to jedynie podobieństwo w nazewnictwie. Przekonaj się o tym - pobierz Paint.NET w najnowszej wersji!

XnView - zarządzanie i edycja

Najlepsze darmowe alternatywy dla Photoshopa

XnView jest dla wielu użytkowników podstawową aplikacją podczas korzystania z systemów Windows. Znalazła się ona także w naszym Niezbędniku Użytkownika. Daje dziesiątki opcji związanych z przeglądaniem grafik i zdjęć, a także podstawowymi funkcjami edycyjnymi, zaczynając od zmian rozmiaru i nasycenia barw, kończąc na wycinaniu fragmentów oraz zmianie koloru tła. Jeśli jeszcze nie znasz jej możliwości, pobierz XnView z naszego serwera!

PhotoFiltre - dziesiątki filtrów, narzędzi oraz wtyczek

Najlepsze darmowe alternatywy dla Photoshopa

PhotoFiltre to program umożliwiający dokonywanie wiele różnych czynności na zdjęciach, zaś jego siła tkwi w bogatym wyborze filtrów i narzędzi do wycinania, rysowania zaznaczania, zmieniania, itp. Dodatkowo z oficjalnej witryny można pobierać wtyczki, jeszcze bardziej zwiększające jego funkcjonalność.

FotoSketcher - zmień zdjęcie w grafikę

Najlepsze darmowe alternatywy dla Photoshopa

FotoSketcher umożliwia transformację dowolnych zdjęć tak, by wyglądały jak szkice wykonane za pomocą ołówka czy też obraz namalowany za pomocą akwareli i pędzla. To atrakcyjne narzędzie dla osób, które są zainteresowane retuszem zdjęć, jednak nie chcą korzystać ze skomplikowanych programów. Spróbuj! Pobierz FotoSketcher z naszego serwera!

GIMP - największy rywal Photoshopa

Najlepsze darmowe alternatywy dla Photoshopa

O ile Paint.NET to "uboższy krewny Photoshopa", w przypadku programu GIMP możemy mówić o bracie-bliźniaku. Na temat jego możliwości powstały liczne artykuły i przewodniki, a wśród cech można wymienić takie, jak zautomatyzowane poprawienie poszczególnych elementów, filtry, możliwość własnego ułożenia interfejsu. Działa nie tylko na Windows, ale również są jego edycje na dystrybucje Linux oraz macOS. Przekonaj się o jego możliwościach - download GIMP jest możliwy z naszego serwera!

Image Tuner - hurtowe oznaczanie zdjęć

Najlepsze darmowe alternatywy dla Photoshopa

Image Tuner to użyteczna aplikacja, jeśli chcesz dokonywać operacji na większych ilościach plików, np. zmienić format całej kolekcji zdjęć, grafik, itp. To również dobre rozwiązanie, jeśli chcemy oznaczyć je w niepowtarzalny sposób poprzez dodanie znaków wodnych. Oferuje spore możliwości konfiguracyjne – poczynając od używanych filtrów, kończąc na przeźroczystości znaku wodnego. Wypróbuj - pobierz Image Tuner z naszego serwera!

RAW Therapee - specjalista od obsługi RAW

Najlepsze darmowe alternatywy dla Photoshopa

Nazwa mówi wszystko: RAW Therapee został stworzony do obróbki zdjęć w "surowym" formacie RAW. Zaletą jest bardzo wygodny, przejrzysty interfejs, a także takie narzędzia, jak na przykład ustalanie głębi koloru, balans bieli i inne. Wśród funkcji jest także tworzenie miniaturek i możliwość dostosowania interfejsu do potrzeb użytkownika. Sprawdź to w praktyce - pobierz RAW Therapee z naszego serwera!

FenoPhoto - prosty program, duże możliwości

Najlepsze darmowe alternatywy dla Photoshopa

FenoPhoto to aplikacja pozwalająca na optymalizację zdjęć. Wśród jej funkcji znaleźć można takie, jak usuwanie czerwonych oczu, wyostrzanie, ustalanie poziomu nasycenia barwami, wyrównywanie cieni czy redukcja szumu. Zwraca uwagę możliwość ręcznego ustawiania każdego z aspektów zdjęcia. Dzięki poglądowi można sprawdzić efekt wprowadzanych zmian przed ich zapisaniem. W programie znalazły się także różnego rodzaju filtry. Wypróbuj! Plik instalacyjny FenoPhoto jest do pobrania z naszego serwera!

Ashampoo Photo Commander - wygoda i duże możliwości

Najlepsze darmowe alternatywy dla Photoshopa

Ashampoo Photo Commander to program do szybkiego przeglądania, organizowania i zarządzania kolekcją zdjęć cyfrowych. Dzięki tej aplikacji wszystkie czynności związane z kopiowaniem fotografii, nagrywaniem na płyty, publikowaniem w Internecie czy przeglądanie ich w formie pokazu slajdów. Aplikacja osiada intuicyjny interfejs, w którym można oglądać miniaturę obrazka, jego właściwości (nazwa, format, rozdzielczość, rozmiar, głębia koloru, proporcje czy informacje na temat aparatu, którym wykonano zdjęcie). Sprawdź jego możliwości - możesz pobrać Ashampoo Photo Commander z naszego serwera!

StudioLine PhotoBasic - uporządkuj swoje zdjęcia

Najlepsze darmowe alternatywy dla Photoshopa

StudioLine PhotoBasic umożliwia katalogowanie zbiorów zdjęć oraz ich podstawową obróbkę. Obrazy mogą być importowane z aparatów, kamer, skanerów oraz innych urządzeń udostępniających zdjęcia. Aplikacja pozwala na dokładny opis każdego ze zdjęć łącznie z tagami, kategoriami, słowami kluczowymi, opisem a także możliwością oceniania zdjęć za pomocą gwiazdek. Oferuje bibliotekę efektów i filtrów, które można wykorzystać do modyfikacji obrazów. Spróbuj - pobierz StudioLine PhotoBasic z naszej strony!

Photoscape - mały pomocnik

Najlepsze darmowe alternatywy dla Photoshopa

Photoshop jest duży, Photoscape - mały. I dlatego oferuje znacznie mniej możliwości, ale za to jakich! Może być wykorzystywany jako przeglądarka albumów, edytor oferujący podstawowe funkcjonalności (zmiana rozmiaru, zmiana barw i jasności, balans bieli, korekcja światła, obramowanie, dodawanie tekstu, przycinanie, zestawy filtrów, usuwanie efektu czerwonych oczu i inne). Sprawdź go w praktyce - na naszym serwerze czeka plik instalacyjny Photoscape do pobrania!


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: