Najlepsze karty graficzne do grania na PC

Jaką kartę graficzną kupić, żeby cieszyć się najwyższymi ustawianiami w grach na PC? Wszystko zależy od oczekiwań i oczywiście posiadanego budżetu. Doradzamy w każdej sytuacji - zobacz!


Jeśli szukasz nowej karty graficznej pod kątem grania, z pewnością pierwszym kryterium jest odpowiedź na pytanie: "na jaką mnie stać"? Nie każdy zna się na specyfikacjach i znaczeniu technologii zastosowanych w kartach - większość graczy po prostu chce kupić kartę, zamontować ją w komputerze i bawić się w najlepszej możliwej jakości. A na to, co można osiągnąć przy zastosowaniu danej karty, składa się kilka czynników - zaczynając od generowania przez jej wentylator (wentylatory) hałasu, kończąc na sterownikach i oprogramowaniu mającym za zadanie podnieść jakość efektów wizualnych. Ważne są również oczekiwania samego użytkownika - chcesz cieszyć się ray-tracingiem? Na pewno musisz kupic kartę droższą niż do rozgrywek w Civilization VI.

Ułatwiamy wybór i rozwiązujemy dylematy. Przetestowaliśmy niemal wszystkie karty graficzne głównych graczy na rynku, zaczynając od tych tanich, kończąc na najdroższych. Oto wyniki naszych testów w podziale na kilka praktycznych kategorii.

Najlepsza karta budżetowa: Aorus Radeon RX 570

Najlepsze karty graficzne do grania na PC

Aorus Radeon RX 570 to nasz wybór spośród budżetowych kart graficznych. Jednak uwaga - w przypadku tych podzespołów jako "budżetowe" określamy wszystko poniżej 1000 złotych. O ile do komputera biurowego starczy karta graficzna za 300 złotych, o tyle do gier musimy wydać nieco więcej. RX 570 to odświeżona wersja RX 470. Możesz nabyć ją przeciętnie za 800 złotych, choć trafiają się i tańsze oferty (sprawdzisz najświeższe w ramce pod tym opisem karty). I jest to śmieszna cena za kartę, która potrafi wyświetlać obraz z jakości 1080p @60 fps i pozwala na odpalanie współczesnych tytułów przy ustawieniach High oraz Ultra. Dostępna jest w wersji 4GB i 8 GB - jeśli możesz sobie na to pozwolić, weź tą drugą, ponieważ im większa pamięć, tym więcej możliwości. Ale nawet 4GB powinno pozwolić na doskonałą grafikę w grach.

Aorus Radeon RX 570 to optymalny wybór dla osób z mniejszym budżetem, które jednak chcą mieć to, co najlepsze. Znacznie lepszy niż konkurencyjne GeForce GTX 1050 Ti i Radeon RX 560, a w dodatku w wielu ofertach sprzedażowych otrzymujesz kartę wraz z jedną, a nawet dwiema grami.

Najlepsza karta graficzna 1080p: EVGA GeForce GTX 1660 XC Ultra

Najlepsze karty graficzne do grania na PC

O ile AMD wygrywa w kategorii budżetowców, pozostałe kategorie to niemal wyłącznie Nvidia, która umocniła swoja pozycję na rynku seriami GeForce RTX 20 i GTX 16. Wielu graczy lubi grać w jakości 1080p na monitorze 60Hz, dzięki czemu wszystko powinno działać płynnie i bez najmniejszych opóźnień. EVGA GeForce GTX 1660 XC Ultra z pewnością doskonale posłuży do emocjonujących, dynamicznych rozgrywek. Nie ma problemu z rozgrywkami w Full HD przy 60 fps, co sprawdziliśmy w testach. Jest nawet szybsza niż droższy Radeon RX 590. Dzięki 6GB RAM zapewnia płynność i szybkość, pobiera znacznie mniej energii w porównaniu z Radeonami. Oprócz tego potrafi w pełni wykorzystać możliwości Free Sync oraz G-Sync.

Jeśli masz monitor 1080p z odświeżaniem 120 lub 144 Hz, polecamy siostrzaną kartę EVGA GeForce GTX 1660 Ti XC Ultra - wydajność będzie jeszcze lepsza i umożliwi osiągnięcie rozdzielczości 1440p.

Najlepsza karta graficzna 1440p: Nvidia GeForce RTX 2060

Teraz karta, która możemy określić mianem "futurystyczna" - jak całą serię GeForce RTX 20, wyposażoną w zaawansowane, dedykowane oprogramowanie, obsługującą ray tracing oraz mającą wsparcie ze strony SI. Pomijając te dodatki - karta RTX to czysta esencja gamingu.

Zarówno GeForce GTX 1660, jak i 1660 Ti to najlepsze opcje do grania w rozdzielczości 1440p, ale gdy da się ustawienia grafiki na maksimum, osiągnięcie 60 fps nie będzie możliwe. I tutaj właśnie wkracza do akcji GeForce RTX 2060. Pozwoli na osiągnięcie wysokiej liczby fps przy rozdzielczości 1140p i korzystanie z ustawień Ultra we wszystkich grach. Jednak potrzebuje monitora z wysoką częstotliwością odświeżania. GeForce RTX 2060 może pochwalić się szybkością o 10-20% większą od GTX 1070, która długi czas była najlepszym modelem na rynku. Choć "czystą" wydajnością ustępuje nieco GTX 1080 czy Radeon Vega 64, jest od nich znacznie tańsza, działa ciszej i wydajniej.

GeForce RTX 2060 to wizja gamingu wg Nvidia: procesor graficzny Turinga, ray tracing w czasie rzeczywistym i zastosowanie SI w połączeniu z dedykowanym oprogramowaniem dają mieszankę wręcz wgniatającą w fotel. Dzięki niej można poczuć pełen smak takich tytułów, jak Battlefield V, Final Fantasy XV, Shadow of the Tomb Raider, Anthem czy Metro Exodus, które oferują wsparcie dla ray tracingu i innych rozwiązań Nvidia.

Najlepsza karta do 3000 złotych: EVGA GeForce RTX 2070 XC

Najlepsze karty graficzne do grania na PC

Jeśli masz przeznaczone na kartę graficzną 3 tysiące złotych, wówczas otrzymujesz dwie opcje: GeForce RTX 2070 lub AMD Radeon RX Vega 64. A naprawdę - jest tylko jedna, ponieważ karta AMD nie może równać się z GeForce pod względem wydajności. Obie karty wymagają monitorów z rozdzielczością 1440p i wysoką częstotliwością odświeżania 144 Hz, co pozwala osiągać 60 fps przy 4K, zwłaszcza, jeśli korzystasz z monitora obsługującego G-SYNC, jak np. ASUS ROG Swift PG278QR (który kosztuje podobnie, co sama karta). GeForce RTX 2070 sprawdza się znacznie lepiej przy maksymalnych ustawieniach i najwyższych rozdzielczościach, a poprawa jakości to 10-15% w stosunku do GTX 1080 Founders Edition. Znajdujący się w oprogramowaniu karty automatyczny skaner potrafi wykryć najlepsze ustawienia dla danego tytułu, a jeśli trzeba - nawet samoczynnie podkręcić zegary. Jeśli przesiadasz się z innej karty, największą różnicę na plus odczujesz w grach, w których można wykorzystać asynchroniczną obsługę zadań przez procesor karty, jak Rainbow Six Siege czy Middle-earth: Shadow of War.

Ponadto procesor stworzonej przez Nvidię karta graficznej ma dedykowane oprogramowanie do wspierania ray tracingu w czasie rzeczywistym oraz zdolność uczenia maszynowego - to zaawansowane rozwiązania, których razem w jednej karcie graficznej nie ma żadna inna marka. Jednak jeśli jest się maniakiem efektów wizualnych, ray tracing lepiej wypada na droższej karcie GTX 2080 Ti, więc jeśli chcesz mieć naprawdę perfekcyjny obraz, cóż - musisz sporo dopłacić.

Najlepsza karta 4K dla 60 Hz: Asus ROG Strix RTX 2080

Najlepsze karty graficzne do grania na PC

Asus ROG Strix RTX 2080

Asus ROG Strix RTX 2080 umożliwia zanurzenie się w grach w rozdzielczości 4K bez konieczności kupowania kosztującego większe kwoty monitora. Bez problemu da Ci możliwość zabawy w 4K przy 60 fps, zapewniając możliwość uruchomienia gier w ustawieniach Ultra. Doskonale nadaje się do używania przy monitorach 4K G-Sync, a dzięki 8GB RAM na podkładzie masz pewność wydajności działania. Alternatywnym rozwiązaniem jest Radeon VII, mogący pochwalić się potężną ilością RAM - 16GB - oraz używający dedykowanych technologii. Dlaczego zatem nasz wybór to RTX 2080? Ta karta graficzna współpracuje z równoległą architekturą obliczeniową CUDA , dającą duży wzrost wydajności, działa ciszej i oferuje to, co cała seria "dwudziestek" - SI, uczenie maszynowe, ray tracing oraz Deep Learning Super-Sampling (DLSS) - wygładzanie krawędzi przy wykorzystaniu specjalnych rdzeni Tensor oraz technologii głębokiego uczenia.