Najlepsze klawiatury i myszy

Masz komputer to musisz też mieć klawiaturę i mysz. Jeśli są wysłużone i nie działają tak jak powinny to warto zastanowić się nad ich wymianą. Tym razem jednak nie popełniaj błędów większości użytkowników i nie kupuj jak najtańszych konstrukcji, bo te zbudowane są niedbale z byle jakich materiałów i często psują się po okresie gwarancji.


Tak to już jest, że na sprzęty codziennego użytku nie wracamy zbytniej uwagi a wymieniajmy je dopiero wtedy gdy się popsują. Wylana herbata czy kawa to najczęstszy powód wymiany klawiatury na nową. Drugi to zużycie elementów mechanicznych, które w tanich klawiaturach i myszach szybko odmawiają posłuszeństwa. Klawiatura i mysz to urządzenia, które są codzienne są wykorzystywane i nie ma sensu na nich oszczędzać. Staranne wykonanie i odpowiednio dobrana konstrukcja sprawiają, że będą one długo służyć i uczynią pracę komfortową. Co istotne nie musisz wydawać kroci. zestaw składający się z bezprzewodowej myszy i klawiatury kupić można już za około 200 - 250 zł. Oczywiście są i droższe modele dedykowane dla wymagających użytkowników, którzy np. pracują z monitorami wysokiej rozdzielczości, które wymagają myszy z adekwatnie zaawansowanymi układami o dużej rozdzielczości. Osobną grupa są wyspecjalizowane peryferia dla graczy, które również opisujemy w tym artykule.

Bezprzewodowa wolność

Technologia bezprzewodowa wykorzystywana do komunikacji pomiędzy peryferiami a komputerem sprawia coraz mniej kłopotów, ale nie ciągle nie jest idealna. Najtańsze bezprzewodowe klawiatury potrafią pracować w odległości 1 metra od nadajnika przy wykorzystaniu fal radiowych o częstotliwości 27 MHz. Na szczęście oraz więcej urządzeń wykorzystuje fale radiowe o częstotliwości 2,4 GHz a wówczas ich praktyczny zasięg zwiększa się do nawet 10 metrów od odbiornika. Niewielki grono klawiatur wykorzystuje sieć Wi-Fi, ale są to przeważnie modele do telewizorów czy urządzeń z Androidem.

Nowa klawiatura

Niektóre klawiatury to prawdziwe multimedialne kombajny wyposażone nie w kilka a kilkadziesiąt dodatkowych przycisków. Jednak wg nas to drugorzędna sprawa. W większości przypadków mało kto z nich korzysta a najczęściej wykorzystywane są tylko dodatkowe przyciski do regulacji głośności czy obsługi odtwarzacz multimedialnego. Dużo bardziej istotne są: budowa klawiatury, jej kształt, wyposażenie, konstrukcja zaczepu klawiszy czy jakość użytych materiałów.

Podstawowe wyposażenie, które ułatwia korzystanie z klawiatury to podkładka pod dłonie, która zapobiegnie zwyrodnieniom nadgarstków. Niestety w tanich klawiaturach producenci rezygnują z podkładki pod dłonie, którą trzeba dokupić osobno. W modelach wyposażonych w podkładkę warto zwrócić uwagę na zaczepy mocujące ją do klawiatury. Zbyt cienkie często się psują bo często podnosimy klawiaturę trzymając ją za podkładkę. Dlatego lepiej gdy jest ona integralną częścią klawiatury. Osobna podstawka pod dłonie to koszt od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

Jeszcze do niedawna bardzo popularne były „łamane” klawiatury, które zapewniają naturalne ułożenia dłoni. Teraz ergonomiczne modele mają nawet klawisze umieszone na różnych wysokościach co dodatkowo minimalizuje ryzyko wystąpienia zwyrodnień czy też innych dolegliwości jak np. syndromu cieśni nadgarstka, który powoduje niedokrwienie, przygniecenie a nawet przerwanie nerwu. Tego typu rozwiązanie zastosował w swojej najnowszej klawiaturze Microsoft (Sculpt Comfort), która wg nas jest jedną z najlepszych wśród ergonomicznych modeli. Niestety każda klawiatura ergonomiczna jest inna i trzeba się do niej przyzwyczaić. Praca na nich jest całkowicie inna, dlatego gdy pracujesz np. w pracy na laptopie, który wyposażony jest w niskoprofilowe klawisze to wybierz do domu podobną klawiaturę.

Ważnym elementem każdej klawiatury jest mechanizm mocowania klawiszy. W laptopach i niskoprofilowych klawiaturach popularny jest „nożycowy” mechanizm zaczepu klawisza, który jest bardzo trwały. To w dużym uproszczeniu dwa zaczepy połączone ze sobą zawiasem w kształt litery „X” i gumowy amortyzator. Mechanizm ten sprawia, że klawisz jest równomiernie zawieszony a zaczep mocno go trzyma. W pełnowymiarowych klawiaturach z wysokimi klawiszami mechanizm zaczepu jest dużo prostszy i składa się najczęściej z jednego zaczepu i gumowego odbiornika.

Brudna klawiatura to siedlisko milionów bakterii i wirusów, dlatego warto od czasu do czasu wyczyścić klawiaturę. W doskonałe sytuacji są użytkownicy tzw. „wyspowych” klawiatur, które minimalizują ryzyko gromadzenia się brudu pomiędzy i pod klawiszami. Doskonałe pod tym względem są wodoodporne klawiatury które można umyć pod strumieniem wody. Tutaj jednak musimy uważać, aby nie przesadzić, bo najbardziej szczelne konstrukcje wyposażone w gumową i elastyczną obudowę można używać nawet w wannie pod wodą, ale do codziennej pracy się nie nadają. W droższych klawiaturach gumowy amortyzator jest przyczepiony do maty chroniącej ścieżki elektroniczne. W tańszych jest on przeważnie osobno a to sprawia, że łatwo można go zgubić podczas demontażu klawiszy.