Najlepsze lokalizatory GPS dla dziecka. Jak kupować lokalizator

Współczesne technologie są prawdziwym wybawieniem dla rodziców. Opieka nad dzieckiem staje się dużo łatwiejsza dzięki elektronicznym nianiom i systemom kontroli rodzicielskiej. Ciekawie prezentują się również możliwości lokalizatorów. Przetestowaliśmy sześć popularnych urządzeń tego rodzaju.

BLOW BL011

BLOW BL011

Ocena redakcji PCWorld.pl

Niepozorne urządzenie z oferty Blow zajęło pierwsze miejsce w naszym teście lokalizatorów GPS dla dzieci.

Wszystko za sprawą wzorowej precyzji lokalizacji. Niezależnie od otoczenia, BL011 zawsze trafnie wskazuje swoją lokalizację. Śledzenie działa na tyle szybko, że obserwacja może być prowadzona właściwie w czasie rzeczywistym.

Sprzęt został wyposażony w oprogramowanie dobrej klasy, które zaskakuje formą obsługi. Poszczególne funkcje są wywoływane z wiersza poleceń za pomocą komend, których listę można znaleźć w instrukcji.

Sam lokalizator jest urządzeniem uniwersalnym. Dobrze wykonana obudowa z deklaracją IP66 nie ma przycisków. Wszelkie informacje są przekazywane za pośrednictwem diody sygnalizacyjnej. Dzięki dwóm zaczepom lokalizator można przytroczyć do paska spodni lub taśm nośnych plecaka.

W opakowaniu znajdziemy również taśmę mocującą w formie obroży skierowaną do właścicieli czworonogów.

Lokalizator jest sprzedawany bez karty SIM, co pozytywnie wpływa na swobodę jego wykorzystania. Wśród dodatkowych funkcji warto wymienić opcję zdalnej kontroli prędkości czy szybkiego podglądu na mapach Google. Urządzenie wykorzystuje lokalizację GPS i Wi-Fi, a dzięki potężnemu jak na taki sprzęt akumulatorowi (1450 mAh)...

BLOW BL011 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Precyzyjna lokalizacja
 • Oprogramowanie
 • Pojemny akumulator

LOCON GJD.03

LOCON GJD.03

Ocena redakcji PCWorld.pl
Aktualne ceny w sklepach

Lokalizator GPS dla dziecka, przeznaczony do usługi Bezpieczna Rodzina.

LOCON GJD.03 to system lokalizacji bliskich pozwalający za pomocą jednej aplikacji, a także smartfonów lub urządzeń zewnętrznych zadbać o bezpieczeństwo członków rodziny i ich mienia.

Zegarek GJD.03 to stosunkowo proste urządzenie lokalizujące wyposażone w niewielki, monochromatyczny wyświetlacz. Sprzęt zawiera skromny zestaw funkcji dodatkowych, ale pozwala na korzystanie z podstawowych udogodnień, takich jak: lokalizowanie, wykonywanie połączeń, nasłuchiwanie i przekazywanie wiadomości SOS.

Obudowa zegarka ma wymienne paski, a całość jest zgodna z normą IP67. System lokalizacji wykorzystuje GPS i AGPS za pośrednictwem komunikacji GSM oraz moduły Wi-Fi i BTS.

Największą wadą konstrukcji wydaje się magnetyczna ładowarka, która dość łatwo wypina się z lokalizatora. Niestety, używanie jej będzie częstą przykre, ponieważ akumulator o pojemności 300 mAh wystarcza zaledwie na dwa dni pracy urządzenia.

Sprzęt jest oferowany z kartą SIM, a cena usługi jest uzależniona od operatora smartfona rodzica. Ceny abonamentu zaczynają się od 19,99 zł miesięcznie. Niektórzy dostawcy zapewniają również dostęp do miesięcznej wersji...

LOCON GJD.03 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Dokładność pomiarów
 • Karta SIM w zestawie
 • Oprogramowanie

Wady:

 • Skromny zestaw funkcji
 • Konstrukcja ładowarki

ART Watch Phone Kids

ART Watch Phone Kids

Ocena redakcji PCWorld.pl

Lokalizator zegarkowy z bogatym zestawem dodatkowych udogodnień.

Oprogramowanie lokalizatora ART Watch Phone Kids LOK-3000P oferuje takie funkcje, jak: zliczanie kroków, monitoring snu oraz budzik. Wbudowany czujnik sprawia, że rodzic jest niezwłocznie informowany, jeśli dziecko bez uprzedzenia zdejmie zegarek.

Urządzenie ma nawet wbudowaną latarkę oraz aparat, który może być obsługiwany również zdalnie przez opiekuna. Listę funkcji uzupełnia gra matematyczna i opcja „nawiązywania przyjaźni” z użytkownikami takiego samego sprzętu.

Lokalizator ma niewielki wyświetlacz graficzny. Obsługiwane systemy lokalizacji to GPS, Wi-Fi i LBS. Wbudowany akumulator wystarcza na około dwóch dni użytkowania. Urządzenie nie ma dedykowanej karty SIM, a podczas pierwszego uruchomienia napotkaliśmy dziwne problemy komunikacyjne, które finalnie udało się rozwiązać, sięgając po instrukcję.

Sprzęt odwdzięczył się precyzyjną lokalizacją, chociaż czas wywołania bliski minuty pozostawia nieco do życzenia. Trochę rozczarowuje również aplikacja, która jest uniwersalnym programem z bardzo słabym spolszczeniem interfejsu. Największą wadą modelu jest niska jakość wykonania, którą częściowo uzasadnia niska cena:...

ART Watch Phone Kids - pełna recenzja »

Zalety:

 • Precyzyjna lokalizacja
 • Funkcje dodatkowe

Wady:

 • Jakość wykonania

Trackimo OPTIMUM 3G

Trackimo OPTIMUM 3G

Ocena redakcji PCWorld.pl

Trackimo OPTIMUM 3G to topowy, uniwersalny lokalizator GPS w ofercie marki Trackimo.

Urządzenie kosztuje aż 649 zł. Sprzęt jest sprzedawany wraz z międzynarodową kartą SIM w ramach usługi abonamentowej. Miesięczny koszt używania urządzenia to 24,5 zł. Uzasadnieniem wysokiej ceny jest wzorowo opracowane oprogramowanie dostępne zarówno w wersji mobilnej, jak i wariancie stacjonarnym.

Obudowa urządzenia została wykonana z połyskliwego plastiku. Znajdziemy na niej diodę aktywności, przycisk SOS oraz dwa przyciski programowalne, które możemy zastosować do wywoływania żądanych numerów telefonu.

Sprzęt wykorzystuje lokalizację w ramach GPS, Wi-Fi i Bluetooth. Precyzja pracy lokalizatora jest dobra, ale nie aż tak jak w wyżej notowanych konkurentach. Wraz z urządzeniem dostarczany jest bogaty zestaw akcesoriów obejmujący: klips, taśmę nośną, zaczep magnetyczny, etui sylikonowe i taśmy samoprzylepne.

Kiedy dziecko dorośnie, urządzenie będzie można wykorzystać do lokalizacji przedmiotów lub samochodów. Akumulator o pojemności 600 mAh i brak wyświetlacza sprawiają, że sprzęt jest w stanie pracować wiele dni bez konieczności ładowania.

Trackimo OPTIMUM 3G - pełna recenzja »

Zalety:

 • Karta SIM w zestawie
 • Poprawna jakość lokalizacji

Wady:

 • Cena zakupu

Garett Kids Happy

Garett Kids Happy

Ocena redakcji PCWorld.pl

Lokalizator GPS dla dziecka w formie zegarka z dotykowym wyświetlaczem graficznym.

Urządzenie jest zamknięte w dobrze wykonanej obudowie, wodoszczelnej zgodnie z normą IP67. Sprzęt może pochwalić się wbudowanym aparatem oraz bogatym zestawem funkcji obejmującym zliczanie kroków, monitoring snu, przesyłanie notatek głosowych czy zabawę z wykorzystaniem gry matematycznej i systemu motywacyjnego.

Instalacja karty wymaga odkręcenia dwóch śrub, co w przypadku ciekawskich dzieci okazuje się lepszym rozwiązaniem niż zaślepka. Sprzęt wykorzystuje lokalizację GPS, Wi-Fi i LBS, ale w pomieszczeniach błąd pomiaru może sięgać około 300 m. Poza budynkami dokładność wzrasta, a błąd pomiaru nie przekracza 50 m. Czas wywoływania lokalizacji to zaledwie kilka sekund.

Akumulator o pojemności 300 mAh wystarcza na około trzech dni pracy urządzenia. Zegarek został wyposażony w specjalny styk ładowarki; rozwiązanie jest należycie opracowane i dzięki klipsowi nie nastręcza tyle problemów, ile u konkurencji. Producent oferuje dedykowaną aplikację mobilną: program sprawuje się dobrze i jest intuicyjny w obsłudze.

Sprzęt jest oferowany z 24-miesięczną gwarancją.

Garett Kids Happy - pełna recenzja »

Zalety:

 • Jakość wykonania
 • Bogaty zestaw funkcji

Wady:

 • Duży błąd pomiaru w pomieszczeniach

Xblitz Kids Watch GPS LoveMe

Xblitz Kids Watch GPS LoveMe

Ocena redakcji PCWorld.pl

Lokalizator GPS w formie zegarka z dotykowym wyświetlaczem graficznym.

Urządzenie oferuje podstawowy zestaw funkcji obejmujący: wykonywanie połączeń do zaufanych numerów, nasłuchiwanie, zliczanie kroków, monitoring snu, alarm przy zdejmowaniu oraz przesyłanie notatek.

Nie zabrakło również przycisku SOS oraz opcji GeoFence. Sprzęt jest sprzedawany bez karty SIM, a za jego obsługę odpowiada uniwersalna aplikacja mobilna ze sporą liczbą błędów w polskiej wersji interfejsu.

Menu samego lokalizatora jest dostępne wyłącznie w angielskiej wersji. Urządzenie wykorzystuje lokalizację GPS, Wi-Fi oraz LBS. Rozwiązanie odznacza się bardzo dobrą dokładnością pomiaru oraz zadowalającą szybkością (na poziomie 2 sekund).

Wbudowany akumulator umożliwia dwa dni pracy zegarka, niestety producent nie podaje żadnych informacji dotyczących jej pojemności. Ładowanie odbywa się za pośrednictwem kabelka microUSB dołączonego w zestawie.

Model wyróżnia się dobrze wykonaną kopertą oraz wygodną bransoletą na metalowych klamrach. Na lokalizator udzielana jest 2-letnia gwarancja.

Xblitz Kids Watch GPS LoveMe - pełna recenzja »

Zalety:

 • Duża dokładność pomiarów GPS
 • Wykonanie

Wady:

 • Błędy w aplikacji

Najlepsze lokalizatory GPS. Przegląd rynku

Lokalizator jeszcze kilka lat temu był narzędziem dla profesjonalistów – logistyków, kierowców, detektywów. Na takie udogodnienie w opiece nad dzieckiem mogli pozwolić sobie tylko najzamożniejsi rodzice. Dzisiaj sytuacja wygląda zgoła inaczej i chociaż nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, to ceny sensownych urządzeń spadły do poziomu nawet poniżej 200 zł. Równie komfortowo wygląda sytuacja z kosztami transmisji danych. Jeśli nie chcemy monitorować dziecka w czasie rzeczywistym i wystarczy nam wykorzystanie sprzętu w sytuacjach awaryjnych, wysokość rachunków może zamknąć się w kwocie kilku złotych rocznie.

Nagły spadek cen może być powodem do dużej nieufności, szczególnie że za produkcję tego typu sprzętu zabrało się wiele egzotycznych b-brandów. Postanowiliśmy sprawdzić, jakie możliwości oferują dostępne na rynku lokalizatory dla dzieci oraz czy ich niewielkie ceny stanowią faktyczny powód do obaw.

Lokalizatory przeznaczone do kontroli aktywności dzieci stanowią nowy produkt na rynku. Znajdziemy je w ofertach wielu producentów, którzy dotychczas nie byli kojarzeni z produkcją sprzętu GPS. Jest to oczywiście sprawka produkowanych w Chinach produktów OEM, które w niskich cenach trafiają na rynek za pośrednictwem firm sygnujących je swoimi markami. Efekt jest taki, że wiele identycznych urządzeń nosi oznaczenia różnych marek. Nie ma w tym nic złego, jeśli produkty są należytej jakości, a poszczególne firmy zapewniają solidną opiekę gwarancyjną, aktualizacje i spolszczenia.

Najlepsze lokalizatory GPS. Funkcje

Głównym kierunkiem okazuje się produkcja smartwatchy dla dzieci z opcją kontroli rodzicielskiej. Standardem jest zestaw funkcji obejmujący nie tylko lokalizowanie dziecka z poziomu aplikacji na urządzenia mobilne, ale również zdalne nasłuchiwanie za pośrednictwem wbudowanego w urządzenie mikrofonu, wykonywanie połączeń czy możliwość odbierania powiadomień SOS sygnalizowanych przez dziecko. Urządzenia tego typu występują w wielu wariantach, często dzieląc wspólny system i podzespoły, a różniąc się detalami.

Różnice mogą obejmować takie drobiazgi, jak: wygląd, kolor interfejsu czy dostępność minigier. Niektóre z nich okażą się bardziej istotne, np. deklaracja wodoodporności zgodna z normami IP, wbudowany aparat czy sygnalizacja zdjęcia urządzenia z nadgarstka.

Firmy z dłuższym stażem rynkowym w produkcji lokalizatorów rzadziej sięgają po konstrukcję w formie smartwatcha. Zamiast tego oferują uniwersalne urządzenia, które można przytroczyć do ubrania lub plecaka dziecka. Taki lokalizator nie będzie wyposażony w wyświetlacz i atrakcyjne dla dziecka funkcje, ale ma to swoje zalety: produkt nie zwróci uwagi innych dzieci oraz złodziei. Sprzęt będzie trudniejszy do zgubienia, a ograniczona liczba dodatków pozytywnie wpłynie na czas pracy baterii. Gdy dziecko dorośnie, lokalizator tego typu będzie można wykorzystać do monitorowania samochodu, cennych bagaży albo nawet domowego zwierzęcia.

Istnieje jeszcze jeden podział, który można zastosować do dostępnych na rynku lokalizatorów. Są urządzenia sprzedawane wraz z kartą SIM lub wymagające jej dokupienia. Obydwa rozwiązania mają swoje wady i zalety. Kupując sprzęt z kartą SIM, jesteśmy skazani na jednego dostawcę usługi i opłacanie wyznaczonego przez niego abonamentu. Z drugiej strony nie musimy się zajmować wyborem operatora czy martwić kosztem transmisji danych w sieci.

Ponadto testy pokazują, że urządzenia z płatnym abonamentem często są bardziej dopracowane – szczególnie pod kątem oferowanych aplikacji i wsparcia klienta. Decydując się na zakup urządzenia bez karty SIM, musimy sami takową sobie zapewnić, wybrać operatora i zadbać o działanie usługi. Jednocześnie, jeżeli nie planujemy korzystać z lokalizacji regularnie, a jedynie w wyjątkowych sytuacjach – np. gdy dziecko wyjeżdża na kolonie – możemy lepiej kontrolować koszty. Biorąc pod uwagę oferty operatorów cały rok działania lokalizatora uruchamianego w nagłych sytuacjach, może kosztować zaledwie 5 zł, bo tyle kosztuje utrzymanie numeru ze skromnym pakietem wystarczającym na kilkanaście wywołań lokalizacji.

Najlepsze lokalizatory GPS. Nie tylko dla dzieci

Dostępna technologia wspiera efektywnie nie tylko rodziców, ale również opiekunów osób starszych lub niepełnosprawnych. Nie oznacza to, że musimy korzystać dokładnie z tego samego sprzętu. Lepiej wybrać urządzenia specjalnie dostosowane do sprawowania opieki nad dorosłymi. W ofertach sklepów łatwo znajdziemy odpowiedniki przetestowanych przez nas produktów w wariantach dla osób dorosłych. Przykładem mogą być produkty marki Garett. Testowany przez nas model Happy to bardzo skuteczne narzędzie do lokalizowania dla dzieci, ale w przypadku osób starszych producent ma do zaoferowania bardziej adekwatne rozwiązania. Przykładowo Garret Gps 3 jest eleganckim modelem dopasowanym do nadgarstków osób dorosłych.

Oferuje nie tylko odpowiednią stylistykę, ale również przemyślany zestaw funkcji. Lokalizator ma m.in.: monitor braku aktywności, czujnik upadku, przypomnienie o przyjęciu lekarstw, głosowe odczytywanie godziny czy pulsometr. Oznacza to, że sprzęt pozwala nie tylko na poznanie lokalizacji osoby, ale również weryfikowanie jej aktualnej kondycji i sygnalizację w razie wypadków. Jeśli natomiast zależy nam wyłącznie na adekwatnym wyglądzie i funkcji lokalizacji, możemy wybrać nieco tańszy model Garret Gps 2.

Najlepsze lokalizatory GPS. Jak testowaliśmy

Testy lokalizatorów były prowadzone na przestrzeni 14 dni. Modele bez dedykowanej usługi abonamentowej otrzymały karty SIM z oferty dwóch czołowych dostawców usług telekomunikacyjnych. Kluczowym kryterium dla oceny wydajności urządzenia była dokładność lokalizacji. Każde urządzenie zostało przetestowane wielokrotnie w różnych warunkach – od otwartych przestrzeni po pomieszczenia z ograniczonym dostępem sieci. Przyznane oceny to średni wynik testowy z wielu prób. Ocena 10 oznacza idealną precyzję lokalizacji w każdych warunkach. Ocena 9 to dopuszczalny błąd w granicach 15–20 m. Ocena 7 sygnalizuje błąd pomiaru na poziomie 50–100 m. Ocena 5 oznacza odnotowane błędy do 300 m.

Podczas testów zweryfikowany został również czas pracy sprzętu na akumulatorze. Wszystkie urządzenia zostały w pełni naładowane, następnie skonfigurowane, poddane identycznej serii testów i odłożone w trybie czuwania. Odnotowany czas jest więc wynikiem 10 zapytań lokalizacji, 2 minut pracy w trybie podsłuchu, 20 minut aktywności wyświetlacza oraz nielimitowanej pracy w trybie czuwania. Ocenie została również poddana jakość dostarczonych aplikacji.

Najlepsze lokalizatory GPS. Podsumowanie

Test lokalizatorów przynosi pozytywne wnioski. Pomimo niewysokiej ceny wszystkie lokalizatory dla dzieci pozwalają na skuteczną weryfikację miejsca pobytu najmłodszych. Maksymalny błąd pomiaru wyniósł 300 m, i to w przypadku testu odbywającego się w pomieszczeniu. Jest to zazwyczaj dokładność, która poza budynkiem mieści się w zasięgu wzroku. Udało się również potwierdzić sprawne działanie takich funkcji jak nasłuchiwanie czy działanie powiadomień SOS. Podczas testów obyło się bez wpadek – wszystkie przetestowane urządzenia są warte uwagi.