Najlepsze nawigacje do Androida. Mapy Google, AutoMapa, Yanosik, Waze i inne


Waze

Najlepsze nawigacje do Androida. Mapy Google, AutoMapa, Yanosik, Waze i inne

Waze

Jeśli ktoś uważa, że wszystkie nawigacje działają tak samo, powinien zainstalować Waze. Najlepiej sprawdza się w dużym mieście, gdzie liczba użytkowników jest zdecydowanie większa, niż w mniejszych miejscowościach.

Waze przyświeca idea stworzenia lokalnej społeczności użytkowników dróg, którzy uruchamiają aplikację nawet gdy znają drogę dojazdu do miejsca docelowego. Chodzi o to, aby na bieżąco budować informacje o tym, co dzieje się na trasie, gdzie natkniemy się na korki, a gdzie stoi policja z radarem. Na podstawie tych danych Waze może wskazywać kierowcom nowe, szybsze, bo omijające korki, nieznane drogi dotarcia do celu. Z Waze korzysta 100 milionów kierowców na świecie. Co warte odnotowania, Waze należy do Google, ale jest wyraźnie inne od Map Google, głównie ze względu na społecznościowy charakter samej aplikacji oraz jej interfejs. Wazers, bo tak nazywa się użytkowników aplikacji, korzystają z superprostego interfejsu drogowego. Wystarczy zasadniczo wskazać dokąd zamierzamy pojechać. Można to zrobić również głosem, co jest już standardem w tego typu aplikacjach. Waze pomaga szybko odnaleźć parking, stację benzynową, kawiarnię, czy restauracje w pobliżu. Kategorii obiektów jest mniej niż w Google’u, a wyniki wyszukiwania wydają się być nieco gorsze. W Polsce społeczność aplikacji rośnie, choć wydaje się, że masa krytyczna, aby odtrąbić sukces, jeszcze nie została przekroczona. Aplikacja pokazuje ceny paliw (zgłaszane przez samych użytkowników), choć zdarza się, że pochodzą one sprzed ponad roku. 4,39 zł za litr? Dzisiaj takie rzeczy już tylko w Waze.

W aplikacji możemy podłączyć swoje kalendarze i Facebooka oraz zdefiniować ulubione miejsca. Program zapamiętuje najczęściej przebyte drogi i lokalizacje. Waze wyposażono w wiele opcji podobnych do Google’a jak choćby możliwość zablokowania mapy w kierunku północnym do góry.

HERE WeGo

Najlepsze nawigacje do Androida. Mapy Google, AutoMapa, Yanosik, Waze i inne

HERE WeGo

HERE WeGo czyli następca HERE Maps. Zdaniem wielu użytkowników jest to najlepsza nawigacja na Androida. Umożliwia dowolny wybór pomiędzy trasami dla samochodów, rowerów, taksówek, transportu publicznego itp., przy tym dobrze znajdując drogi nie tylko do popularnych, ale również i rzadziej uczęszczanych miejsc. Mapy można zapisywać w trybie offline i korzystać z nich bez konieczności łączenia się z siecią, jednak polecany jest tryb online, zwłaszcza w dużych miastach.

Dlaczego? Dużą zaletą tych map jest aktualizacja na żywo, co pomaga w uniknięciu korków czy innych utrudnień w ruchu. Nawigacja na Androida offline może być z powodzeniem stosowana w mniej uczęszczanych rejonach, parkach krajobrazowych i mniejszych miastach. Kolejna rzecz, którą warto zauważyć, to fakt, że ta darmowa nawigacja na Androida umożliwia korzystanie z nawigacji głosowej i wizualnej dla wybranego trybu podróży.

GPS Nawigacja i Mapy Sygic

Najlepsze nawigacje do Androida. Mapy Google, AutoMapa, Yanosik, Waze i inne

GPS Nawigacja i Mapy Sygic

GPS Nawigacja i Mapy Sygic to inna często chwalona nawigacja na Androida. Nie tylko ostrzega na żywo o zmianach w ruchu drogowym, ale podaje także dane dotyczące policyjnych radarów i fotoradarów. Wygodna opcja pozwala zasugerować miejsca parkingowe z informacjami o cenach i dostępności, ponadto na mapach pokazane są interesujące miejsca do odwiedzenia - co przydaje się idealnie podczas wypraw turystycznych.

Nawigacja na Androida offline jest możliwa dzięki mapom 3D od znanej doskonale firmy TomTom. Do dyspozycji kierowcy jest także dynamiczny asystent pasa ruchu i widok skrzyżowań, co pozwala na bardziej bezpieczną zmianę pasów. Kolejna zaleta to nawigacja dla pieszych.

MapFactor GPS Navigation Maps

Najlepsze nawigacje do Androida. Mapy Google, AutoMapa, Yanosik, Waze i inne

MapFactor GPS Navigation Maps

MapFactor GPS Navigation Maps to bezpłatna nawigacja na Androida, choć możliwe są w niej zakupy - jeśli chce się używać map TomTom. W przypadku wersji darmowej stosowane są mapy z OpenStreetMaps - ich zaletą są częste aktualizacje przez samych użytkowników. Co ważne, jest to kolejna nawigacja na Androida bez internetu - mapy pobierane są na urządzenie. Możliwe jest zaplanowanie trasy "od drzwi do drzwi".

Ta darmowa nawigacja na Androida posiada również te same cechy, co i wymienieni poprzednicy - asystenta pasa ruchu, bazę fotoradarów i inne udogodnienia. Jedyny minus to dość toporne wyszukiwanie adresu miejsca docelowego. W tym celu trzeba podać kolejno kraj, miasto, ulicę i dopiero na końcu numer, pod który chce się dotrzeć.