Najlepsze niedozwolone modyfikacje firmware'u


Jak to zrobić. Najpierw trzeba zresetować pamięć drukarki 3D. Odkręć w tym celu obie śruby z gniazdem Torx na tylnej ścianie urządzenia i odchyl ostrożnie wieko. Następnie ustaw zworkę JP1, włącz drukarkę na ok. 10 sekund i ponownie ją wyłącz. Zdejmij wspomnianą zworkę i włącz drukarkę. W ten sposób opróżniłeś wewnętrzną pamięć urządzenia. Uruchom aplikację XYZware w komputerze i sprawdź w menu About, w którą wersję firmware’u jest wyposażony twój egzemplarz. Jeśli masz do czynienia z wersją 1.0.0.23, możesz podmienić oprogramowanie układowe. Zacznij id pobrania pliku Repetier-Firmware-davinci.zip. Załóż na dysku twardym katalog C:\repetiertfw, po czym rozpakuj do niego zawartość pobranego archiwum ZIP. Oprócz tego potrzebne ci będą specjalnie zmodyfikowane pliki aplikacji Repetier Host. Pobierz archiwum dav10-master.zip i rozpakuj jego treść do katalogu C:\repetiertfw. Ponadto w komputerze musi być zainstalowana aplikacja Repetier-Host. Po uruchomieniu aplikacji XYZware wskaż polecenie Firmware Update w menu About. Po potwierdzeniu komunikatu alarmowego możesz otworzyć katalog C:\repetierfw i wybrać plik C:\repetierfw\dav10-master\repetier-0.91-alpha-davinci10.bin. Od tej pory drukarka Da Vinci 1.0 będzie korzystała z oprogramowania Repetier-Host.

Najlepsze niedozwolone modyfikacje firmware'u

Bardzo funkcjonalny Repetier-Host jest rozpowszechniany jako wolne oprogramowanie. Po zmanipulowaniu fabrycznego firmware’u w drukarce Da Vinci 1.0 można używać go do sporządzania wydruków za pomocą tego modelu.

Jeśli opisana metoda nie przyniosła żądanego rezultatu, trzeba skonfigurować sterowanie drukarki poprzez platformę Arduino. W tym celu pobierz i zainstaluj Arduino 1.5.7 Beta z obsługą Yún i Arduino Due. Uruchom aplikację i ustaw opcję Arduino DUE (native USB-Port) w menu Tools. Następnie zanotuj dostępne złącza – są wyszczególnione w menu Tools | Serial Port. Zamknij listę, naciskając klawisz [Esc], po czym włącz drukarkę. Teraz skopiuj plik firmware’u C:\repetierfw\dav10-master\repetier-0.91-alpha-davinci10.bin do katalogu C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\tools. Przywołaj okno wiersza poleceń Windows z uprawnieniami administratora i wpisz polecenie C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\toolsbossac --port=COMX -R -e -w -v -b repetier-0.91-alpha-davinci10.bin. Zastąp zmienną COMX zanotowaną uprzednio nazwą portu szeregowego. Po ponownym uruchomieniu się Da Vinci 1.0 można sterować drukarką za pomocą aplikacji Repetier-Host.

Router WLAN – przetaktowanie procesora

Dostępne obecnie routery są wyposażane w procesory wielordzeniowe, których częstotliwość taktowania może sięgać nawet 1 GHz. Wcale to nie dziwi, zważając na fakt, że urządzenia te przejmują coraz więcej zadań. Gdy pełnią w zastępstwie funkcję serwera NAS, muszą zapewniać wysoką wydajność transmisji danych z podłączonym dyskiem twardym USB 3.0. A odgrywając rolę serwera druku muszą przesyłać zlecenia wydruków z urządzeń sieciowych do drukarki. Zgodnie z zaleceniami QoS (Quality of Service), router ma nadawać wyższy priorytet strumieniom wideo niż np. pakietom poczty e-mail. Wszystkie wymienione zadania pochłaniają zasoby procesora, zatem zwiększenie jego wydajności może przynieść wbrew pozorom spore korzyści.

Jak to zrobić. Alternatywne oprogramowanie DD-WRT oferuje bardzo wiele przydatnych funkcji. Należy do nich m.in. przetaktowanie procesora. Sposób wykonania tej czynności demonstrujemy na przykładzie routera Netgear R7000. Ten model nadaje się doskonale do wspomnianej optymalizacji, bo jest wyposażony w dwurdzeniowy procesor taktowany z częstotliwością 1 GHz. Przetaktowanie powinno zaowocować znacznym wzrostem wydajności. Programista Kong stworzył odmianę DD-WRT dostosowaną do modelu R7000. Jest dostępna w pliku dd-wrt-K3_R7000.chk. Katalog zawiera także wersje dostrojone do innych modeli Netgeara. Zanim zabierzesz się do dzieła, koniecznie utwórz zapasową kopię ustawień routera. W modelu R7000 wskaż w tym celu menu Advanced | Administration | Backup Settings | Back Up.

Instalowanie firmware’u DD-WRT. Po pobraniu pliku aktualizacyjnego przywołaj ustawienia routera w przeglądarce internetowej, wpisując jego adres IP lub odwiedzając stosowną witrynę logowania. Wprowadź nazwę użytkownika i hasło, po czym przeskocz do menu Advanced | Administration | Router Update. Kliknij przycisk Choose File w rubryce Locate and select the upgrade file on your hard disk, wybierz plik aktualizacyjny i potwierdź przyciskiem Upload. Być może w menu routera pojawi się ostrzeżenie o próbie wgrania firmware’u o niższym numerze wersji od zainstalowanego. Mimo to możesz kontynuować aktualizowanie. Proces wgrywania trwa ok. dwie minuty. Od tej pory uzyskasz dostęp do routera poprzez adres IP 192.168.1.1. Nowe oprogramowanie poprosi o zmianę nazwy użytkownika i hasła. Teraz możesz rozejrzeć się w nowym menu konfiguracyjnym. W porównaniu do fabrycznego menu DD-WRT zdradza znacznie więcej informacji – np. w rubryce Status podaje częstotliwość taktowania, obciążenie i bieżącą temperaturę procesora. Ustalisz także temperaturę pamięci operacyjnej. W menu Wireless oprogramowanie podaje bieżące natężenie sygnału i jego jakość w odniesieniu do poszczególnych klientów WLAN.

Najlepsze niedozwolone modyfikacje firmware'u

Netgear R7000 należy obecnie do najbardziej wydajnych routerów domowych. Mimo to, można wycisnąć z niego jeszcze więcej.