Najlepsze niedozwolone modyfikacje firmware'u


Tworzenie kopii zapasowej. Zanim zastosujesz się do poniższych wskazówek, powinieneś koniecznie sporządzić zapasową kopię zasobów zgromadzonych w smartfonie. Możesz to zrobić z poziomu środowiska Windows przy użyciu programu My Phone Explorer lub za pomocą oprogramowania dołączonego przez producenta (jeśli oferuje taką funkcję).

Najlepsze niedozwolone modyfikacje firmware'u

Za pomocą modułu Custom Recovery takiego jak TeamWin możesz utworzyć zapasową kopię zasobów i wgrać alternatywny system operacyjny do smartfona.

Podmiana modułu serwisowego. Każdy smartfon z systemem Android jest wyposażony w tryb serwisowy przywoływany naciśnięciem odpowiedniej kombinacji klawiszy przed uruchomieniem systemu. Taki moduł awaryjny to w gruncie rzeczy preinstalowane menu systemowe. Alternatywne moduły serwisowe tworzone przez niezależnych programistów (tzw. Custom Recovery) takie jak np. CyanogenMod (CWM) lub TeamWin (TWRP) udostępniają użytkownikowi większy zakres funkcji. Pozwalają np. wygodnie tworzyć kopie zapasowe zgromadzonych zasobów, a także wgrywać zawartość archiwów ZIP i systemów w wersji Custom ROM.

Jak to zrobić. Proces rootowania przebiega nieco inaczej w każdym modelu, więc nie ma jednolitej instrukcji do wszystkich smartfonów. Niemniej jednak w każdym z nich wymaga włączenia debugowania USB. Najpierw sprawdź, czy polecenie Opcje programistyczne jest widoczne w rubryce System. Jeśli nie, przywołaj menu Ustawienia | Informacje o telefonie i dotknij siedem razy wpis Numer kompilacji w krótkich odstępach czasu. System potwierdzi odblokowanie, wyświetlając komunikat Jesteś teraz programistą!. Teraz uaktywnij debgugowanie USB (menu Ustawienia | Opcje programistyczne | Debugowanie USB).

Aplikacja Framaroot (patrz dalej) zapewnia możliwość wygodnego, bo automatycznego rootowania smartfona. Jednak nie obsługuje wszystkich smartfonów – przede wszystkim nie jest zgodna z najnowszymi modelami. Dlatego przed jej zastosowaniem warto sprawdzić listę kompatybilności. Do najbardziej znanych urządzeń, z którymi współpracuje Framaroot, należą m.in. Samsung Galaxy S3, S2 i Note 2, modele serii LG Optimus L-II, Huawei Ascend Mate i Google Nexus 4.

Rootowanie modelu Galaxy S3. Czynności rootowania smartfona za pomocą aplikacji Framaroot demonstrujemy na przykładzie Samsunga Galaxy S3, jednak w pozostałych modelach nie powinny znacznie odbiegać od opisanych.

Przygotowania. Korzystając z komputera, odwiedź witrynę autora i pobierz z niej aplikację Framaroot jako APK do smartfona. Koniecznie wybierz najnowszą wersję. Podłącz smartfon do komputera kablem USB, po czym zapisz pobrany plik APK w katalogu głównym pamięci smartfona. Zanim uruchomisz APK, zaznacz pole wyboru Nieznane źródła w menu Ustawienia | Zabezpieczenia. Następnie przywołaj domyślny menedżer plików lub pobierz np. Astro File Manager. Znajdź i zainstaluj pobrany uprzednio plik APK.

Etap 1. Uruchom aplikację Framaroot i wskaż aplikację administratora, która ma zostać zainstalowana tuż po zrootowaniu. Do wyboru są Superuser i SuperSU. Oferują podobną funkcjonalność, jednak SuperSU działa podobno stabilniej.

Etap 2. Wskaż jeden z wyświetlonych elementów (Sam, Frodo lub Aragorn), aby zainicjować rootowanie. Jeśli operacja nie powiedzie się, potwierdź kliknięciem OK i wypróbuj następny element.

Etap 3. Gdy aplikacji uda się zainstalować Superuser lub SuperSU, uruchom ponownie smartfon. Za pomocą aplikacji Root Checker możesz sprawdzić, czy operacja rootowania zakończyła się sukcesem.