Najlepsze niedozwolone modyfikacje firmware'u


Rootowanie smartfonów Samsunga. Modele Samsunga takie jak Galaxy S4 lub S5 rootuje się z reguły za pomocą programu Odin. Oprócz niego wymagane jest narzędzie rootujące CF-Auto-Root w wersji dostosowanej do danego modelu smartfona. Można je pobrać z witryny autoroot.chainfire.eu. Ponadto należy pobrać moduł trybu serwisowego TeamWin w postaci pliku TAR.

Rootowanie smartfonów HTC. Do niektórych modeli HTC (np. One M8) są dostępne specjalne zestawy narzędzi stworzone przez niezależnych programistów takich jak hasoon2000. Rootowanie smartfona przy użyciu takiego zestawu okazuje się wyjątkowo łatwe, bo wystarcza wykonywać czynności wyświetlane na ekranie.

Instalowanie alternatywnego systemu operacyjnego. CyanogenMod (CM) już od 2008 r. oferuje alternatywne systemy operacyjne do smartfonów i tabletów z Androidem tworzone na bazie bieżących wersji firmware’u. Zainteresuje to przede wszystkim właścicieli urządzeń, które przestały być objęte pomocą techniczną producenta. Najnowsza wersja to CM12 z Androidem 5 Lollipop.

Wymagania. Aby wgrać alternatywną wersję systemu operacyjnego do smartfona, trzeba najpierw zrootować urządzenie (patrz wyżej). Odradzamy próby instalowania w modelach, które nie są obsługiwane przez daną wersję Custom ROM-u. Sprawdź listę zgodnych modeli. Do zarządzania alternatywnymi systemami w smartfonie jest potrzebny menedżer ROM-ów. Jako najbardziej niezawodne w tej kategorii uchodzą CyanogenMod ROM-Manager i TWRP Manager (Team Win Recovery Project).

Uwagi wstępne. CyanogenMod (CWM) to minimalistyczny system operacyjny stworzony przede wszystkim z myślą o przywracaniu działania smartfona. CWM można instalować na wiele sposobów, jednak najłatwiej to zrobić za pomocą aplikacji ROM-Manager. Oprócz niej potrzebny jest obraz CWM Recovery Image w wersji dostosowanej do danego modelu smartfona lub tabletu. Można go pobrać bezpośrednio w aplikacji lub z witryny ROM-Managera.

Dodatkowo trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie dane konfiguracyjne. Zdobędziesz je bezpośrednio w aplikacji poprzez funkcje Recovery Setup / CyanogenMod Recovery i Show All Devices.

Najlepsze niedozwolone modyfikacje firmware'u

Za pomocą aplikacji Framaroot można w mgnieniu oka zrootować wiele modeli smartfonów z systemem Android.

Aby zainstalować CWM Recovery, wyłącz smartfon. Upewnij się, że jest wyłączony tryb szybkiego uruchamiania systemu operacyjnego. Następnie włącz urządzenie, naciskając jednocześnie przycisk Power i przycisk ściszania. W ten sposób przywołasz program rozruchowy (tzw. boot loader). Naciskając przycisk ściszania, przeskocz do polecenia Recovery i potwierdź przyciskiem pogłaśniania. Po kolejnym uruchomieniu systemu pojawi się interfejs CWM. Przejrzyste menu przedstawia jego główne funkcje. Nawigowanie pomiędzy nimi odbywa się za pomocą przycisków regulowania głośności. Poszczególne polecenia wybiera się przyciskiem Home lub wyłącznikiem. CWM wyświetla w oknie bieżącą operację, jej poziom zaawansowania i komunikaty o powodzeniu lub niepowodzeniu. Przegląd poszczególnych poleceń wraz z objaśnieniami (w języku angielskim) znajdziesz np. w internetowej dokumentacji AddictiveTips.

Ostatnie przygotowania. Pobierz wymagane pliki instalacyjne CM11. W sekcji pobierania trzeba najpierw wybrać rodzaj pliku, a następnie ograniczyć listę do określonego modelu smartfona.

Forum XDA-Developers zapewnia alternatywne rozwiązanie w postaci stabilnych (Stable) i najnowszych odmian (Nightly Build) oprogramowania.

Przed rozpoczęciem instalowania przygotuj koniecznie kopię zapasową całej zawartości smartfona. CWM oferuje w tym celu funkcję archiwizowania. W ten sposób zapewnisz sobie drogę odwrotu na wypadek niepowodzenia. Przywołaj ponownie aplikację CWM i wskaż funkcję restartowania do trybu serwisowego (recovery). Smartfon uruchomi się ponownie i przywoła CWM Recovery. Wybierz w menu polecenie backup and restore, a następnie utwórz zapasową kopię poleceniem backup to /sdcard.

Jeśli nie chcesz rezygnować z platformy Google Play Store i aplikacji Google’a, pobierz najlepiej gotowe pakiety z internetu. Znajdziesz je w różnych forach tematycznych i w witrynie AndroidFileHost. Skopiuj obraz CM i ewentualnie aplikacje Google’a poprzez USB z komputera na kartę pamięci MicroSD lub do wewnętrznej pamięci smartfona.

Instalowanie poprzez aplikację CWM. Są dwa sposoby instalowania obrazu CyanogenMod. Jeśli w pierwszym etapie nie potrzebujesz aplikacji Google’a, zaleca się wykonać tę operację bezpośrednio w aplikacji CWM w systemie Android. Wystarczy wskazać polecenie instalowania ROM-u z karty pamięci. W następnym menu trzeba podać lokalizację obrazu CM. Można też zainicjować utworzenie kopii zapasowej dotychczasowej wersji ROM-u.