Najlepsze niedozwolone modyfikacje firmware'u

Niektóre smartfony, telewizory, routery i drukarki 3D potrafią więcej, niż przyznają ich producenci. Podpowiadamy, jak za pomocą zmian w wewnętrznym oprogramowaniu zwiększyć wydajność sprzętu i uzyskać nowe funkcje.


Marzeniem wielu użytkowników jest wyciągnąć ze sprzętu więcej, niż przewidział producent. Jeszcze lepiej, gdy nożna to zrobić, nie inwestując ani grosza w dane urządzenie. Aby sforsować ograniczenia nałożone przez producentów i zwiększyć możliwości sprzętu, trzeba zmodyfikować jego wewnętrzne oprogramowanie, a więc firmware. Właśnie ono odpowiada w głównej mierze za sterowanie funkcjami urządzenia. W większości wypadków wewnętrzne oprogramowanie jest na stałe zapisane w układzie Flash, ROM lub EPROM, dlatego bywa niekiedy nazywane oprogramowaniem układowym. Producentom wcale nie jest na rękę, że użytkownicy ingerują w wewnętrzne oprogramowanie smartfonów, drukarek, routerów czy telewizorów. Z tego powodu starają się udaremnić ten proceder. Z drugiej strony producenci ograniczają za pośrednictwem firmware’u wydajność i/lub funkcjonalność danego urządzenia. Inaczej mówiąc, urządzenie to potrafi więcej, niż dopuszcza jego oprogramowanie. Zatem nadpisując oryginalną wersję firmware’u zmodyfikowaną odmianą, w wielu wypadkach udaje się zwolnić sztucznie nałożone blokady.

Poniższe porady pokazują przykładowo, jakie korzyści przynosi zamiana fabrycznego oprogramowania układowego. Opisujemy, jak uaktywniać zablokowane porty USB w telewizorze, aby uzyskać możliwość odtwarzania filmów i oglądania zdjęć zapisanych na kieszonkowej pamięci USB i zewnętrznych dysków twardych. Podpowiadamy, jak drukując obiekty 3D, stosować alternatywę open source zamiast programu przewidzianego przez producenta. Pokazujemy, jak uzyskać pełną wydajność procesora w routerze. Na podstawie kilku modeli smartfonów demonstrujemy sposób odblokowywania dostępu do wszystkich funkcji tych urządzeń.

Choć w przedstawianych przez nas przykładach opisane czynności przyniosły pożądany efekt, nie możemy zagwarantować sukcesu naszych porad w każdym urządzeniu. Nie należy ingerować w wewnętrzne oprogramowanie urządzenia przed upływem okresu gwarancyjnego, bo w ten sposób traci się wszelkie uprawnienia przysługujące z tego tytułu. Oprócz tego ostrzegamy, że manipulowanie firmware’u może mieć trudne do przewidzenia, niepożądane skutki uboczne. W najgorszym wypadku trwale uszkodzisz sprzęt, więc decydując się na wykonanie tych czynności, robisz to na własną odpowiedzialność. Na co należy zwrócić uwagę przed wymianą firmware’u opisujemy w ramce Zalecane środki ostrożności.

Zalecane środki ostrożności

  • Wgrywając nieautoryzowaną wersję firmware’u do smartfona, tracisz uprawnienia gwarancyjne. W wielu wypadkach producent odmawia wsparcia technicznego, gdy okazuje się, że użytkownik ingerował w elementy sterowania urządzeniem.
  • Jeśli jest to możliwe, sporządź kopię zapasową zasobów urządzenia w stanie przed rozpoczęciem modyfikowania.
  • Zanim dokonasz ingerencji, dowiedz się, czy można cofnąć jej skutki i przywrócić poprzedni stan urządzenia.
  • Sprawdzaj bardzo starannie, czy dana wersja firmware’u jest przeznaczona do twojego modelu smartfona. Niekiedy nazwy różnią się tylko jedną literą bądź cyfrą. Próba wgrania niewłaściwego oprogramowania układowego kończy się zazwyczaj trwałym uszkodzeniem sprzętu.

Telewizor – port USB jako port multimedialny

Wiele telewizorów (w szczególności starsze modele) jest wyposażonych w gniazdo USB, które służy tylko do celów serwisowych – np. do wgrywania nowszych wersji firmware’u. I właśnie tę właściwość można wykorzystać w odbiornikach LG serii LH 2000 – LH 7000 i LU 4000, aby przeobrazić port serwisowy w aktywne gniazdo multimedialne. Po wykonaniu tej czynności będzie można podłączać do niego pendrive’y i zewnętrzne dyski twarde, aby odtwarzać z nich filmy lub oglądać zgromadzone na nich zdjęcia. Miej jednak na względzie, że sztuczka działa tylko w egzemplarzach przeznaczonych na europejski rynek. Po wymianie wewnętrznego oprogramowania w modelu skonfigurowanym pod kątem rynku amerykańskiego, azjatyckiego bądź australijskiego, nie uda ci się ponownie uruchomić telewizora.