Najlepsze nośniki do archiwizowania danych

Twardy dysk, dysk SSD, pamięć flash, serwer NAS i skrytka w internecie - jest wiele możliwości gromadzenia swoich zasobów. Jednak nie każda okazuje się wystarczająco wydajna, bezpieczna lub pojemna. Jaki typ nośnika spełni twoje oczekiwania?


Gdzie magazynować swoje dane, dokumenty, fotki i filmy? Optymalny nośnik powinien zapewniać wystarczającą pojemność. Na dodatek musi być wydajny, bo na pewno nie chcesz marnować czasu, oczekując, aż urządzenie upora się z zapisem danych. Trzeci warunek to niezawodność. Najszybsza pamięć okaże się niezdatna, jeśli gubi dane zamiast je bezpiecznie przechowywać. Jednak nie ma nośnika, który sprostałby jednocześnie wszystkim trzem wymaganiom. Niezależnie od typu - twardy dysk, dysk SSD, pendrive, NAS lub dysk internetowy - każdy z nich ma zalety i wady, które czynią go predestynowanym do gromadzenia określonych danych, za to całkowicie niezdatnym do składowania innych. Przy każdym typie pamięci zamieszczamy tabelkę z ocenami opłacalności, pojemności, wydajności, bezpieczeństwa i wygody użytkowania. Na ich podstawie błyskawicznie oszacujesz przydatność nośnika do twoich zastosowań. W ten sposób dobierzesz właściwe nośniki, aby zawsze i wszędzie mieć szybki dostęp do swoich bezpiecznie magazynowanych zasobów.

Twarde dyski zapewniają dużą ilość miejsca za rozsądną cenę. Za to okazują się bardziej podatne na uszkodzenia od modeli SSD z pamięcią flash.

Twarde dyski zapewniają dużą ilość miejsca za rozsądną cenę. Za to okazują się bardziej podatne na uszkodzenia od modeli SSD z pamięcią flash.

Twardy dysk - pamięć masowa

Zalety: Konwencjonalne twarde dyski gromadzące dane na talerzach magnetycznych oferują dużą pojemność za rozsądną cenę. Wewnętrzne dyski formatu 3,5 cala do stosowania w komputerach stacjonarnych są dostępne do 4 terabajtów, zaś 2,5 calowe dyski stosowane w komputerach przenośnych osiągają pojemność maks. 1 terabajta. Jednak zanim wymienisz swój leciwy mały dysk na większy i sprzedasz swój dotychczasowy napęd, pamiętaj o tym, aby nieodwracalnie usunąć zgromadzone na nim zasoby. Możesz to zrobić np. za pomocą narzędzia SDelete, które uruchamia się z poziomu konsoli wiersza poleceń.

Wady: W obecnych pecetach i notebookach twardy dysk wyraźnie obniża łączną wydajność komputera. Moc obliczeniowa procesora i karty graficznej, a także wydajność pamięci RAM wzrosła w ostatnich latach bardziej niż maksymalna prędkość transmisji twardych dysków. Dyski te osiągają w praktyce transfer rzędu 120 MB/s, najszybsze modele uzyskują wynik ok. 160 MB/s. Na domiar złego twarde dyski nie są optymalnym nośnikiem w komputerach przenośnych. Nawet najdrobniejsze wstrząsy mogą zmienić położenie głowic zapisu/odczytu lub talerzy magnetycznych. Uszkodzenia twardych dysków należą do najczęstszych awarii w notebookach. Bieżący stan swojego twardego dysku zbadasz np. programem Crystal Disk Info.

Twardy dysk

Opłacalność: 5 / 5

Pojemność: 4 / 5

Wydajność: 4 / 5

Bezpieczeństwo: 3 / 5

Łatwość użytkowania: 3 / 5

Podsumowanie: Decydując się na duży twardy dysk, otrzymasz za rozsądną cenę pojemny nośnik na dane wszelkiego rodzaju. Właściwie nie będą potrzebne ci żadne inne urządzenia do magazynowania danych - za wyjątkiem nośników na kopie zapasowe. Twardy dysk okazuje się najlepszym rozwiązaniem dla użytkowników, którzy chcą mieć swoje wszystkie zasoby zawsze pod ręką. Nadaje się do współpracy ze stacjonarnymi lub nie podłączonymi do sieci urządzeniami takimi jak pecet.

Dyski SSD to znakomite uzupełnienie komputera stacjonarnego lub przenośnego w celu podniesienia jego wydajności. Są jednak wyjątkowo drogie.

Dyski SSD to znakomite uzupełnienie komputera stacjonarnego lub przenośnego w celu podniesienia jego wydajności. Są jednak wyjątkowo drogie.

Dysk SSD - pamięć błyskawiczna

Zalety: Jeżeli chcesz zwiększyć wydajność swojego peceta lub notebooka, rozważ nabycie dysku SSD. Twardy dysk tego typu gromadzący dane w pamięci flash przyspiesza pracę komputera znacznie bardziej niż wyżej taktowany procesor lub pamięć RAM o większej pojemności. Osiągając w praktyce prędkość transmisji danych na poziomie 200 do 280 MB/s jest około dwa razy szybszy od konwencjonalnego twardego dysku z talerzami magnetycznymi. Wzrost wydajności daje się we znaki przede wszystkim przy uruchamianiu systemu operacyjnego i aplikacji. W notebooku wyposażonym w dysk SSD rozruch systemu Windows trwa ok. 30 sekund, podczas gdy uruchomienie z konwencjonalnego dysku pochłania ponad minutę. Takie osiągi są możliwe dzięki wyjątkowo krótkim czasom dostępu do przechowywanych zasobów. Wydajność swojego dysku możesz zbadać za pomocą takich narzędzi jak AS SSD Benchmark lub Crystal Disk Mark. Model SSD nie zawiera ruchomych elementów, więc pracuje bezgłośnie i niezawodnie. Dlatego jest doskonałym nośnikiem danych do komputerów przenośnych.

Wady: Pęd za wydajnością jest okupiony wysoką ceną. Dysk SSD o pojemności 240 GB kosztuje obecnie ok. 1000 zł, zaś za model udostępniający 512 GB trzeba zapłacić od ok. 1700 do ponad 3000 zł. Cena jednego gigabajta na dysku z pamięcią flash sięga ok. 4,20 zł, a więc ponad 20 razy więcej niż ta sama przestrzeń na talerzu magnetycznym konwencjonalnego dysku. Na domiar złego przy ciągłym użytkowaniu dyski SSD stają się z biegiem czasu coraz wolniejsze. Gdy kontroler SSD nie znajdzie wolnych bloków pamięci, aby mógł w nich umieścić dane, musi najpierw opróżnić raz zapełnione komórki pamięci, zanim dokona operacji zapisu. Poleceniem Trim można zlecić dyskowi SSD wykonywanie tej czynności naprzód w czasie swojej bezczynności. Jednak wspomniane polecenie wprowadzono dopiero w Windows 7, więc starsze edycje systemu nie pozwalają zachować pełnej wydajności dysku. Poza tym dyski SSD - jak wszystkie pamięci flash - cechuje krótsza żywotność od twardych dysków. Komórki flash nowoczesnych dysków SSD wytrzymują ok. 3000 do 5000 cykli zapisywania. Jednak w praktyce raczej nie uda im się osiągnąć tej bariery, bo częstotliwość operacji odczytu z dysku SSD znacznie przewyższa częstotliwość zapisywania na nim danych.

Dysk SSD

Opłacalność: 1 / 5

Pojemność: 3 / 5

Wydajność: 5 / 5

Bezpieczeństwo: 4,5 / 5

Łatwość użytkowania: 3 / 5

Podsumowanie: Dyski SSD nie nadają się zbytnio do magazynowania danych, lecz znacznie bardziej jako element przyspieszający komputer. Optymalnym rozwiązaniem okazuje się zestaw składający się z dysku SSD, na którym jest zainstalowany system operacyjny łącznie z aplikacjami, i z dużego dysku konwencjonalnego do przechowywania zasobów. Jeśli w notebooku jest miejsce tylko na jeden nośnik pamięci, zapewnij mu dużą wydajność, wyposażając w model SSD. Natomiast swoje zasoby danych możesz przechowywać na serwerze NAS lub w jednym z internetowych serwisów przechowywania danych. Zainteresowanym tematyką dysków SSD polecamy poradnik Dyski SSD - optymalne konfigurowanie i użytkowanie.

Pliki w podróży - klucz USB mieści się w kieszeni i jest wyjątkowo lekki, lecz bardzo łatwo go zgubić, co stanowi duże ryzyko utraty danych i przejęcia ich przez niepowołane osoby.

Pliki w podróży - klucz USB mieści się w kieszeni i jest wyjątkowo lekki, lecz bardzo łatwo go zgubić, co stanowi duże ryzyko utraty danych i przejęcia ich przez niepowołane osoby.

Pendrive - pamięć przenośna

Zalety: Pendrive, zwany także kieszonkowym dyskiem USB bądź kluczem USB, jest wyjątkowo lekki i z powodzeniem mieści się w kiszeni spodni lub koszuli. Dlatego szczególnie dobrze nadaje się do przenoszenia mniejszych ilości danych - tym bardziej, że układy pamięci flash są odporne na wstrząsy. Dysponując odpowiednimi aplikacjami w tzw. wersjach przenośnych, możesz więc mieć zawsze przy sobie swoje osobiste biuro i uruchamiać swoje ulubione programy w dowolnym komputerze. Oprócz tego klucz USB może zastąpić w pewnym sensie napęd optyczny. Możesz skonfigurować na nim rozruchowe środowisko ratunkowe, które pomoże ci w razie ewentualnej awarii lub infekcji wirusowej. Narzędzie Plop Bootmanager pozwoli uruchomić system z pendrive’a nawet wtedy, gdy brakuje takiej funkcji w BIOS-ie komputera. I wcale nie wymaga to wielkich wydatków. Pendrive o pojemności 4 GB możesz nabyć już za 25 zł.

Wady: Klucze USB nie należą do nośników o wielkiej pojemności. Ponadto jeden megabajt na takim kieszonkowym dysku USB kosztuje znacznie więcej (około osiem do dziesięciu razy) niż ta sama przestrzeń na przenośnym dysku USB, a więc konwencjonalnym twardym dysku z talerzami magnetycznymi, który jest wyposażony w obudowę i doskonale nadaje się do transportowania danych. Ponadto przenoszenie dużych ilości danych na pendrive trwa bardzo długo. Najszybsze modele obsługujące standard USB 2.0 osiągają prędkość maksymalnie 30 MB/s, lecz zdecydowana większość pozostałych kluczy USB uzyskuje o wiele niższą wydajność. Wprawdzie dyski pendrive obsługujące USB 3.0 przesyłają dane z prędkością rzędu 120 MB/s, a więc porównywalną do transmisji danych w wewnętrznych twardych dyskach, lecz są stosunkowo drogie. Model o pojemności 32 GB kosztuje ok. 200 zł, podczas gdy cena jego odpowiednika w wersji USB 2.0 wynosi tylko ok. 120 zł. Poręczność i niewielkie wymiary kluczy USB mogą okazać się ich wadą. Niezwykle łatwo zgubić pendrive lub wyłamać go niechcący, gdy wystaje z gniazda USB. Jeżeli używasz go do przenoszenia plików z domu do pracy (i odwrotnie), zaszyfruj jego zawartość, aby poufne informacje nie trafiły w niepowołane ręce. Możesz to zrobić np. bezpłatną aplikacją TrueCrypt. Niektóre klucze USB są wyposażone przez producenta w oprogramowanie szyfrujące. Są także modele dysponujące szyfrowaniem sprzętowym.

Pendrive

Opłacalność: 1 / 5

Pojemność: 2 / 5

Wydajność: 3 / 5

Bezpieczeństwo: 1 / 5

Łatwość użytkowania: 5 / 5

Podsumowanie: Kieszonkowy dysk USB, a więc pendrive doskonale spisuje się jako narzędzie ratunkowe na wypadek awarii. Dlatego powinien być na wyposażeniu każdego użytkownika komputera. Mimo iż są dostępne modele o coraz większej pojemności, ten rodzaj pamięci średnio sprawdza się jako nośnik do archiwizowania danych. Natomiast do wymiany danych pomiędzy kilkoma komputerami lepiej nadają się serwisy przechowywania plików w internecie. Pendrive przyda się za to, gdy zechcesz przenieść jakieś pliki do komputera, który nie ma możliwości łączenia się z internetem.

Duża pojemność na miejscu lub na wynos - zewnętrzny twardy dysk w formacie 3,5 cala doskonale sprawdza się jako nośnik do archiwizowania swoich zasobów.

Duża pojemność na miejscu lub na wynos - zewnętrzny twardy dysk w formacie 3,5 cala doskonale sprawdza się jako nośnik do archiwizowania swoich zasobów.

Przenośny dysk USB - pamięć dodatkowa

Zalety: Zewnętrzne twarde dyski są dostępne podobnie do modeli zewnętrznych w dwóch formatach. Modele 3,5-calowe są przystosowane do użytku stacjonarnego. Są wyposażone w zewnętrzny zasilacz. Maksymalna pojemność obecnych modeli sięga aż 4 terabajtów. Jednak koszt zakupu takiego olbrzyma wynosi ok. 1300 zł. Dysk o pojemności 2 TB kupisz za ok. 600 zł, zaś na model 1 TB trzeba wydać od ok. 400 zł. Cena jednego gigabajta wynosi w tym wypadku od 30 do 40 groszy, więc zewnętrzne dyski USB są tylko nieznacznie droższe od swych wewnętrznych odpowiedników. Za to nie zapewniają aż tak wysokiej wydajności. Obecne modele obsługujące standard USB 3.0 osiągają w praktyce prędkość transmisji na poziomie ok. 100 MB/s. Zakup dysku z interfejsem USB 2.0 jest już nieopłacalny. Taki model jest o wiele wolniejszy od dysku z USB 3.0, a różnica ceny stosunkowo mała. Warto nadmienić, że dyski z USB 3.0 można bez problemu podłączać do portu USB 2.0 (jednak wówczas nie osiągną swojej pełnej wydajności).

Zewnętrzne dyski 2,5-calowe doskonale nadają się do przenoszenia danych. Nie są, co prawda, tak poręczne jak klucze USB, ale z powodzeniem mieszczą się w aktówce, walizce czy podróżnej torbie. Oferują większą pojemność od pendrive’ów (obecne modele osiągają maksymalnie 1 TB), a po zważając na cenę jednego gigabajta, okazują się znacznie bardziej opłacalne. Dysponując przenośnym dyskiem USB, możesz wygodniej niż za pomocą pendrive’a zabierać ze sobą większe ilości danych (np. kolekcje filmów, muzyki bądź zdjęć) do znajomych lub krewnych. Przy użyciu takich narzędzi jak Allway Sync możesz synchronizować ze sobą zasoby dysku zewnętrznego i wewnętrznego. Również w wypadku dysku 2,5-calowego warto wybrać model obsługujący USB 3.0. Oprócz niewiele wyższej ceny przemawia za nim kwestia zasilania. Dyski zewnętrzne w miniaturowym formacie 2,5 cala czerpią prłd potrzebny do ich działania bezpośrednio z gniazda USB. Tymczasem standard USB 3.0 zapewnia zasilanie na poziomie 900 mA (w USB 2.0 maksymalne natężenie prądu wynosi zaledwie 500 mA). Dyski 2,5-calowe pracują wyjątkowo cicho, choć także większość modeli w formacie 3,5 cala działa niemalże bezszelestnie, osiągając natężenie dźwięku poniżej 1 sona. Chcąc zdobyć zewnętrzny twardy dysk najmniejszym kosztem, wystarczy nabyć tanią obudowę z interfejsem USB 2.0 i umieścić w niej swój stary wewnętrzny dysk, zamiast wyrzucać go do śmietnika.

Wady: Problemy występujące w dyskach wewnętrznych dotyczą, niestety, także modeli zewnętrznych. Jeśli używasz dysku 2,5-calowego do przewożenia swoich danych, grozi ci ich utrata wskutek wstrząsów, ewentualnych uderzeń lub upadków. Większość awarii powstaje przez wyrwanie gniazda podłączeniowego, mniej przez uszkodzenia głowic zapisu/odczytu bądź talerzy magnetycznych. A jeśli zdarzy ci się zgubić swój dysk lub padnie ofiarą złodzieja, nowy właściciel uzyska dostęp do zgromadzonych na nim plików. Dlatego warto zachować szczególną ostrożność - przede wszystkim, gdy przechowujesz na dysku poufne dane osobiste lub służbowe. Koniecznie zaszyfruj zasoby umieszczone na zewnętrznym dysku.

Przenośny dysk USB

Opłacalność: 4 / 5

Pojemność: 4 / 5

Wydajność: 3 / 5

Bezpieczeństwo: 2 / 5

Łatwość użytkowania: 5 / 5

Podsumowanie: Zewnętrzny dysk 3,5-calowy najlepiej stosować do regularnego archiwizowania swoich zasobów. Potem umieść go w bezpiecznym miejscu - w ten sposób zabezpieczysz kopię zapasową i nie będziesz narażać swojego dysku na wyczerpującą, ciągłą eksploatację, która skróciłaby jego żywotność, narażając cię na utratę swoich cennych zbiorów. Natomiast dysk w formacie 2,5 cala okazuje się tańszy i lepszy od pendrive’a do przenoszenia dużych ilości danych.

Pliki w sieci LAN - dysponując serwerem NAS, udostępnisz dużo miejsca na dane swoim urządzeniom podłączonym do sieci lokalnej.

Pliki w sieci LAN - dysponując serwerem NAS, udostępnisz dużo miejsca na dane swoim urządzeniom podłączonym do sieci lokalnej.

Serwer NAS - pamięć sieciowa

Zalety: Do serwera NAS (Network Attached Storage) mają dostęp wszystkie urządzenia, które są podłączone do lokalnej sieci (W)LAN. Serwer tego rodzaju sprawdza się doskonale jako magazyn danych dla urządzeń przenośnych. Ponadto wiele modeli potrafi pełnić rolę serwera multimedialnego, rozprowadzając w sieci lokalnej takie treści jak zdjęcia, muzyka czy filmy. Dysponując wbudowanym oprogramowaniem do wymiany danych P2P, może funkcjonować jako urządzenie do pobierania plików. Będąc administratorem, możesz przydzielić poszczególnym użytkownikom prawa zapisu i odczytu lub tylko prawa odczytu danych zgromadzonych na serwerze. Najnowsze serwery NAS pozwalają oprócz tego stworzyć swój własny serwis niczym w chmurze internetowej. Można uzyskać do nich dostęp z poziomu globalnej sieci za pomocą przeglądarki internetowej lub innej aplikacji, więc będziesz miał swoje dane pod ręką nawet w trakcie podróży. Chcąc zdobyć serwer NAS, nie ponosząc żadnych wydatków, wystarczy podłączyć zewnętrzny twardy dysk do portu USB swojego rutera. To rozwiązanie jest jednak wyjątkowo powolne, bo pozwala uzyskać prędkość transmisji danych poniżej 10 MB/s.

Nieco szybsze okazują się dyski sieciowe, a więc twarde dyski wyposażone w złącze LAN zamiast złącza USB. Modele o pojemności 1 TB można nabyć już za ok. 400 zł, a dyski zapewniające 3 TB miejsca są dostępne w cenie ok. 900 zł. Dobry model uzyska wydajność rzędu 50 MB/s.

Na serwer NAS z prawdziwego zdarzenia musisz wydać więcej pieniędzy. Przede wszystkim trzeba nabyć obudowę serwera NAS z dwoma pustymi kieszeniami. Do tego dochodzą koszty zakupu twardych dysków. Dwukomorowy serwer NAS może zaoferować maksymalnie 6 TB miejsca. Urządzenia tego typu zapewniają dużą funkcjonalność i najwyższą wydajność z przedstawionych rozwiązań NAS. Prędkość transmisji danych sięga w nich od 60 do 80 MB/s. Są szczególnie godne polecenia użytkownikom, którzy kopiują duże ilości danych w sieci lokalnej NAS lub podłączyli do tej sieci wiele urządzeń. Jeżeli wolisz zrezygnować z maksymalnej pojemności na rzecz bezpieczeństwa, możesz skonfigurować swój serwer NAS w trybie RAID 1.

Wady: Żaden serwer NAS nie uzyska tak wysokiej wydajności jak twardy dysk podłączony bezpośrednio do komputera - chyba że korzystasz z zestawu dyskowego w ryzykownym trybie RAID 0. Ponadto serwer NAS zwiększy o jedno twój park urządzeń i podwyższy rachunek za energię elektryczną. No i konfigurowanie serwera NAS pochłania więcej czasu niż zwyczajne podłączenie zewnętrznego dysku lub pendrive’a do gniazda USB.

Serwer NAS

Opłacalność: 3 / 5

Pojemność: 5 / 5

Wydajność: 2 / 5

Bezpieczeństwo: 3,5 / 5

Łatwość użytkowania: 1 / 5

Podsumowanie: Serwer NAS zaleca się stosować, gdy potrzebny centralny nośnik pamięci dla wielu urządzeń podłączonych do sieci lokalnej. Jeżeli nie używasz tylko jednego peceta, lecz ponadto laptopa, smartfonu, tableta bądź konsoli gier, NAS okaże się wygodniejszym i bardziej uniwersalnym rozwiązaniem od nośników pamięci podłączanych lokalnie, a więc bezpośrednio do danego urządzenia.

Wszystkie pliki zawsze pod ręką - dzięki serwisom internetowym oferującym skrytki online takim jak np. Dropbox dostaniesz się do swoich danych nawet za pomocą smartfonu.

Wszystkie pliki zawsze pod ręką - dzięki serwisom internetowym oferującym skrytki online takim jak np. Dropbox dostaniesz się do swoich danych nawet za pomocą smartfonu.

Skrytka internetowa - pamięć wszechobecna

Zalety: Pamięć udostępniana w serwisach internetowych okazuje się uniwersalna. Gdy zarchiwizujesz swoje zasoby w chmurze, możesz korzystać z nich zewsząd, gdzie tylko masz dostęp do internetu. Jest to możliwe za pomocą przeglądarki internetowej lub aplikacji do peceta, smartfonu lub tableta. Za dobry przykład takiego narzędzia może posłużyć chociażby Dropbox. Ponadto możesz udzielać innym użytkownikom dostępu do swoich plików zgromadzonych w chmurze. Wystarczy wysłać im odpowiedni odnośnik lub stworzyć udostępnienie. Niektóre skrytki na pliki w serwisach internetowych można podłączyć do systemu niczym zmapowany dysk sieciowy. Synchronizowanie zasobów odbywa się wówczas w tle. W ten sposób wszystkie urządzenia będą dysponowały najnowszymi wersjami plików. Niektórzy operatorzy oferują bezpłatne skrytki na pliki, jednak ich pojemność jest ograniczona od 2 do 25 GB.

Wady: Skrytki internetowe nie nadają się zbyt dobrze do przechowywania bardzo wielu plików, a także plików o bardzo dużym rozmiarze. Wielu operatorów wprowadziło limit wielkości wgrywanych plików. Na dodatek prędkość wczytywania plików jest zależna od wydajności łącza internetowego. Umieszczając swoje pliki w skrytce internetowej, powierzasz je w obce ręce. Warto dowiedzieć się, czy i w jaki sposób operator takiego serwisu chroni przechowywane u niego zasoby przed dostępem ze strony osób trzecich. Z punktu widzenia ochrony danych zaleca się korzystać ze skrytek internetowych na terenie Unii Europejskiej. A jeśli przykładasz dużą wagę do bezpieczeństwa swoich zasobów, zaszyfruj je, zanim wgrasz do skrytki w internecie. Umieszczając w niej cenne dane, miej świadomość, że mogą ulec utracie wskutek awarii sprzętu, w którym są zgromadzone. Warto więc mieć w odwodzie zapasową kopię.

Skrytka internetowa

Opłacalność: 5 / 5

Pojemność: 2 / 5

Wydajność: 1 / 5

Bezpieczeństwo: 4 / 5

Łatwość użytkowania: 4 / 5

Podsumowanie: Skrytka internetowa z powodzeniem zastępuje kieszonkowy dysk USB do przenoszenia danych. Doskonale nadaje się do przechowywania plików, które wprawdzie nie są ci stale potrzebne, lecz do których chciałbyś mieć możliwość dostępu w różnych miejscach. Przykładem mogą być zdjęcia, które chciałbyś pokazać rodzinie lub znajomym, czy chociażby utwory muzyczne do słuchania w podróży. Oferta usług tego rodzaju jest bardzo bogata (patrz materiał Dropbox, SkyDrive, a może Google Drive? Wybieramy chmurę!).

Przedstawionym tematem zajęliśmy się także niespełna 3 lata temu. Owocem tej pracy stał się artykuł Jak archiwizować dane na lata. Przeczytaj go, jeśli chcesz się dowiedzieć, co się zmieniło od tego czasu.

Jeśli interesuje cię tematyka opisana w powyższym artykule zajrzyj do materiału Siedem grzechów śmiertelnych archiwizowania danych, w którym znajdziesz rady przydatne przy przygotowywaniu zapasowych kopii swoich zasobów.

Pamięć przyszłości

Dotychczasowe technologie magazynowania danych osiągnęły granice swoich możliwości. Raczej nie udaje się już zapisywać coraz szybciej coraz większych ilości danych za pomocą stosowanych do tej pory metod. Dlatego naukowcy pracują nad stworzeniem nowych środków składowania danych.

Chcąc zwiększyć pojemność twardych dysków, producenci próbują przede wszystkim uzyskać wyższą gęstość zapisu. Coraz mniejsze komórki magnetyczne przechowujące dane muszą zmieścić się na coraz mniejszej powierzchni. Jednak ok. 2015 r. przestanie to być możliwe, bo przypuszczalnie wówczas zostanie osiągnięty tak wysoki poziom miniaturyzacji, że nastąpi zjawisko zwane superparamagnetyzmem. Wspomniane cząsteczki osiągną tak mikroskopijny rozmiar, że utracą swą polaryzację magnetyczną, a zarazem przechowywane informacje. Dane będą zapisywane na nośniku w jednostkach ze spreparowanymi wzorcami. Takie komórki pamięci dają się łatwiej odizolowywać, więc można umieszczać je bliżej siebie, niż cząsteczki danych, w których zapis informacji odbywa się poprzez odpowiednie ustawienie ich polaryzacji magnetycznej. Większość gęstość zapisu obiecuje także technologia HAMR (Heat Assisted Magnetic Recording). Zastosowano w niej dipole, których polaryzacja magnetyczna pozostaje w nienaruszonym stanie mimo skrajnie zminiaturyzowanego rozmiaru. Zmiana polaryzacji takich komórek wymaga dużego nakładu energii. Materiał nośnika jest w tym celu podgrzewany za pomocą lasera. Rozwijając obie wspomniane technologie, producenci twardych dysków dążą do uzyskania gęstości zapisu rzędu 10 terabitów na cal kwadratowy - a więc ok. dwudziestokrotnie większą niż w obecnych twardych dyskach.

Natomiast pamięć flash ma stać się w przyszłości bardziej trwała, szybsza i oszczędniejsza. W technologii ReRAM (Resistive Random Access Memory) zastosowano materiał zmieniający opór elektryczny zależnie od podłączonego napięcia. Tak jak w pamięci flash materiał ten nie traci zachowanej informacji, gdy nie przepływa przezeń prąd elektryczny. ReRAM ma uzyskiwać niemalże taką samą wydajność co obecne układy DRAM, a przy tym wytrzymywać dziesięć razy więcej cykli zapisu od dostępnej obecnie pamięci flash. Dyski SSD z pamięcią ReRAM mają pojawić się na rynku już w 2013 r.