Najlepsze programy do ochrony dziecka w Sieci, cz. 2

Zapraszamy do drugiej częsci przeglądu narzędzi do ochrony dziecka i filtrowania stron. Tym razem opisujemy m.in. programy Visikid i Strażnik Ucznia, a także funkcję kontroli rodzicielskiej w systemie operacyjnym Windows 7.


Polecamy: Najlepsze programy do ochrony dziecka w Sieci, część 1

Pozytywna reakcja

Część rodziców próbuje całkowicie odciąć swoje dzieci od Internetu. Robią to przeczytaniu artykułu o zagrożeniach lub po infekcji komputera. Taka droga, nie dość że nieskuteczna, staje się w dodatku źródłem buntu. Wystarczy zaś kilka zmian - ustawienie komputera we wspólnym miejscu w domu, instalacja ochrony rodzicielskiej i zwykła rozmowa, aby ochronić swoje dziecko w Sieci.

Zobacz również:

  • Recenzja: pCloud Pass - nie tylko menadżer haseł, ale również pomocnik

Poniżej prezentujemy najlepsze aplikacje stworzone z myślą o bezpieczeństwie dzieci. Krok po kroku wyjaśniamy, jak je skonfigurować.

Visikid

Informacje: visikid.pl

Cena: 39 zł / rocznie

Polski konkurent dla ochrony rodzicielskiej od Nortona. Visikid to kolejna usługa internetowa w zestawieniu, tym ciekawsza, że można z niej korzystać nawet w "komórce". Program wraz z roczną licencją kosztuje 39 złotych, ale dostępna jest również nieco uproszczona wersja bezpłatna.

Narzędzie pozwala na bieżąco śledzić, w jaki sposób dziecko korzysta z Internetu. Nie umożliwia jednak blokowania stron lub usług sieciowych, w myśl zasady, że zamiast ograniczać dziecko lepiej jest rozmawiać z nim o zagrożeniach. Bezpłatna wersja aplikacji jest o tyle słabsza, że zapisuje jedynie aktywność z bieżącego dnia.

Najlepsze programy do ochrony dziecka w Sieci, cz. 2

Visikid - program do ochrony dziecka w Internecie

Visikid skupia się na dwóch podstawowych zadaniach. Podobnie do innych narzędzi, sprawdza, co i kiedy dziecko oglądało w Internecie. Ma jednak również opcję Uruchamiane aplikacje, która pomaga sprawdzić korzystanie z komputera w trybie offline. Jak łatwo zauważyć, brak tutaj magicznego przycisku Blokuj, który twórcy programu uważają za zbyt brutalny sposób ochrony dziecka.

Aplikacja, jako jedna z nielicznych, pozwala na monitorowanie dzieci z telefonu komórkowego. Posiada m.in. opcję mierzenia czasu spędzonego przez dziecko przed ekranem.

Strażnik Ucznia

Informacje: straznikucznia.pl

Cena: 60 zł

Strażnik Ucznia to program opracowany z myślą o pracowniach komputerowych (np. biblioteki szkolne), który może być z powodzeniem wykorzystany także w domu. Licencja dla klientów indywidualnych kosztuje 60 złotych i pozwala zainstalować aplikację na trzech komputerach.

Program pozwala na zablokowanie niebezpiecznych stron, a także usług sieciowych, takich jak czaty, sieci p2p i komunikatory internetowe. Podobnie jak w innych aplikacjach, możemy tu skorzystać z opcji Zabronionych słów w treści strony.

Najlepsze programy do ochrony dziecka w Sieci, cz. 2

Strażnik Ucznia - program do ochrony dziecka w Internecie

Zakładka Programy umożliwia nie tylko wyłączenie poszczególnych aplikacji, ale też blokadę słów w dowolnym pliku. W ten sposób rodzic nie musi nawet przeglądać ostatnich instalacji, aby zapewnić dziecku częściową ochronę (skuteczność tej funkcji jest niestety dość wątpliwa).

Narzędzie umożliwia blokowanie fraz wpisywanych z klawiatury, co może przydać się w wyszukiwarkach internetowych. Posiada także ciekawy moduł do ograniczenia czasu spędzanego przy komputerze i funkcję zrzutów ekranu.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: