Najlepsze ukryte narzędzia w Windows


Wygodne i uniwersalne narzędzie do robienia zrzutów ekranu

Windows pozwala bardzo łatwo sporządzać zrzuty ekranu. Wystarczy nacisnąć w żądanym momencie klawisz [PrintScreen], a potem wkleić zawartość Schowka w dowolnym programie do edycji plików graficznych – naciśnij w tym celu klawisze [Ctrl V] lub kliknij menu Edycja | Wklej (Edit | Paste) lub podobne. Znacznie wygodniejsze okazuje się Snipping Tool – Narzędzie Wycinanie, które jest – o dziwo – znane tylko nielicznym użytkownikom, choć wcale nie jest tak bardzo ukryte w zakamarkach systemu Windows. Znajdziesz je w menu Start | Wszystkie programy | Akcesoria. Gdy je uruchomisz, cały ekran zostanie przykryty białą, półprzejrzystą powłoką. Przytrzymując naciśnięty lewy przycisk myszy, zaznacz prostokątny fragment ekranu, który ma być widoczny na zrzucie. Alternatywnie kliknij niewielką strzałkę przy przycisku Nowy w oknie Narzędzie Wycinanie i wskaż polecenie Wycinek dowolny. Teraz możesz wyznaczyć dowolny kształt geometryczny jako zrzucany obszar ekranu. Gdy zwolnisz przycisk myszy, żądany fragment pojawi się w głównym oknie narzędzia. Jeśli potrzebna ci zawartość całego ekranu lub jednego z okien, wystarczy wybrać polecenie Wycinek pełnoekranowy lub Wycinek okna. Gdy w oknie programu znajdzie się żądany zrzut, możesz w razie potrzeby zaznaczyć ważne fragmenty, aby o nich pamiętać lub zwrócić na nie uwagę np. osoby, której chcesz przesłać zawartość ekranu. Masz do dyspozycji żółty zakreślacz (marker fluorescencyjny) i pisaki w kilku kolorach. Ponadto jest dostępna gumka, którą możesz wygodnie usuwać wszystkie zaznaczenia – zawartość zrzutu ekranowego pozostanie nienaruszona. Wszystkie trzy narzędzia znajdują się na głównym pasku narzędzia. Warto nadmienić, że po kliknięciu menu Narzędzia | Pióro | Dostosuj, masz do wyboru znacznie więcej kolorów pisaka, a ponadto możesz zmienić domyślną grubość kreski. Gdy uporasz się z edytowaniem zrzutu, kliknij ikonę Zapisz wycinek, aby zachować obrazek na dysku w postaci pliku PNG, GIF lub JPEG. Alternatywnie możesz kliknąć ikonę Wyślij wycinek, aby umieścić swój zrzut ekranu załącznik w wiadomości pocztowej. Wówczas uruchomi się program pocztowy, który jest zdefiniowany w Windows jako domyślny, wyświetlając okno nowej wiadomości z wklejonym obrazkiem. Jeśli się to nie uda, wskaż menu Plik | Wyślij do | Adresat poczty e-mail (jako załącznik). Oczywiście, można też wybrać metodę ręczną – najpierw zapisać zrzut ekranu w pliku na dysku twardym, a potem samodzielnie uruchomić program pocztowy i dołączyć plik do tworzonej wiadomości.

Najlepsze ukryte narzędzia w Windows

Kilka obrazów znaczy więcej niż wiele słów – za pomocą Rejestratora problemów można łatwo sporządzać prezentacje, które pomogą zdalnie radzić sobie z kłopotami w Windows.

Zdalna diagnoza i pomoc – rejestrowanie problemów w Windows

Zapewne już nie raz znajomi prosili cię o pomoc w rozwiązaniu ich problemów z komputerem. Bardzo często takie prośby są przekazywane poprzez wiadomość pocztową lub drogą telefoniczną. Mimo elokwencji osoby, która znalazła się w potrzasku, i jej usilnych prób wyjaśnienia, w czym tkwi problem, niekiedy bardzo trudno ustalić, co złego dzieje się w jej systemie. W opisanej sytuacji bardzo pomocne bywa narzędzie o nazwie Rejestrator problemów. Aby je przywołać, wpisz psr.exe w polu wyszukiwania menu Start i kliknij pierwszy rezultat na liście. Na ekranie pojawi się podłużne okno. Użytkownik poszukujący pomocy kliknie w nim przycisk Rozpocznij rejestrowanie. Następnie musi wykonać czynności prowadzące do problemu, z którym się boryka. Narzędzie zacznie tworzyć w tle zrzuty ekranu ilustrujące daną operację. Użytkownik może w dowolnej chwili wstrzymać rejestrowanie, aby wznowić je w dogodnej chwili. W razie potrzeby może ponadto opatrzyć zrzuty swoimi komentarzami. Gdy upora się z tym zadaniem, kliknie przycisk Zatrzymaj rejestrowanie. Wówczas program połączy wszystkie zrzuty ekranu z automatycznie utworzonym protokołu czynności i komentarzami wstawionymi przez użytkownika. W ten sposób powstanie pewnego rodzaju historyjka obrazkowa. Następnie program zapisze ją w formacie MHT na dysku twardym i skompresuje, przenosząc do archiwum ZIP. Twój znajomy może przysłać ci przygotowany tak plik np. jako załącznik w wiadomości pocztowej. Klikając dwukrotnie plik MHT umieszczony w archiwum ZIP, otworzysz go w przeglądarce internetowej i zainicjujesz wyświetlanie zawartych w nim treści. Oprócz tego otrzymasz informacje o wersji systemu operacyjnego i oprogramowania stosowanego przez osobę, która prosi cię o pomoc.

Najlepsze ukryte narzędzia w Windows

Niespodziewany ratunek – nawet jeśli nie masz do dyspozycji własnych kopii zapasowych, możesz odzyskiwać omyłkowo usunięte pliki i starsze wersje z punktów przywracania.