Najlepszy Mac dla studenta 2019


Komputer stacjonarny czy laptop?

Na początku należy zastanowić się nad rodzajem komputera. Ze względu na dużą mobilność studentów i częste przemieszczanie się pomiędzy różnymi budynkami i kampusami, miejscem zamieszkania oraz domem rodzinnym zalecamy wybór któregoś z laptopów. Będą one odpowiednie dla znacznej większości studentów.

Ekrany MacBook'ów są mniejsze, ale w razie potrzeby zawsze można wyposażyć się w niedrogi monitor zewnętrzny. Dużą zaletą laptopów jest praktycznie nieograniczona mobilność, niska waga oraz bardzo długi czas pracy na pojedynczym ładowaniu.

Zakup komputera stacjonarnego warto rozważyć, jeżeli student potrzebuje znacznej ilości mocy obliczeniowej. Komputery stacjonarne dużo lepiej sprawdzają się w renderowaniu wideo, obróbce fotografii i innych wymagających zadaniach.

Jakiego komputera nie kupować?

Nie wszystkie modele będące obecnie w sprzedaży warto rozważyć. Z pewnością usuwamy z listy zakupowej najnowszego i najdroższego Mac'a Pro. Jest on zdecydowanie za drogi, za dużo i za bardzo prądożerny dla studentów. Nawet specjalistyczne pracownie na uczelniach rzadko wyposażone są w komputery o wydajności Mac'a Pro. Studenci z pewnością nie wykorzystają wydajności Mac'a Pro.

Kolejnym sprzętem, którego zakup w przypadku studentów nie ma żadnego uzasadnienia jest iMac Pro. To duży i wydajny komputer All-in-one, który kosztuje co najmniej tyle ile zadbany używany samochód.

Do obróbki wideo i wymagających zadań w zupełności wystarczy iMac lub MacBook Pro. Na dodatek są to znacznie tańsze urządzenia.

MacBook Air czy MacBook Pro?

Zdecydowana większość studentów, którzy chcą kupić na studia komputer Mac zastanawiać się będzie czy wybrać model Air czy może dołożyć trochę pieniędzy i kupić wydajniejszy model Pro? Poniżej porównujemy oba urządzenia:

MacBook Pro

MacBook'i Pro to seria najdroższych i najwydajniejszych laptopów od Apple. W sklepach dostępne są tańsze 13 calowe modele oraz droższe konfiguracje z 15 calową matrycą i wydajniejszymi podzespołami. Ceny dla studentów zaczynają się od 6109,41 zł za 13 calowy model w podstawowej konfiguracji. Wersja 15 calowa kosztuje przynajmniej 11039,25 zł.

Źródło: macworld

Źródło: macworld

MacBook Pro został stosunkowo niedawno odświeżony. Oto wszystkie modele, jakie można obecnie kupić:

  • 13 calowy MacBook Pro, Intel Core i5 1,4 GHz, czterordzeniowy, ósmej generacji, 8 GB pamięci operacyjnej, 128 GB pamięci masowej (dostępna konfiguracja z 256 GB) z Touch Bar i Touch ID od 6109,41 zł
  • 13 calowy MacBook Pro, Intel Core i5 2,4 GHz, czterordzeniowy, ósmej generacji, 8 GB pamięci operacyjnej, 256 GB pamięci masowej z Touch Bar i Touch ID od 8458,71 zł
  • 13 calowy MacBook Pro, Intel Core i5 2,4 GHz, czterordzeniowy, ósmej generacji, 8 GB pamięci operacyjnej, 512 GB pamięci masowej z Touch Bar i Touch ID od 9399,66 zł
  • 15 calowy MacBook Pro, Intel Core i7 2,6 GHz, sześciordzeniowy, dziewiątej generacji, 16 GB pamięci operacyjnej, 256 GB pamięci masowej z Touch Bar i Touch ID od 11039,25 zł
  • 15 calowy MacBook Pro, Intel Core i9 2,3 GHz, ośmiordzeniowy, dziewiątej generacji, 16 GB pamięci operacyjnej, 512 GB pamięci masowej z Touch Bar i Touch ID od 12879,33 zł

Jak widać ceny nie są najniższe, ale po aktualizacji z lipca 2019 roku wszystkie modele posiadają na pokładzie ekran dotykowy Touch Bar oraz czytnik linii papilarnych Touch ID. Studentom z pewnością najbardziej przypadnie do gustu podstawowa konfiguracja z czterordzeniowym procesorem Intel Core i5 ósmej generacji o taktowaniu 1,4 GHz. Szkoda, że wersja z 256 GB nośnikiem SSD jest znacznie droższa. Apple niestety w dalszym ciągu w podstawie oferuje zaledwie 128 GB.

Źródło: macworld

Źródło: macworld

Studentom polecamy zakup podstawowej konfiguracji. Jest ona znacznie wydajniejsza od MacBook'a Air, a jednocześnie zauważalnie tańsza od droższych modeli.

Podstawowy MacBook Pro w przeciwieństwie do droższych modeli ma dwa porty Thunderbolt 3 z USB Typu C (tyle samo posiada MacBook Air). Niestety od 2015 roku Apple stopniowo rezygnowało ze stosowania klasycznych portów USB Typu A. Od 2018 roku wszystkie aktualnie sprzedawane laptopy od Apple wyposażone są jedynie w porty Thunderbolt 3. Z pewnością studenci będą chcieli wyposażyć się w przejściówkę z USB Typu C na HDMI, VGA oraz klasyczne USB. Trzeba to uwzględnić podczas zakupu urządzenia.

Z pełną recenzją podstawowej konfiguracji MacBook'a Pro można zapoznać się tutaj.

MacBook Air

MacBook Air to najpopularniejszy laptop na świecie. Ultrabook zaprezentowany w 2008 roku na początku był dedykowany użytkownikom, którzy którzy szukali ultramobilnego laptopa. Z czasem Air stał się podstawowym modelem w gamie. Dodatkowo w 2014 znacząco obniżono jego cenę, przez co stał się on ulubionym wyborem studentów. Najnowszy MacBook Air został zaprezentowany w lipcu. Jedynymi zmianami w stosunku do wersji z 2018 roku jest niższa cena oraz ekran z obsługą True Tone.

MacBook Air to najtańszy i najbardziej mobilny laptop od Apple. Oferuje również świetne czasy pracy na pojedynczym ładowaniu. Wszystkie te cechy powodują, że to naturalny wybór dla sporej części studentów szukających laptopa od Apple.

Źródło: macworld

Źródło: macworld

Uwaga na rynku można kupić jeszcze starego MacBook'a Air z 2017 roku, który w rzeczywistości jest modelem z 2015 roku. Komputer ten posiada ekran o rozdzielczości 1440 x 900 pikseli oraz klasyczne porty. Nie polecamy zakupu tego modelu.

Nowy MacBook Air posiada 13 calowy ekran Retina z True Tone oraz dwurdzeniowy procesor Intel Core i5 ósmej generacji o taktowaniu 1,6 GHz. Mimo, iż częstotliwość taktowania jest wyższa, niż w przypadku podstawowego MacBook'a Pro model Air jest znacznie mniej wydajny, ponieważ posiad dwa rdzenie zamiast czterech.

MacBook Air dostępny jest w następujących konfiguracjach:

  • 13 calowy MacBook Air, Intel Core i5 1,6 GHz, dwurdzeniowy, ósmej generacji, 8 GB pamięci operacyjnej, 128 GB pamięci masowej od 5168,46 zł
  • 13 calowy MacBook Air, Intel Core i5 1,6 GHz, dwurdzeniowy, ósmej generacji, 8 GB pamięci operacyjnej, 256 GB pamięci masowej od 6109,41 zł

Podobnie, jak w przypadku MacBook'a Pro również najnowszy model Air posiada jedynie dwa porty Thunderbolt 3. Także w tym przypadku trzeba pamiętać o dokupieniu przejściówek na popularne złącza HDMI, VGA oraz USB Typu A.

MacBook Air z 2018 roku posiada już ekran typu Retina, który wcześniej zarezerwowany był dla modeli Pro.

Żywotność baterii MacBook'a Air nadal jest najlepsza spośród wszystkich laptopów od Apple. Komputer ten bez problemu wytrzyma od 10 do nawet 12-13 godzin pracy na pojedynczym ładowaniu. To bardzo dobry rezultat, który pozwala zostawić ładowarkę w domu/akademiku.

MacBook Air jest również najbardziej mobilnym laptopem od Apple. Mierzy 30,41 cm x 21,24 cm, a jego waga to zaledwie 1,25 kg. Trzynastocalowy MacBook Pro w podstawowej konfiguracji waży 1,35 kg.

Podsumowując oba laptopy są dobrym wyborem. Mimo to zalecamy wybór MacBook'a Air. Może i jest nieco mniej wydajny, ale za to oferuje lepsze czasy pracy na baterii, jest lżejszy, a także zauważalnie tańszy.

Z pełną recenzją najnowszego MacBook'a Air można zapoznać się tutaj.

Zachęcamy również do sprawdzenia naszego porównania MacBook'a Pro z MacBook'iem Air, które znajduje się tutaj.

A co z klawiaturą motylkową?

Niestety wszystkie sprzedawane obecnie MacBook'i wyposażone są w owianą złą sławą klawiaturę motylkową. To nowy mechanizm wprowadzony przez Apple w 2015 roku. Charakteryzuje się on niskim skokiem klawiszy. Niestety konstrukcja klawiatury motylkowej nie jest w 100 procentach dopracowana. Sprzedawane obecnie laptopy wyposażone są w klawiaturę trzeciej generacji, która posiada dodatkowe membrany zabezpieczające przed dostawaniem się kurzu i okruchów pod klawiaturę. Mimo to problem nadal występuje. Apple jest tego świadome i za darmo wymienia klawiatury wraz z całym top case'm (wewnętrzną obudową) w ramach specjalnego programu naprawczego.

12 calowy MacBook

MacBook z dwunastocalowym ekranem Retina nie jest już dostępny w oficjalnej sprzedaży, ale da się go jeszcze kupić u autoryzowanych resellerów dlatego o nim wspominamy. To najlżejszy i najcieńszy laptop, jaki kiedykolwiek został wyprodukowany przez Apple.

Źródło: macworld

Źródło: macworld

Urządzenia, które dostępne są jeszcze w sklepach to modele z 2017 roku. Podstawowa konfiguracja posiada procesor Intel Core m3 o taktowaniu 1,2 GHz, 256 GB nośnik SSD oraz 8 GB pamięci operacyjnej i Intel HD Graphics 615. Model ten jest znacznie mniej wydajny od MacBook'a Air 2018, który demonem szybkości również nie jest. Dodatkowo należy pamiętać, że 12 calowy MacBook posiada zaledwie jedno złącze Thunderbolt 3. Zaletą jest całkowicie pasywne chłodzenie.

Nie polecamy zakupu tego modelu. Jego wydajność nie jest wysoka i z pewnością dużo gorzej zniesie on próbę czasu od 13 calowego MacBook'a Air. Na dodatek posiad mniejszy ekran, a jego cena nie jest niska.