Najlepszy Mac dla studenta 2019


iMac czy Mac mini?

Chociaż wybór laptopa wydaje się być lepszym rozwiązaniem dla studentów niektórzy z nich będą chcieli kupić komputer stacjonarny. Możliwe, że posiadają już oni laptopa, a potrzebują wydajniejszy komputer do domu. Odrzuciliśmy już kilka urządzeń, które nie są odpowiednim wyborem dla studenta i pozostały nam dwa komputer stacjonarne - iMac oraz Mac mini.

iMac

iMac jest ciekawą opcją dla studenta szukającego komputera stacjonarnego. To urządzenie typu All-in-one, które posiada wbudowany wyświetlacz. W zestawie dołączane są klawiatura i mysz na Bluetooth, dzięki czemu do pracy potrzebne jest tylko podłączenie przewodu z zasilaniem. iMac z pewnością jest jednym z najładniejszych komputerów, a na dodatek nie zabiera zbyt wiele miejsca na biurku.

Źródło: macworld

Źródło: macworld

W marcu 2019 roku Apple zaktualizowało iMac'a. Od tamtego czasu możliwe jest zamówienie komputera z czterordzeniowym procesorem ósmej generacji oraz szybszą pamięcią i grafiką Radeon Pro.

Apple pominęło jednak aktualizację podstawowego modelu z 2017 roku. Nadal posiada on dwurdzeniowy procesor Intel Core i5 znany z podstawowego MacBook'a Pro z 2017 roku. Jako jedyny iMac w gamie oferuje on ekran Full HD. Pamięć RAM wlutowana jest na płytę główną, a w standardzie dodawany jest wolny 1 TB dysk HDD.

Oto wszystkie modele iMac'a, jakie można obecnie kupić:

  • 21,5 calowy iMac, Intel Core i5 2,3 GHz, dwurdzeniowy, siódmej generacji, 8 GB pamięci operacyjnej, 1 TB dysk HDD SATA 5400 rpm, wyświetlacz Full HD od 5168,46 zł
  • 21,5 calowy iMac, Intel Core i3 3,6 GHz, czterordzeniowy, ośmej generacji, 8 GB pamięci operacyjnej, 1 TB dysk HDD SATA 5400 rpm, Radeon Pro 555X z 2 GB pamięci GDDR5, wyświetlacz 4K Retina od 6109,41 zł
  • 21,5 calowy iMac, Intel Core i5 3,0 GHz, sześciordzeniowy, ośmej generacji, 8 GB pamięci operacyjnej, 1 TB dysk Fusion Drive, Radeon Pro 560X z 4 GB pamięci GDDR5, wyświetlacz 4K Retina od 7049,13 zł
  • 27 calowy iMac, Intel Core i5 3,0 GHz, sześciordzeniowy, ośmej generacji, 8 GB pamięci operacyjnej, 1 TB dysk Fusion Drive, Radeon Pro 570X z 4 GB pamięci GDDR5, wyświetlacz 5K Retina od 8458,71 zł
  • 27 calowy iMac, Intel Core i5 3,1 GHz, sześciordzeniowy, ośmej generacji, 8 GB pamięci operacyjnej, 1 TB dysk Fusion Drive, Radeon Pro 575X z 4 GB pamięci GDDR5, wyświetlacz 5K Retina od 9399,66 zł
  • 27 calowy iMac, Intel Core i5 3,7 GHz, sześciordzeniowy, dziewiątej generacji, 8 GB pamięci operacyjnej, 2 TB dysk Fusion Drive, Radeon Pro 580X z 8 GB pamięci GDDR5, wyświetlacz 5K Retina od 10809,24 zł

Najsłabszym punktem podstawowych konfiguracji iMac'a jest wolny dysk talerzowy HDD SATA III o rozmiarze 2,5 cala. Polecamy jego aktualizację na nośnik SSD. W przypadku fabrycznego rozszerzenia otrzymamy dysk na PCIe. Alternatywnie za 199 zł można wymienić dysk w autoryzowanym serwisie Apple z zachowaniem gwarancji. Takie rozwiązanie pozwoli na zamontowanie dysku SSD SATA III o rozmiarze 2,5 cala. Rezultaty, jakie można osiągnąć to nieco ponad 500 MB/s przy odczycie oraz zapisie.

Dysk Fusion Drive dostępny w droższych konfiguracjach jest połączeniem dysku talerzowego z małym dyskiem SSD, na którym przechowywane są często wykorzystywane dane. Rozwiązanie to jest znacznie szybsze od klasycznego dysku HDD, ale jednocześnie wolniejsze od nośnika SSD.

Większość studentów rozważających zakup iMac'a zastanawiać się będzie nad dwiema najtańszymi wersjami. Polecamy model z ekranem Retina 21,5 cala, procesorem Intel Core i3 i dyskim HDD oraz jego wymianę w autoryzowanym serwisie. Odradzamy zakup podstawowej konfiguracji z ekranem Full HD, która jest już znacznie przestarzała i dużo wolniejsza od modeli z wyświetlaczami Retina.

Mac mini

Mac mini jest komputerem stacjonarnym, który znacząco różni się od iMac'a. To urządzenie typu Mini PC, które podobnie, jak MacBook Air otrzymało znaczącą aktualizację jesienią zeszłego roku. Apple ponownie zastosowało w Mac'u mini desktopowe podzespoły oraz umożliwiło wymianę pamięci operacyjnej.

Należy pamiętać jednak, że Mac mini jest tańszy, ale w zestawie nie otrzymamy monitora oraz klawiatury i myszy. Chcąc uzyskać gotowy do działania komputer musimy kupić te podzespoły na własną rękę. Wybierając oryginalną klawiaturę i mysz Apple oraz wyświetlacz 4K może okazać się, że iMac jest bardziej atrakcyjny cenowo.

Mac mini już w podstawowej konfiguracji zapewnia bardzo przyzwoite parametry techniczne. Oto dostępne obecnie w sprzedaży modele:

  • Mac mini, Intel Core i3, 3,6 GHz, czterordzeniowy, ósmej generacji, 8 GB pamięci operacyjnej, 128 GB nośnik SSD od 3758,88 zł
  • Mac mini, Intel Core i5, 3,0 GHz, sześciordzeniowy, ósmej generacji, 8 GB pamięci operacyjnej, 256 GB nośnik SSD od 5168,46 zł

W tym miejscu warto zauważyć, że Mac mini jako jedyny nie bierze udziału w promocji Back to School. Podczas jego zakupu nie dostaniemy w gratisie słuchawek Beats.

Mac mini jest świetnym wyborem, jeżeli student posiada już swoją klawiaturę, mysz oraz monitor. Wtedy zakup Mac'a mini staje się naprawdę opłacalny. W innym przypadku polecamy rozważyć zakup iMac'a.

Który Mac będzie najlepszym wyborem?

Jeżeli użytkownik poszukuje komputera Mac na studia naszym wyborem jest MacBook Air 13 z 2018/2019 roku. To najlepszy komputer dla studenta. Jest lekki, mobilny, szybki i na dodatek rozsądnie, jak na Apple wyceniony. Dodatkowo w promocji Back to School można otrzymać za darmo bardzo dobre słuchawki bezprzewodowe.

W przypadku, gdy użytkownik nie potrzebuje mobilnego komputera dobrym wyborem może być Mac mini, ale tylko w przypadku, gdy posiadamy już urządzenia peryferyjne.

Źródło: macworld

Źródło: macworld

Rozważyć można także zakup iMac'a z 21,5 calowym wyświetlaczem Retina oraz podstawową konfigurację MacBook'a Pro po aktualizacji z lipca 2019 roku. To także świetnie urządzenia, które są jednak zauważalnie droższe.