Najmniej inwazyjne antywirusy - maj 2019

Działanie programu antywirusowego musi być maksymalnie wydajne, a zarazem jak najmniej spowalniać system operacyjny. Który program antywirusowy jest obecnie "najlżejszy"? Sprawdziło to AV-Test.

Przeprowadzone testy miały na celu wykazanie, które z obecnie dostępnych narzędzi antywirusowych pracuje w tle, nie zakłócając codziennego użytkowania systemu operacyjnego. Każda aplikacja do jego ochrony zużywa pewien procent dostępnych zasobów procesora i pamięci RAM, co może mieć wpływ na ogólną wydajność komputera i laptopa. Najlepsze programy powinny działać "niewidzialnie" - czyli pełnić swoją rolę, a równocześnie wpływać na szybkość pracy maszyny w nieodczuwalny dla użytkownika sposób.

Procedura i sprzęt testowy

Testy odbywały się na posiadającym ostatnie dostępne aktualizacje systemie Windows 10 RS5 64-Bit. Zainstalowany został na maszynie, którą można określić jako "budżetową": procesor Intel Core i3-6006U CPU, 4GB RAM, dysk SSD. Komputer był w trakcie testów podłączony do internetu, cały czas działały na nim domyślne usługi chmurowe/sieciowe, jednak zostały ograniczone do minimum. Każdy program antywirusowy był testowany kilkukrotnie, aby wyciągnąć średnią jego zachowania. Po każdym teście maszyna była przywracana (za pomocą obrazu dysku) do stanu przed testem i - dla pewności - sześciokrotnie restartowana. Dzięki temu udało się zminimalizować do minimum ryzyko zakłóceń testów do zera i zobaczyć realny wpływ każdego narzędzia na system operacyjny.

Wykonywane operacje to:

  • kopiowanie plików - 5GB danych w różnych postaciach; pliki graficzne, audio, archiwa, PDF, aplikacje, pliki systemowe;
  • tworzenie/rozpakowywanie archiwów - pliki jednego rodzaju i mieszane archiwa;
  • instalowanie/deinstalacja aplikacji - w teście wzięło udział kilka aplikacji różnych wielkości;
  • uruchamianie aplikacji i otwieranie dokumentów - głównie pliki MS Office i dokumenty PDF otwierane przy użyciu Adobe Acrobat Reader;
  • pobieranie plików - pliki pobierane były z publicznych i prywatnych serwerów, użyto także menedżera pobierania wget;
  • przeglądanie stron internetowych - otwierano je za pomocą Google Chrome;
  • działanie PC Mark 10 Professional Testing Suite

W teście brały udział zarówno 64-bitowe, samodzielne aplikacje antywirusowe, jak i 64-bitowe zestawy typu "Internet Security". Proszę pamiętać, że wyniki testu dotyczą konkretnych edycji danych narzędzi, a także o tym, że różni producenci to różne funkcje w każdym z nich.

Metoda oceniania

Przy każdej operacji program antywirusowy mógł zyskać maksymalnie 3 punkty - taki wynik oznacza brak odczuwalnego spowolnienia działania maszyny. Najgorszy wynik to 0 punktów - oznacza duże spowolnienie, 1 - odczuwalne, 2 - średnie. Im większy wynik, tym wyższe miejsce na podium. Przy każdym programie podajemy kolejno wyniki testów w następującym schemacie:

pierwsze kopiowanie plików - kolejne kopiowanie plików - archiwa (tworzenie i rozpakowywania) - instalacja i deinstalacja aplikacji - pierwsze uruchomienie aplikacji - kolejne uruchomienie aplikacji - pobieranie plików - przeglądanie stron internetowych

Kto wypadł najlepiej?

ESET Internet Security 12.1

Najmniej inwazyjne antywirusy - maj 2019

Wyniki: 3-3-3-3-3-3-3-3

ESET Internet Security wypadł perfekcyjnie w każdej sytuacji. Działa lekko i szybko, a użytkownik w żaden sposób nie odczuwa jego pracy. Zdecydowanie warto polecić to rozwiązanie każdemu, kto chce być pewnym solidnej ochrony bez żadnych nieprzyjemnych efektów ubocznych. Ponadto automatycznie chroni użytkownika podczas korzystania z bankowości internetowej - dzięki specjalnie zabezpieczonej przeglądarce, możesz bezpiecznie realizować przelewy online i korzystać z e-portfeli.

K7 Total Security 15.1

Najmniej inwazyjne antywirusy - maj 2019

Wyniki: 3-3-3-3-3-3-3-3

K7 Total Security to również perfekcyjne rezultaty we wszystkich testach. Aplikacja wypadła zaskakująco dobrze, a jedną z jej licznych zalet jest moduł kontroli rodzicielskiej. Niestety, jak do tej pory nie ma polskiej edycji tego świetnego programu.

VIPRE Advanced Security 11.0

Najmniej inwazyjne antywirusy - maj 2019

Wyniki: 3-3-3-3-3-3-3-3

Choć VIPRE Advanced Security to mniej znana aplikacja, wyniki pokazują, że dobrze się z nią zaprzyjaźnić. Jej działanie nie wpływa w żaden sposób na efektywność komputera lub laptopa. To prawdziwie nieodczuwalna ochrona.

McAfee Internet Security 22.2

Najmniej inwazyjne antywirusy - maj 2019

Wyniki: 3-3-3-3-2-3-3-3

McAfee Internet Security radziło sobie ze wszystkim perfekcyjnie, jednak można było zauważyć spowolnienie podczas pierwszego uruchamiania zainstalowanych aplikacji. Nie jest to oczywiście uciążliwe w codziennym użytkowaniu, jednak sprawiło, że produkt znalazł się tuż za podium.

Tencent PC Manager 12.3

Najmniej inwazyjne antywirusy - maj 2019

Wyniki: 3-3-3-3-3-3-3-3

Tencent PC Manager to kolejna solidna propozycja, która działa praktycznie nieodczuwalnie. Zaletą jest używanie przez tę aplikację aż czterech silników skanujących, co zwiększa znacznie bezpieczeństwo użytkowników. No i duży plus za to, że jest to propozycja darmowa.

Total Defense Essential Antivirus 11.5

Najmniej inwazyjne antywirusy - maj 2019

Wyniki: 2-3-3-3-3-3-3-3

Total Defense Essential Antivirus poza pierwszym kopiowaniem plików wypadł perfekcyjnie. Na plus należy policzyć zaawansowane rozwiązania technologiczne, jak ochrona wielowarstwowa oraz to, że jedna licencja umożliwia instalację na trzech stanowiskach.

Avast Free Antivirus 19.4 i AVG Free Antivirus 19.4

Wyniki: 3-3-3-3-2-2-3-3

Siódme miejsce to ex aequo dwie popularne, darmowe aplikacje - Avast Free Antivirus i AVG Free Antivirus. Obie radzą sobie wszędzie niemal perfekcyjnie, jednak spowalniają pierwsze i kolejne uruchamianie aplikacji. Mimo to warto polecić oba ze względu na wysoki poziom ochrony oraz liczne funkcje ułatwiające życie użytkownikom.

Symantec Norton Security 22.17

Najmniej inwazyjne antywirusy - maj 2019

Wyniki: 3-3-2-3-3-3-3-3

Norton Security wypadł niezbyt dobrze przy obsłudze archiwów, jednak na innych polach radził sobie doskonale. Na plus należy doliczyć także własny VPN, dostarczany w ramach licencji oraz możliwość wyboru jednej z czterech wersji aplikacji.

Panda Free Antivirus 18.7

Najmniej inwazyjne antywirusy - maj 2019

Wyniki: 3-3-2-3-3-3-3-3

Panda osiągnęła taki sam wynik jak Norton - również zaliczyła problemy z archiwami. Na plus liczymy jej własny VPN, tryb dla graczy oraz fakt, że podstawowa wersja jest całkowicie darmowa.

Bitdefender Internet Security 23.0

Najmniej inwazyjne antywirusy - maj 2019

Wyniki: 2-3-3-3-3-3-2-3

Bitdefender Internet Security spowalniał podczas pobierania plików oraz ich pierwszego kopiowania. Jednak poza tym świetnie się spisywał i również jemu warto zaufać.