Najniebezpieczniejsze miejsca w Sieci

Spis treści

Miejsce

Witryny z filmami do pobrania

Zagrożenie

Pliki wideo zarażone złośliwym kodem, który wykorzystuje luki w odtwarzaczu, aby przejąć kontrolę nad komputerem

Poziom zagrożenia Żółty - Średnio niebezpieczny

Cyberprzestępcy są znani z wykorzystywania niedociągnięć w odtwarzaczach filmów takich jak QuickTime Player w celu zaatakowania komputera ofiary. Zagrożenie tkwi najczęściej w spreparowanych plikach wideo, które - tak jak zarażone szkodliwym kodem dokumenty PDF - znajdują błędy w software'owych odtwarzaczach filmów, te zaś pozwalają agresorowi szpiegować cię, ulokować w twoim systemie inne złośliwe oprogramowanie itp.

Jak zminimalizować ryzyko. Aktualizuj systematycznie swój odtwarzacz. Apple wydaje regularnie poprawki do QuickTim’a, a Microsoft do Windows Media Playera Unikaj bezmyślnego pobierania filmów, jak popadnie. Trzymaj się popularnych portali wideo, takich jak YouTube, lub takich usług jak iTunes.

Zobacz również:

  • Kosmiczny internet Starlink już w Polsce! Ceny szokują
  • Windows 11 wprowadza przebudowaną aplikację Zdjęć

Miejsce

Zaufane witryny zaatakowane przez cyberprzestępców

Zagrożenie

Niejawnie pobierane pliki instalujące szkodliwy kod w trakcie odwiedzania witryny

Poziom zagrożenia Czerwony - Skrajnie niebezpieczny

Niejawne pobieranie następuje wtedy, gdy jakiś plik zostaje pobrany i/lub zainstalowany w twoim systemie bez twojej wiedzy. Może ci się to przytrafić praktycznie wszędzie. Niektóre strony są specjalnie zaprojektowane tak, aby nakłaniać internautów do pobierania plików. Jednak często cyberprzestępcy włamują się na stronę internetową (przeważnie jest to serwis cieszący się renomą i zaufaniem) i umieszczają na niej kod, który inicjuje pobranie szkodliwego programu za plecami ofiary.

Jak zminimalizować ryzyko. Przede wszystkim powinieneś szczególnie dbać o to, aby twoje oprogramowanie zabezpieczające było wyposażone w najnowsze aktualizacje, i regularnie skanować system w poszukiwaniu złośliwego kodu. Wiele pakietów zabezpieczających potrafi sygnalizować, że zainicjowano pobieranie podejrzanego pliku.

Miejsce

Twoja skrzynka pocztowa, zaufane witryny zaatakowane przez cyberprzestępców

Zagrożenie

Podrobione oprogramowanie antywirusowe wyłudzające pieniądze i dane karty kredytowej

Poziom zagrożenia Czerwony - Skrajnie niebezpieczny

Sfałszowane programy antywirusowe wyglądają i działają jak prawdziwe. Wyświetlają nawet komunikaty alarmowe. Nie rozpoznasz oszustwa, dopóki komunikaty na ekranie nie poinformują cię, że popadłeś w tarapaty.

Do większości rzekomych aplikacji antywirusowych najlepiej pasuje nazwa oprogramowanie wymuszające (ang. extortionware). Bezpłatna wersja demonstracyjna nie da ci spokoju, dopóki nie zakupisz podrobionego programu antywirusowego, który w większości wypadków nie robi kompletnie nic, aby zapewnić ochronę twojemu pecetowi. A gdy wyślesz cyberprzestępcom dane swojej karty kredytowej, mogą używać ich do innych celów, np. robić drogie zakupy na twoje nazwisko.

Możesz zarazić się fałszywym programem antywirusowym na wiele sposobów, np. w trakcie niejawnie pobieranego pliku (patrz poprzedni punkt) złośliwy kod ściągnie aplikację i zainstaluje w systemie, zanim to zauważysz lub zdążysz zareagować.

Jak zminimalizować ryzyko. Jeśli otrzymasz ostrzeżenie, że twój komputer jest zarażony, jednak nie pochodzące od zainstalowanego przez ciebie oprogramowania antywirusowego, wstrzymaj wszystkie czynności. Spróbuj uruchomić system w trybie awaryjnym i przebadaj komputer swoją aplikacją antywirusową, na której możesz polegać.

Jednakże takie przeskanowanie nie zawsze wykryje wszystkie składniki złośliwego oprogramowania, które zagnieździło się w systemie. Może program skanujący nie ma sygnatury jednego ze szkodliwych elementów lub ten element nie funkcjonuje jak tradycyjny szkodnik. W tej sytuacji wykrywanie heurystyczne (a więc wykrywanie szkodnika na podstawie tego, w jaki sposób działa w systemie) okaże się bezużyteczne. Gdy wszystkie inne metody nie przyniosą rezultatu, będziesz zmuszony wezwać fachowca.