Najniebezpieczniejsze miejsca w Sieci

Spis treści

Miejsce

Większość witryn utrzymujących się z reklam

Zagrożenie

Nieuczciwe reklamy kierują użytkownika do szkodliwego oprogramowania

Poziom zagrożenia Żółty - Średnio niebezpieczny

Nie wszystkie reklamy są złe. Pomagają operatorom witryn opłacać rachunki. Jednak cyberprzestępcy korzystają z reklam w popularnych portalach, aby zwabiać potencjalne ofiary. W minionym roku w witrynie dziennika "New York Times" widniała reklama oszustów, wcześniej zaś to samo towarzystwo zmanipulowało program reklamowy linków sponsorowanych Google'a, umieszczając w nim reklamy wyglądające jak linki do witryn bardzo znanych firm.

"Cyberprzestępcy coraz sprytniej wykorzystują sieci reklamy internetowej tak, aby rozprowadzały reklamy, które skutecznie wgrywają szkodliwe treści - przede wszystkim paskudne, siejące panikę wyskakujące reklamy podrobionego oprogramowania antyszpiegującego" - mówi Eric Howes z Sunbelt Software.

Zobacz również:

  • Kosmiczny internet Starlink już w Polsce! Ceny szokują
  • Windows 11 wprowadza przebudowaną aplikację Zdjęć

Jak zminimalizować ryzyko. Duże portale, takie jak PCWorld.pl, mają działy sprzedaży reklam, które współpracują często z grupą wielkich reklamodawców. Zatem prawdopodobnie można bez ryzyka klikać reklamę Microsoftu na stronie "New York Timesa". Jednak jak wskazuje incydent związany ze sponsorowanymi linkami Google'a, nic nie jest całkowicie bezpieczne.

Miejsce

Facebook

Zagrożenie

Wątpliwe aplikacje Facebooka

Poziom zagrożenia Żółty - Średnio niebezpieczny

Najniebezpieczniejsze miejsca w Sieci

Poświęć kilka minut, aby sprawdzić ustawienia aplikacji na koncie Facebooka i upewnić się, że nie zagrażają twojej prywatności.

Aplikacje serwisu społecznościowego Facebook już od dawna sprawiają kłopot specjalistom od bezpieczeństwa. Nie zawsze wiadomo, kto jest ich autorem, co robią z zebranymi danymi i jakie zasady ochrony danych stosują ich autorzy. Nawet jeśli musiałeś zatwierdzać aplikacje, żeby mogły trafić do twojego profilu i uzyskać dostęp do poufnych informacji, teraz bezpieczeństwo twoich danych leży w rękach autorów.

Jak zminimalizować ryzyko. Zachowaj ostrożność, dobierając aplikacje, które dodajesz do swojego profilu na Facebooku, np. quizy. Poza tym sprawdź ustawienia prywatności dotyczące aplikacji Facebooka. Kliknij rozwijane menu Konto w prawym górnym narożniku strony Facebooka, wskaż Ustawienia prywatności, a następnie kliknij odnośnik Edytuj swoje ustawienia w rubryce Aplikacje i witryny na samym dole strony (nie odnośnik Dostosuj ustawienia tuż powyżej). Tu możesz kontrolować, które aplikacje mają dostęp do twoich danych. Ponadto możesz za jednym zamachem wyłączyć wszystkie aplikacje Facebooka (wystarczy kliknąć w tym celu odnośnik Wyłącz wszystkie aplikacje platformy).

Miejsce

Portale społecznościowe

Zagrożenie

Wystawianie na pokaz zbyt wielu poufnych informacji w swoim profilu

Poziom zagrożenia Zielony - Lekko niebezpieczny

Dzielenie się zbyt wieloma informacjami to nie tylko kwestia niedyskrecji - można je w ten sposób podać do publicznej wiadomości. Jednak jest sposób, by tego uniknąć.

"Tylko nieliczni mają pojęcie o tym, co to jest wyciek informacji z portali społecznościowych." - mówi Roger Thompson z AVG. "Zwłaszcza nastolatkowie umieszczają w Internecie mnóstwo różnych informacji o sobie, nie zdając sobie sprawy z tego, że dane mogą zobaczyć nie tylko ich znajomi".

Publikowanie zbyt wielu osobistych informacji może doprowadzić do poważnych problemów związanych z naruszeniem strefy prywatnej, dodaje Thompson. "Gdy dzisiejsze nastolatki osiągną wiek, w którym mogą starać się o kartę kredytową, jestem przekonany, że wielu oszustów będzie składało takie wnioski na ich nazwisko, bo ujawnili nieświadomie zbyt wiele poufnych informacji. Obecnie odbywa się zbieranie informacji na wielką skalę i nie mamy pojęcia, kto zajmuje się tym procederem".

Jak zminimalizować ryzyko. Można w stosunkowo prosty sposób zaradzić temu specyficznemu zagrożeniu. Po prostu kieruj się rozsądkiem, dobierając informacje, które chcesz podać do powszechnej wiadomości. Czy koniecznie musisz ujawniać swój adres i numer telefonu w profilu na koncie Facebooka?

Oprócz tego koniecznie sprawdź ustawienia prywatności, aby upewnić się, że nie zdradzasz swoich najgłębszych, najskrytszych sekretów 500-milionowej rzeszy użytkowników portalu Facebook.

Co się dzieje, gdy serfujesz bez zabezpieczenia

Godzina 11:25

Rozpoczynam eksperyment w komputerze ze świeżo zainstalowaną Vistą.

Godzina 11:55

Muszę sprawdzić, czy nadeszła nowa korespondencja. Akceptuję coś, co wygląda jak niedokończone pobieranie pliku. Dziwne, nie dzielę z nikim swojego komputera. Ale i tak otwieram pobrany plik. Ekran błyska przez chwilę, ale nie uruchamia się żadna aplikacja. Hmm...

Godzina 12:00

Zaczynam grzebać w Sieci i wyruszam na poszukiwania. Chcę znaleźć bezpłatne emotikony za pomocą Google'a. Udało się. Czemu odmawiać?

Godzina 12:29

Po pobraniu kilku pakietów z emotikonami mam w przeglądarce kilka nowych pasków. To śmieci, ale bez złośliwego kodu - na razie.

Godzina 12:41

Pobieram z Internetu na chybił trafił jakiś bezpłatny program antywirusowy, o którym nigdy nie słyszałem. Zobaczmy, co potrafi.

Godzina 12:48

Jeszcze kilka losowych pobrań plików i mój pulpit zaczyna tonąć w śmieciach. Teraz są na nim rozsiane linki do bezpłatnych gier w Internecie i tysiąca bezpłatnych utworów. Oprócz tego moja przeglądarka została wyposażona w dodatkowe paski.

Godzina 12:55

Internet Explorer chyba mnie nienawidzi. Nadal ani śladu złośliwego oprogramowania, jednak z całkowitą pewnością coś pochłania część zasobów systemowych.

Godzina 13:03

Mój komputer zostaje zablokowany na dłuższą chwilę.

Godzina 13:25

Po zrestartowaniu systemu Windows wyświetla komunikat alarmowy o pliku C:\Users\PCW\AppData\Roaming\host32.exe. Nie mam pojęcia, co to za program.

Godzina 13:40

Chyba wykończyłem Internet Explorera. Nie daje się uruchomić. Czyżby to robota jakiegoś szkodnika? Odinstalowuję kilka pasków i przeglądarka ponownie zaczyna działać.

Godzina 15:00

Nie mam pewności, czy mój system został zarażony czymś z Sieci, jednak do tej pory nie robiłem nic strasznie ryzykownego. Tak czy owak, muszę ponownie sprawdzić skrzynkę pocztową, bo oczekuję na ważny plik od znajomego.

Godzina 15:05

Ooops. Chyba kliknąłem niewłaściwy plik. Teraz mam w systemie podrobiony program antywirusowy!

Godzina 15:25

W moim systemie zagnieździły się trzy lub cztery fałszywe aplikacje antywirusowe. Oprócz tego złośliwe oprogramowanie umieściło mi na pulpicie trzy linki do witryn z treścią pornograficzną. I za każdym razem, gdy próbuję otworzyć coś w Internet Explorerze, wchodzi do akcji podróbka programu antywirusowego, wyświetlając naciągane ostrzeżenie.

Godzina 16:13

Przed chwilą coś zainicjowało zamknięcie systemu operacyjnego i jego powtórne uruchomienie. Chyba udało mi się zdewastować system.