Najniebezpieczniejsze miejsca w Sieci

Pewnie jesteś przekonany, że wiesz, które miejsca w Internecie są najniebezpieczniejsze. Jednak największe zagrożenia kryją się tam, gdzie zupełnie ich się nie spodziewasz. Przeczytaj, jak je wykryć i jak ochronić komputer.

Spis treści

Zdjęcia aktorki Jessiki Alby znalezione w Internecie mogą okazać się zabójstwem dla twojego komputera. Link w wynikach wyszukiwania Google'a wyglądający tak, jakby był odpowiedzią na wszystkie twoje pytania, może nie wyrządzić szkody poza tym, że spowoduje poważny technologiczny ból głowy. Prawdopodobnie radość oglądania śmiesznego klipu pobranego z Sieci nie jest warta kłopotów, które odtwarzając go, sprowadzisz na swój komputer.

Ostrzegali cię, że Internet to swoiste pole minowe. Właśnie dlatego łatwo tu popaść w tarapaty. Możesz robić wszystko, co w twojej mocy, aby się zabezpieczyć, a mimo wszystko zarazić się złośliwym kodem, paść ofiarą oszustwa związanego z wyłudzeniem poufnych informacji lub ataku na swoją strefę prywatną. Ten artykuł ma ci pomóc. Opisuje niektóre zagrożenia, na które możesz natrafić, ocenia ich poziom niebezpieczeństwa i podpowiada, co zrobić, aby schodzić im z drogi.

Zobacz również:

  • Czym jest tunel VPN?
  • Najlepszy antywirus dla Windows 10 i Windows 11 [RANKING 2022]
Poziomy zagrożenia

Niebieski

Całkowicie bezpieczny.

To bajkowa kraina wróżek i jednorożców, w której z nieba spadają cukierki i nigdy nie może przydarzyć się nic złego. A poważnie - nigdy nie spotkasz takiego miejsca w żadnym z zakątków Internetu.

Zielony

Trochę niebezpieczny.

Mimo że możesz nabawić się problemów, gdy będziesz szukał guza, ryzyko zarażenia komputera szkodliwym kodem, narażenia na szwank swojej prywatności lub utracenia tożsamości jest tu naprawdę małe.

Żółty

Średnio niebezpieczny.

W tych miejscach powinieneś poruszać się z należytą ostrożnością. Nieopatrzne kliknięcie niewłaściwego elementu może narazić twój komputer na poważne niebezpieczeństwo.

Pomarańczowy

Bardzo niebezpieczny.

Tu roi się od zagrożeń. Najlepiej omijać te miejsca dużym łukiem, lecz jeśli musisz je odwiedzać, pamiętaj, że tu każdy chce cię dopaść.

Czerwony

Skrajnie niebezpieczny.

Uwaga, Robinsonie! Na pewno ktoś cię dopadnie, jeśli zdecydujesz się skierować swoje kroki w ten zaułek.