Naprawa smartfona we własnym zakresie - jak wymienić uszkodzony wyświetlacz LCD

Rozebranie i naprawa smartfona nie jest wcale taka łatwa jak w wypadku stacjonarnego komputera. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy zakupie części zamiennych. Objaśniamy, jak zdemontować i ponownie złożyć zepsuty smartfon


Sprzęt elektroniki użytkowej jest wrażliwy i ma ograniczoną żywotność. Dotyczy to przede wszystkim urządzeń przenośnych takich jak smartfony i tablety. Nie trzeba wiele, aby je uszkodzić. Wystarczy, że smartfon spadnie na podłogę lub zostanie nieumyślnie zalany wodą. Oprócz tego urządzenia tego typu ulegają uszkodzeniom w czasie transportu – np. przez inne przedmioty przenoszone wraz z nimi w kieszeni lub w aktówce. Do elementów najbardziej podatnych na uszkodzenia należy stosunkowo cienki ekran smartfona lub tabletu. Wprawdzie można go dobrze zabezpieczyć przed zadrapaniami, zaklejając odpowiednią folią, jednak nie uchroni go przed oddziaływaniem dużej siły, co ma miejsce np. podczas uderzenia lub naciskania. Wówczas może nastąpić pęknięcie ekranu. Przy odrobinie szczęścia popęka tylko szklana pokrywa ekranu. Jednak dość często ulega uszkodzeniu także sama matryca panelu ciekłokrystalicznego, co najpierw objawia się niewielką, ciemną plamką. Z czasem ślad szybko zwiększa swoje rozmiary, rozpościerając się niebawem na całej powierzchni ekranu. Na skutek tego nie można już obsługiwać smartfona, więc sprzęt staje się bezużyteczny. Jeżeli jednak urządzenie nadal działa, można podłączyć je kablem USB do komputera i utworzyć zapasową kopię zawartości wewnętrznej pamięci swojego cyfrowego asystenta.

W poniższym artykule demonstrujemy sposób demontażu smartfona i wymiany matrycy ciekłokrystalicznej na przykładzie modelu Samsung Galaxy S3. W innych urządzeniach wykonuje się tę czynność podobnie, jednak są – rzecz jasna – pewne odstępstwa względem naszego opisu. Gdy ulegnie uszkodzeniu mniejszy, nie tak skomplikowany element – chociażby czytnik kart SIM lub głośniczek – trzeba włożyć w naprawę odpowiednio mniejszy nakład pracy. W większości modeli taka operacja nie wymaga rozebrania całego urządzenia.

Rozbity ekran to jedno z najgorszych uszkodzeń smartfona. W większości wypadków zaleca się wymienić cały panel przedni urządzenia.

Rozbity ekran to jedno z najgorszych uszkodzeń smartfona. W większości wypadków zaleca się wymienić cały panel przedni urządzenia.

Które usterki kwalifikują się do usunięcia we własnym zakresie

W wypadku starszych modeli naprawa wydaje się na pierwszy rzut oka nieopłacalna. Jednak są powody, aby mimo wszystko zreperować leciwy smartfon. Przedkładając naprawę nad wyrzucenie urządzenia, przysłużysz się ochronie środowiska. Wielu użytkowników przyzwyczaja się do swojego smartfona i niechętnie rozstaje się z urządzeniem, którego obsługę mają w małym palcu. Na najwyższe koszty materiałowe trzeba się nastawić, gdy zachodzi potrzeba wymiany matrycy ciekłokrystalicznej. Cena tego podzespołu sięga kilkuset złotych. Drobne elementy takie jak głośniczek, aparat fotograficzny czy czytnik karty SIM można nabyć już za kilkadziesiąt złotych. Przy odrobinie zdolności manualnych możesz samodzielnie wykonać czynności naprawcze i zaoszczędzić trochę pieniędzy. Gdy staniesz przed koniecznością wymiany ekranu LCD, wybierz – jeśli to możliwe – gotowy zestaw, cały panel przedni. Ten podzespół składa się z kilku sklejonych ze sobą elementów – m.in. Jest wierzchniej, szklanej szybki, powłoki dotykowej i wyświetlacza LCD. Podgrzewając ten zestaw powoli i ostrożnie za pomocą suszarki do włosów, można wprawdzie rozdzielić poszczególne części składowe i rozebrać panel, lecz podejmujesz w ten sposób ryzyko, że uszkodzisz cienką, delikatną taśmę kabla prowadzącą do powłoki dotykowej. Wykonując tę czynność, trzeba więc zachować najwyższą ostrożność. Jeśli nie czujesz się na siłach, aby zreperować swój smartfon we własnym zakresie, lub obawiasz się, że zepsujesz więcej, niż naprawisz, możesz skorzystać z usług punktu serwisowego. Zanim oddasz jednak swoje cacko fachowcom, poproś o sporządzenie ekspertyzy i podanie szacunkowego kosztu naprawy. Na podstawie wstępnego kosztorysu ocenisz, czy opłaca ci się jeszcze naprawić swój smartfon. Sytuacja jest stosunkowo jasna, gdy masz do czynienia z mechanicznym uszkodzeniem podzespołów, np. czytnika karty SIM lub gniazda USB. W tym wypadku można bardzo szybko i jednoznacznie zdiagnozować problem, a koszt części zamiennych i robocizny jest przeważnie niski. Wielką niewiadomą bywają za to szkody wyrządzone przez zalanie wodą (lub inną cieczą) bądź przez upuszczenie urządzenia do wody. Bardzo trudno ocenić skutki takiego incydentu i rozmiar szkód. Pracownik punktu serwisowego może wprawdzie wyczyścić i osuszyć wnętrze urządzenia, lecz jeśli uległy uszkodzeniu podzespoły na płycie głównej, koszty naprawy mogą okazać się zbyt wysokie, aby była opłacalna.