Naprawianie uszkodzonych plików

Naprawianie uszkodzonych plików to bardzo cenna i przydatna umiejętność. Nierzadko w wyniku różnych błędów pojawiają się problemy z prawidłowym działaniem, naszych zapisanych danych. Przeczytaj naszą poradę i przekonaj się, że naprawianie uszkodzonych plików wcale nie musi być takie trudne.

Naprawianie uszkodzonych plików

Jeśli uległy uszkodzeniu tylko elektroniczne podzespoły dysku, spróbuj wymienić kontroler. Montując go, upewnij się, że styki są na właściwych miejscach.

W teście programów do odzyskiwania danych zaliczaliśmy jako uratowany tylko taki plik, który był co do bitu identyczny z oryginałem lub przynajmniej w stu procentach czytelny i gotowy do użycia.

Jednak przede wszystkim przy zastosowaniu precyzyjnego skanowania powierzchni dyskowej musisz liczyć się z tym, że program do odzyskiwania danych napotka niezidentyfikowane pliki. Gdy nie może przywrócić całości pliku, najczęściej łączy znalezione fragmenty w całość, nadając im niewiele mówiącą nazwę. Próbuje odgadnąć, jakiego rodzaju dane tkwią w utworzonym w ten sposób dokumencie i na tej podstawie przydziela odpowiednie rozszerzenie.

Zobacz również:

  • Gdzie najtaniej kupić oryginalny Windows 10?

Identyfikowanie pliku. Chcąc otworzyć fragment pliku, musisz najpierw zidentyfikować jego typ i odpowiednio skorygować rozszerzenie. Jeśli wiesz, jakiego rodzaju pliki uległy utracie, spróbuj przyporządkować im stosowne rozszerzenie. Zaznacz w tym celu dany plik i naciśnij klawisz [F2]. Kliknij na samym końcu nazwy pliku, wpisz rozszerzenie (np. .jpg) i naciśnij klawisz [Enter]. Potem kliknij plik dwukrotnie, aby spróbować otworzyć go w domyślnej aplikacji.

Jeśli to ci się nie uda, powtórz powyższe czynności, stosując inne rozszerzenia. Jeżeli żadne z rozszerzeń nie przyniesie pożądanego rezultatu i nie jesteś w stanie ocenić, jakiego rodzaju dane zawiera odzyskany fragment pliku, wypróbuj kolejno poniższe porady.

Naprawianie uszkodzonych plików

Ten serwis naprawia uszkodzone pliki PDF. Najpierw wyślij żądany plik, włącz wszystkie opcje naprawy, po czym pobierz gotowy dokument do swojego komputera.

Ratowanie tekstu. Dokumenty tekstowe w różnych formatach takich jak DOC, RTF, HTML, XLS (z wyjątkiem dokumentów PDF) możesz otworzyć w edytorze tekstowym, aby skopiować z nich niesformatowany tekst. Wewnętrzny edytor Windows, Notatnik, otworzysz, naciskając klawisze [Windows R], wpisując polecenie notepad i potwierdzając klawiszem [Enter]. Przytrzymując naciśnięty lewy przycisk myszy, przeciągnij następnie odzyskany fragment pliku do okna Notatnika. Jeśli okaże się dokumentem tekstowym, między mnóstwem nieczytelnych znaków powinieneś rozpoznać fragmenty tekstu.

Najlepiej uruchom od razu program, w którym utworzyłeś dokument, zanim uległ zniszczeniu. Potem zaznacz w Notatniku spójny fragment tekstu i naciśnij klawisze [Ctrl C], aby skopiować go do Schowka. Przejdź do drugiej aplikacji i wklej skopiowany uprzednio tekst za pomocą skrótu klawiaturowego [Ctrl V]. Wprawdzie to dość mozolna metoda, lecz pozwala uratować przynajmniej część dokumentu.

Ratowanie plików PDF. Gdy spróbujesz otworzyć plik PDF w Notatniku, zazwyczaj nie ujrzysz czytelnego tekstu. Aby odzyskać przynajmniej to, co da się jeszcze uratować, skorzystaj z serwisu internetowego PDF-online.com. Jeśli zdecydujesz się na bezpłatną naprawę, każda strona dokumentu zostanie opatrzona dużym znakiem wodnym. Chcąc mieć dokument bez niego, musisz zapłacić 2 euro za każdą stronę. Odzyskany w ten sposób tekst możesz tak czy owak wyodrębnić w przeglądarce PDF przez Schowek (patrz wyżej).

Aby uratować dokument PDF, przywołaj powyższą stronę internetową, kliknij pole Przeglądaj i otwórz fragment pliku. Kliknij Load PDF, zaznacz wszystkie pola wyboru poza polem Analyze only i kliknij Execute | Save As. Wówczas naprawiony plik PDF zostanie zapisany w tym samym folderze co oryginał, jednak pierwotna nazwa będzie opatrzona przyrostkiem _recovered. Zauważ, że tym sposobem nie uda ci się odzyskać obrazków ani fotek osadzonych w uszkodzonym dokumencie PDF.

Informacje dodatkowe

Laboratoria odzyskujące dane. Jeśli wymiana kontrolera twardego dysku i inne próby ratowania danych okażą się bezskuteczne, ostatnią deską ratunku może okazać się profesjonalne laboratorium odzyskiwania danych. Adresy takich specjalistów znajdziesz za pomocą wyszukiwarki internetowej lub branżowej książki telefonicznej. Nie ma obowiązującej ogólnie taryfy cen ratowania danych. Jednak usługi tego rodzaju należą do wyjątkowo kosztownych. Dlatego przed dokonaniem zlecenia warto sprawdzić i porównać ofertę kilku firm. Ceny powinny zależeć od skutecznego wykonania usługi. Tymczasem wiele firm żąda gotówki nawet za wstępne przebadanie napędu. Miej na uwadze, że ostateczna cena, której od ciebie zażądają, może być trzy-, a nawet czterokrotnie wyższa od podanej w ofercie.