Netbooki za złotówkę. Czy to się opłaca?

Operatorzy kuszą: zamów u nas mobilny dostęp do Internetu, a netbooka dostaniesz za złotówkę. W zamian musimy płacić przez dwa lata wyższy abonament. Czy taka oferta jest naprawdę opłacalna? A może lepiej podpisać umowę bez urządzenia, a netbooka kupić oddzielnie? Sprawdziliśmy to.


Testy netbooków

Przyjrzeliśmy się aktualnym ofertom w których operatorzy proponują w pakiecie usług telekomunikacyjnych przenośny komputer za złotówkę. Plus zaproponował netbooka Acer Aspire One D250 i Samsunga NC 10 HSPA, Era netbooka Samsung N130. Orange nie ma w swojej ofercie netbooka za złotówkę, choć także u tego operatora wraz z pakietem usług telekomunikacyjnych można kupić jeden z dwóch modeli netbooków Della.

Era - sprzedaż wiązana

Netbooki za złotówkę. Czy to się opłaca?

Samsung N130

Era proponuje netbooka Samsung N130. Abonament w tym przypadku wyniesie miesięcznie 99 zł, umowa trwa dwa lata, co oznacza konieczność wydania przez cały okres jej trwania 2376 zł. Klienci Ery, którzy korzystają już z usług operatora zapłacą miesięcznie 10 zł mniej. Również studenci, którzy skuszą się na tę ofertę, dostaną 10% zniżki.

Zobacz również:

  • Masz komputer Dell? Firma pomoże w aktualizacji do Windows 11
  • Czy opłaca się kupić router/modem z 5G? [PORADNIK]

Usługa blueconnect o tych samych parametrach (2 GB, 24 miesiące) bez laptopa kosztuje miesięcznie 49 zł. W sumie daje to kwotę 1176 zł przez cały okres trwania umowy. Tak więc różnica między ofertą z netbookiem i bez to 1200 zł. Odpowiada to mniej więcej rynkowej cenie komputera, choć za pomocą wyszukiwarek cenowych można znaleźć sklep sprzedający go już za 1030 zł.

Plus - cena zależy od transferu

Netbooki za złotówkę. Czy to się opłaca?

Acer Aspire One D250

Mobilne komputery znalazły się też w ofercie Plusa. Oferta tego operatora jest bardziej skomplikowana - cena komputera uzależniona jest od wybranej taryfy. Im niższy miesięczny abonament, tym drożej trzeba na początku umowy zapłacić za sprzęt.

W Plusie wraz z usługą mobilnego Internetu można nabyć komputer Acer Aspire One D250 lub Samsunga NC 10 HSPA. Acer kosztuje złotówkę, jeśli zdecydujemy się na taryfę iPlus prywatnie 110 (16 GB transferu miesięcznie) i iPlus prywatnie 160 (26 GB). Natomiast Samsung w tańszej taryfie jest zdecydowanie droższy (czyli nie kupimy go za symboliczną złotówkę). Aby nabyć go za złotówkę musimy wybrać taryfę iPlus prywatnie 160. Nazwy taryf oznaczają kwoty miesięcznego abonamentu: iPlus prywatnie 110 - 110 zł miesięcznie, a iPlus prywatnie 160 - 160 zł miesięcznie.

Netbooki za złotówkę. Czy to się opłaca?

Samsunga NC 10 HSPA

Klient, który wybierze niższy abonament przez cały okres umowy za usługę i sprzęt zapłaci 2640 zł, przy abonamencie za 160 zł miesięcznie - 3840 zł.

W przypadku najniższej dostępnej taryfy z abonamentem w wysokości 49 zł przy zakupie pakietu trzeba zapłacić jednorazowo powyżej 1000 zł.

W ofercie Plusa nie przygotowano oferty na dwa lata dla osób posiadających modem lub netbooka, które nie są zainteresowane kupnem urządzenia. Dlatego policzenie jak w przypadku Ery ile faktycznie dopłacamy do netbooka jest w Plusie niemożliwe.

Orange - kanał sprzedaży

Orange przygotował ofertę w której wraz z pakietami telekomunikacyjnymi można nabyć dwa netbooki marki Dell - to Dell Mini 1011 oraz Dell Mini 1110. W naszym zestawieniu nie bierzemy ich pod uwagę, ponieważ ceny netbooków znacznie przekraczają 1000 zł.

Czy to się nam opłaci?

Netbooki za złotówkę. Czy to się opłaca?

Dell Mini

Sprzedaż samego dostępu do mobilnego Internetu najwyraźniej nie jest aż tak atrakcyjna, jak sprzedaż wiązana, w której dodatkowym elementem jest możliwość zakupu przenośnego komputera.

Operatorzy coraz chętniej oferują tego rodzaju pakiety. Choć magnesem reklamowym, który przyciąga jest często chwytliwe "komputer za złotówkę", tak naprawdę operatorzy nie fundują laptopów czy netbooków swoim klientom. W rzeczywistości płacą oni 1 zł w przy zakupie, jednak koszty sprzętu są wliczone w abonament.

Ofertę usług telekomunikacyjnych z komputerem przenośnym, należy raczej traktować jako możliwość wzięcia komputera na raty. Jest ona wygodna bo oferowaną od razu z dostępem do Internetu.

Decydując się na taką ofertę trzeba jednak pamiętać o zmorze ofert długoterminowych, a za takie w przypadku sprzętu komputerowego należy uznać dwa lata. W tym czasie na pewno pojawi się nowy sprzęt, być może też nowe, atrakcyjniejsze oferty taryf bezprzewodowego dostępu do Internetu. Ten dylemat jest nieodłącznie wpisany w tego rodzaju promocje.

Trzeba też liczyć się ze spadkiem wartości kupionego komputera, który ze względu na pojawianie się nowych modeli szybko tanieje. Jednak warto zwrócić uwagę, że obecna oferta jest korzystniejsza niż przykładowo ta sprzed dwóch lat. Osobom, które w 2007 r. skusiły się w Erze na laptopa za złotówkę umowa skończy się dopiero w przyszłym roku, bo obowiązywały wtedy trzyletnie umowy.

Obecnie operatorzy zwiększyli limity pobieranych danych, co sprawia, że oferta jest jeszcze bardziej atrakcyjna. Bolączką nadal pozostaje dostępność i prędkość przesyłania danych. Badania firmy Gemius dowodzą, że te trzy czynniki - prędkość mobilnego Internetu, cena i limity, są decydujące przy wyborze oferty.